| Mike15 a întrebat:

Care credeti ca sunt elementele comune intre religia Romei si religia crestina?

4 răspunsuri:
| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Cel mai important element este doctrina Sfintei Treimi.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Psalmii cap84 cate versuri are? Dau funda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput, o prima amestecare si ratacire, sa spun asa; impacarea celor doua, anestecand sarbatorile lor cu cele crestine.adica duminica era ziua soarelui.adica a domnului luminii. dupa cum vezi confuzia a fist usor de bagat in mintile oamenilor, sa sarbatoreasca Dumninica ca fiind ziua Dmnului.in locul sabatului sfintit de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă prin,, religia Romei'' te referi la catolicism:
-catolicismul nu e o religie, e o confesiune
-religia e creștinismul, cu ramificațiile lui, i.e. diverse confesiuni (e.g. catolicism, ortodoxism, protestantism)