| FlorinPetras a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa urmez. Sunt anul 3 la un Seminar Teologic, imi place sa lucrez destul de mult la pc, am pagini si bloguri pe care le administrez. Mi-ar placea foarte mult sa am o camera profosionala pentru a impartasi tuturor minunatiile lumii (de cele mai multe ori sunt sub' ochii nostri fara ca noi sa ne dam seama). Avand in vedere faptul ca sunt la Teologie nu stiu pe ce sa ma axez mai mult pentru a urma o facultate care sa ma ajute in viata! Va multumesc anticipat! >big grin

5 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Faci site-uri pentru biserici.
Glumesc laughing

Eu îţi zic să te orientezi spre o carieră în IT happy se cere, se plăteşte bine, e frumos, dacă te pricepi şi dacă ştii matematică.

| mixxjim a răspuns:

M-am mai pornit odata sa-ti raspund, am zis lasa, dar tot nu ma pot abtine laughing cum ai ajuns la seminar teologic daca nu vrei sa urmezi aceasta cale? adica este clar dupa seminar mergi la facultate la teologie, mi se pare ciudat sa-ti pui intrebarea unde sa te duci dupa... in fine, ca sugestie ma gandeam tot la informatica, si fara gluma chiar ai putea face un soi de biserica virtuala, adica sa transmiti slujbe si sfaturi duhovnicesti, muzica bisericeasca etc, e multa lume care nu poate ajunge la biserica si nu au nici acces la tv (sunt la servici, de ex) dar ar putea si ar vrea ceva de acest gen - am avut o colega care asculta muzica bisericeasca uneori la servici si slujbe inregistrate etc, deci ai imbina cele doua intr-un mod foarte interesant, cred eu. numai sa nu-ti sara-n cap restul preotilor ca le iei "clientii" happy avocatura cu specializare pe acest domeniu, patrimoniu etc iar ar ar putea fi abordabil, ca stii sistemul si intelegi poate cum functioneaza lucrurile acolo ai avea un avantaj la pornire. ar mai fi asistenta sociala care era parca tot in cadrul facultatii de teologie, daca iti place sa ajuti oamenii fara sa porti straiele bisericesti.

| FlorinPetras explică (pentru mixxjim):

Ma bucur ca te-ai gandit sa-mi raspunzi.batting eyelashes Pai cu teologia uite cum sta treaba in cazul meu : Cand eram in gimnaziu eram foarte atras, stateam foarte mult timp la o manastire, imi placea sa ma implic foarte mult in cadrul bisericii. Imi doream sa urmez seminarul teologic, pana am ajuns acolo si mi-au fost distruse toate visele, mi s-au inchis toate portile de a mai merge pe la manastiri (ceea ce a facut sa ma indepartez oarecum, adica sa nu mai am aceeasi dorinta), plus ca au mai fost unele persoane care m-au smintit complet. Iar in ziua de azi cum totul se face pe bani, trebuie sa strangi ceva pentru a avea o parohie.winking Cam astea sunt lucrurile care m-au determinat sa nu mai continui cu teologia. Decat sa termin teologia si sa ajung sofer pe tir mai bine ma las lipsit.

| mixxjim a răspuns (pentru FlorinPetras):

Ok, pai atunci ramane cum am stabilit :)) imi pare rau ca nu s-a dovedit a fi ceea ce visai, se pare ca principiul cu "teoria ca teoria, dar practica ne omoara" functioneaza la fel peste tot. am o cunostinta care a patit exact ca tine, dar pe partea catolica :) variante am propus, acum depinde si la ce fel de examen de admitere la facultate ai face fata, ca nu stiu in ce masura faceti mate sau info la seminar sa poti intra la informatica, asa ca alegi in functie de asta pornind de la ce anume ti-ar placea sa faci. pe de alta parte, ca povesteai de camera si de minunatiile lumii, ai putea incerca un curs de operator/cameraman la o academie media, sau de reporter, sa te poti apropia de visul cu impartasitul minunilor lumii http://www.intactmediaacademy.ro/cursuri/cameraman-fotoreporter/ sau aici http://www.scoaladeteleviziune.ro/......erale.html
daca ai vreo alta idee si vrei vreo parere sau sugestie cu placere mai dezbatem :)

| Brotacelul a răspuns:

Si eu recomand facultate de informatica si in timpul liber cursuri de fotografie (merita!)
fotografiile le poti pune ulterior pe un blog/site personal, si cu ocazia asta te si promovezi un pic happy eu, de exemplu (ca sa ma laud un pic happy ) lucrez la un blog facut cu ucoz.ro, cu informatii despre turism - cu poze facute de mine in excursii si chiar e placut sentimentul cand alte persoane iti admira/lauda munca big grin
mult succes!