| Krauser a întrebat:

Care-i faza cu Alpha si Omega in termenii religiosi.Am vazut asta pe mai multe icoane.

23 răspunsuri:
| Cerby a răspuns:

Dumnezeu este inceputul si sfarsitul(alfa/omega)

| Lizzu a răspuns:

Inceputul si sfarsitul, fara d-zeu nu exista inceput si nici sfarsit, este pretutindeni.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Inceputul si sfarsitul

| Tomanecre a răspuns:

Daca vrei o interpretare pe care ti-o pot documenta cu versete biblice, acest Alpha si Omega se refera la o afirmatie pe care o face Hristosul dupa Invierea sa in Apocalipsa 1.17, si o spune in sensul, ca eu sunt tot acela care am fost si in ceruri si sunt si acelasi si acum in Iad, adica in ceruri a fost alungat de Dumnezeu pentru ca a vrut sa-l rastoarne de pe tronul lui de Dumnezeu, adica e vorba de Diavol, si tot el este si dupa Inviere stapanul cheilor Iadului, adica tot acelasi Diavol, care prin parcursul sau care a cuprins si cerul si pamatul, dar si Iadul, adica toate ce se afla intre Alfa si Omega. Adica prima si ultima litera din alfabetul grecesc.

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

Expresia o gasesti in Apocalipsa 22:13. In Apocalipsa 1:17 se prezinta in mod similar ca Cel dintîi (gr. prōtos) şi Cel de pe urmă (gr. Eschatos). De fapt Isus se prezinta pe Sine ca singurul Dumnezeu dar si ca totul in toti. Pentru a intelege semnificatia de alfa si omega (prima si ultima litera din alfabetul grecesc) trebuie sa ai in vedere cultura greaca, nu explicatiile de pe Calea Rahovei, unde se face religie in fata blocului, cu mici si bere pentru fiecare teolog de serviciu. Vezi, spre exemplu, Isaia 44:6: „Aşa vorbeşte Domnul, Împăratul lui Israel şi Răscumpărătorul lui, Domnul oştirilor: „Eu sînt Cel dintîi şi Cel de pe urmă, şi afară de Mine, nu este alt Dumnezeu." Isus nu este alungat de catre Dumnezeu, ci El este chiar Dumnezeu, care are toata puterea in cer sip e pamant.

Ma astept din nou sa scrii mult si prost, ca raspuns. Nu voi trata cu seriozitate elucubratiile - fii sigur de asta, si nici nu ma vor durea mai mult decat parul tuns… happy

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In Revelatia (apocalipsa)1:8- scrie :EU sunt ALFA si OMEGA, spune Dumnezeu,

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Isus nu se prezenta ca nimic, pentru ca era deja mort la ora aceea!
Afirmatia in spetza o face Christosul care isi spune singur Lucifer = Diavolul = Stapanul Cheilor Iadului, si este evident ca se crede Dumnezeu, si chiar este...adica este Dumnezeul Veacului Acesta...si chiar se crede, ba chiar este si slavit, ca fiind singurul Dumnezeu!
Dar nu e clar daca Hristos este singurul Dumnezeu... unde a disparut Dumnezeul lui Moise?
L-a papat cumva pisicu?
Hallo, eu inteleg ca e tarziu si ti-e somn, dar acela care vorbeste in Isaia este chiar Dumnezeu, si nici din greseala Christosul, si bineinteles ca trebuie privite diferit cele doua afirmatii, ca doar nu este totuna cand vorbeste Dumnezeu Creatorul, sau cand vorbeste Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer, adica Dracu!
N-ai frica, nu am scris pentru tine, asa ca nu-mi pasa de ce zici tu.
Tu esti doar pretextul ca sa ma adresez altora care ne citesc!

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

"Tu esti doar pretextul ca sa ma adresez altora care ne citesc!" - Poate ai vrut sa spui un exemplu de motiv nu pretextul...

"dar acela care vorbeste in Isaia este chiar Dumnezeu, si nici din greseala Christosul" - Isus a afirmat ca este atat "Kurios" cat si "Theos" Stii unde? El a afirmat despre sine in mod clar ca este Dumnezeu. Si Biblia confirma ideea asta.

"Dar nu e clar daca Hristos este singurul Dumnezeu... unde a disparut Dumnezeul lui Moise?" - Dumnezeu este acelasi, nu a disparut. Vezi Ioan cap.1.

Ti-am explicat faza cu Lucifer. Daca tot nu m-ai contrazis, nu o lua de la capat, ca tot cut and paste de acolo iti iei... happy

"Isus nu se prezenta ca nimic, pentru ca era deja mort la ora aceea!" - De unde stii? happy

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Isus nu vorbea limba greaca asa ca nu a afirmat nimic nici despre Kurios, desi cred ca era curios din firea lui!
Cu atat mai putin saracu rabin Isus nu putea sa zica ca e Theos, adica Dumnezeu decat cu exceptia momentelor cand era beat critza.
Ca doar era om ca toata lumea si nu un Dumnezeu!
La faza cu Lucifer parca am cazut de acord, acum mai trebuie sa-i convingi si pe aceia care spun ca Lucifer= Dracu!
Dar tu esti de acord cu faza ca Lucifer, adica Christosul este Dumneyeul veacului acesta?
Poi daca Dumneyeul YHWH este acelasi din ce cauza afirmati ca Legea lui de Creator este un GUNOI fata de marimea unei creaturi umane ca Isus. (vezi Filipeni 3.5-8.

