| johnnymax a întrebat:

Care sunt semnele care prevad Apocalipsa? Stiu ca era ceva cu patru calareti, dar doar atat...
Si nu cred in Apocalipsa sunt doar curios

17 răspunsuri:
| RobertBMWm3 a răspuns:

Sall Semnele sunt patru calareti ai mortii, va ploua cu foc de la 9 stanjeni in sus, evreii vor crede in Isus Hrisots, Cerul se va rosii cam atat stiu. Funda?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RobertBMWm3):

Si apa se va transforma in bere

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Matei 24:3-14 - În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el (Isus), deoparte, şi i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul prezenţei tale şi al încheierii acestui sistem?" Răspunzând, Isus le-a zis: „Luaţi seama ca nimeni să nu vă inducă în eroare, pentru că vor veni mulţi în numele meu, zicând: «Eu sunt Cristosul», şi îi vor induce pe mulţi în eroare. Veţi auzi de războaie şi veşti despre războaie. Vedeţi să nu vă îngroziţi, fiindcă aceste lucruri trebuie să se întâmple, dar încă nu este sfârşitul. Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente şi cutremure de pământ dintr-un loc în altul. Toate acestea sunt începutul durerilor. Atunci vă vor da necazului, vă vor omorî şi veţi fi urâţi de toate naţiunile din cauza numelui meu. Şi atunci mulţi se vor poticni, se vor trăda unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii. Şi se vor ridica mulţi profeţi falşi şi îi vor induce pe mulţi în eroare, iar, din cauza înmulţirii nelegiuirii, iubirea celor mai mulţi se va răci. Dar cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat. Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

2 Timotei 3:1-5 - Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te.

Acestea sunt semnele pe care Biblia le-a profeţit cu privire la venirea sfârşitului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia lasa nu mai fi tu curios ca mori repede.citeste biblia ca scrie acolo.

| strawberry03 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

The New World Translation? happy

| Urpaniel a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Auzi, mai e mult până vine apocalipsa asta?
Că mi-am umplut tot de prin casă cu apă.

| strawberry03 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ma aflu intr-o perioada oarecum tensionata big grin. Ok, nu tensionata, dar sunt entuziasmata. Faptul ca chiar si pe un site ca TPU dau peste Martori, e mai mult decat incurajator pentru minehappy

| Zenithf a răspuns:

Intre evenimentele descrise in Apocalipsa sunt si ceva ce pot fi asemanate cu niste atacuri nucleare. Cand vei auzi de atacuri teroriste cu bombe nucleare in capitalele vestice vei crede, sau si atunci te vei indoi? Eu cred ca astea se vor intampla in urmatorii 15-20 ani.

| Zenithf a răspuns:

Asa, si in continuare, legat de aceste atacuri, se va porni si un razboi intre Rusia si aliatii ei pe de o parte, si tarile teroriste (arabe?) de alta parte. Dupa acele atentate, tarile vestice care sunt inca de pe acum infiltrate din greu cu musulmani vor trebui sa ceara ajutorul fostului lor dusman, ca sa reuseasca sa scape de acea amenintare.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Zenithf):

Ce treaba are apocalipsa cu atacuri nucleare. Cand au scris biblia stiau cel mult de arcuri. Razboaie au fost si vor mai fi mereu

| Zenithf a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Un om din aceeia care stiau numai de arcuri scrie intr-un loc, in Biblie, ca Pamantul este ca o sfera si este suspendat in spatiu fara sfori. Deci, in aceeasi vreme in care altii scriau ca Pamantul este ca o farfurie carata pe spatele unor elefanti sau unor pesti giganti, etc., cineva care a scris in Biblie se pare ca a zburat cu un OZN sau ca a fost in modulul lunar impreuna cu Neil Armstrong, cum sa-ti explici altfel afirmatia lui?
Si in epopeea lui Ghilgamesh apare ceva ce, unii cercetatori contemporani considera ca este un atac cu arme nucleare.
Revenind la Biblie, in alta parte apare descrierea unor ingeri, descriere pe care cercetatorii contamporani zic ca se refera la niste aparate de zbor.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Zenithf):

Pai ia da-mi citatele, ca de mult caut asa ceva

| Zenithf a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Imi pare rau, eu le-am citit in Biblie, dar nu mai tin minte unde. Daca o sa gasesc, o sa-ti spun, dar e bine ca cauti si tu, 4 ochi gasesc mai multe decat 2.

| chinami a răspuns:

Din cate stiu eu nu exista 4 calareti specificati pe undeva daca chiar vrei sa afli ceva uita-te aici. http://www.youtube.com/watch?v=0-aOlojo5KA

| Thunderstruck a răspuns (pentru Zenithf):

Realizezi ca am trecut prin 2 razboaie mondiale? Daca nici atunci n-a venit apocalipsa, nu stiu cand va veni.

| Zenithf a răspuns (pentru RobertBMWm3):

Nu sunt 4 calareti ai mortii, sunt 4 calareti, dar unul este al foametei, unul a ciumei, unul al razboiului si ultimul al mortii.