| florin17 a întrebat:

Care este diferenta dintre un seminar teologic si o facultate de teologie

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cred ca nu e nicio diferenta, eventual tine de denumirea traditionala utilizata de cultele de care apartine facultatea.

| Silviuloan a răspuns:

E o diferenta mare... seminarul teologic cupride 4 clase dintre care 2 gimanaziale pana in clasa a 10-a plus unele materii specifice iar clasele 11 si a 12 sunt mai complexe din punct de vedere teologic. Facultatea este mult mai complexa decat seminarul.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Un seminar teologic este de fapt un liceu (dupa cele 8 clase) unde sunt admisi absolventii scolilor generale, care are profilul teologic, unde sunt ore legate de teologie, iar facultatea urmeaza dupa termina liceului (in acest caz seminarul).