Poi daca Isus a ajuns in Iad nu mai puea fi viu, sau tu ai vazut cumva oameni vii sa ajunga in Iad?

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

"Isus nu vorbea limba greaca" - Textul la care fac referire este in greaca. Probabil vei zice ca si asta e un domeniu de unde ai doctoratul pe youtube. Stii ce termen foloseau in ebraica si aramaica - in loc de Theos? happy

Maomau te numeai cand ti-am raspuns cu privire la minciuna legata de Lege si de gunoi. Ai nevoie de lecitina. laughing

Vezi, si te mai superi cand spun ca esti caraghios. happy

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Nu cred ca Isus folosea termenul de Theos, fie si in limba aramaica, pentru ca desi stiu multe despre el, nu am cunostinta ca ar fi fost un filozof de profesie astfel incat sa foloseasca asenenea termeni cam greu de stapanit pentru tamplari analfabeti.
Nu am uitat, doar ca nu am refuzat sa accept acel raspuns pentru ca era total gresit.
Textul din Filipeni este clar iar realitatea despre acest subiect o vedem clar in realitate, adica in faptul ca toti crestinii incalca Legile lui Dumnezeu date in cele 5 carti ale lui Moise!
Nu stiu care din noi doi este mai caraghios?
Unu care la varsta ta mai crede in Mosi Craciuni pentru adulti, nu ti se pare caraghios?

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

Nici nu este anormal ca fiecaruia dintre noi sa i se para altceva caraghios.

| relian a răspuns (pentru Tomanecre):

Inainte sa vorbiti despre cineva trebuie sa clarificati clar un lucru.Despre cine anume se vorbeste? Despre o persoana reala sau despre un personaj dintr-o poveste? Daca voi discutati despre o persona reala atunci tereb primul lucru sa dovediti ca acea persona a existat macar.Deci pina la urma discutati despre un personaj de poveste sau o persona reala. Daca discutati despre poveste ma bag si eu, dar schimbam personajele vorbim despre Harap alb ca e mai frumos, cel putin asa mi se pare mie.Si mai sint destule personaje din mitologia si povestile romanesti.In rest ai dreptate ce ai spus peste tot. Iara cei cu care te ei sint depasiti de situatie, deci nu are rost sati bati capu cu astfel de personaje.Parerea mea.Nu o sa ajungi nicaeri te obosesti degeaba nu ai pentru cine.O zi buna si scuze ca ma bagai si eu neinvitat.Am citit ce ai scris pe aici pe la religie si ai dreptate.Cind ai ai de ce sa nu recunoastem.Chestia cu Dracu e cea mai tare.Dar pina la urma nu exista nici unul dintre ei, dar oamenii na fiecare cit poate duce.Multi vad putini cunosc vorba aia.

| Tomanecre a răspuns (pentru relian):

Multumesc pentru aprecieri!
Eu doar le dovedesc fanaticilor religiosi lucrand cu materialul clientului ca povestea pe care ei o cred un adevar, este o mare minciuna si o sarlatanie, si ca nu are rost sa fi un fanatic religios.

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

"Eu doar le dovedesc" - buna asta! laughing

| Kabuto79 a răspuns (pentru Cerby):

Dumnezeu este inceputul... mijlocul este masacrarea si cucerirea musulmanilor pentru putere, iar sfarsitul o sa vina ( pentru el)

| Tomanecre a răspuns (pentru martzian):

Cand arati ceva argumentat cu versete din Biblie, cum se cheama?
Nu dovedit? ...sau poate MINTIT?
Na vezi ca ai ajuns la concluzia mea si anume ca Biblia este facuta pentru a MINTII cu ea, bineinteles in numele Domnului!

| miriam18 a răspuns:

Alpha inseamna inceputul iar Omega sfarsitul

| martzian a răspuns (pentru Tomanecre):

La tine argumentele sunt concepte rare. happy

| Mikhtarian a răspuns:

Dumnezeu este Acelasi in fiecare zi,si ieri, si azi si maine, tot timpul.
El este drept, Tatal este inceputul si sfarsitul, El este Alpha si Omega.

| danay72 a răspuns:

Este dintr-un verset din Biblie care spune ca Dumnezeu e inceputul si sfarsitul, alfa si omega, adica din totdeauna. Apocalipsa1:8

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Alpha=Inceputul. (A)
Omega=Sfarsitul. (Z)
"Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul"-Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat