| anonim_4396 a întrebat:

Ce a facut Iisus in cei 12 ani lipsa din Noul Testament?
Pe http://www.smithsonianmag.com/......33821.html apare un articol unde sustine ca Isus ar fi ajuns in Japonia unde a trait 12 ani, intre 21 si 33 de ani pentru a studia teologia. El a ajuns in portul Amanohashidate si apoi a devenit discipol unui mare maestru de langa muntele Fuji, invatand limba japoneza si cultura orientala. La 33 de ani, el s-a intors in Iudeea pentru a vorbi despre "pamanturile sfinte" s-a pus rau cu autoritatile romane, asa ca a fost arestat si condamnat la crucificare pentru erezie deoarece ceea ce a invatat acolo nu corespundea cu credinta religioasa a romanilor.
Dar Isus i-ar fi inselat pe autoritati, lund locul cu un alt condamnat iar el s-a intors in Japonia unde s-a indragostit de Miyuko fica unui fermier cu care a avut 3 copii, a trait pana la varsta de 106 ani.
Invierea lui IIsus este doar o iluzie potrivit acestui articol http://www.theophilos.3x.ro/......itate.html poate ca nu a fost el rastignit si de aia.
Romanii au crucificat intotdeauna pe suporti in forma de X I nu de + (cruce) Traducerile Biblice, Catolice şi Protestante, la Fapte 5:30 şi la 10:39, ne arată că Isus a murit pe „lemn" (sau, „un lemn"; Traducerea Română de Nitzulescu) Cuvîntul „lemn" traduce termenul Grec „xylon" (sau „xulon"). Despre cuvîntul acesta, şi despre cuvîntul „stauros" care este tradus „cruce" în unele versiuni, (The Companion Biblie) zice pe pagina 186 în „Apendice":
„Homer (poetul Grec antic) întrebuinţează cuvîntul stauros ca stîlp, sau par ordinar, sau rug, ca o singură bucată de lemn. Şi aceasta este însemnătatea şi întrebuinţarea cuvîntului în toată filologia clasică Greacă. Expresia acestui cuvînt niciodată nu înseamnă „două" bucăţi puse una peste alta, ci totdeauna numai o singură bucată. În acest fel se întrebuinţează cuvîntul „xulon" (sau „xylon" ce înseamnă o singură bucată de lemn) în cazul morţii Domnului Isus... Aceasta este o evidenţă absolută că Domnul Isus a fost pus la moarte atarnat pe un stîlp drept vertical, şi nu pe două bucăţi de lemn aşezate una peste alta".
Conteaza foarte mult forma, deoarece ce semn mai putem face atunci cand trecem prin fata biserici?
Cu mana stransa sub forma de pumn si cu degetul mijlociu in sus cred ca ar fi cel mai bun semn care poate simboliza stalpul!

19 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Aha.Si de ce i-au convertit spaniolii pe japonezi prin 1600-1700? Nu ar fi trebuit sa fie deja convertiti? Eu iti sugerez sa scrii tu o evanghelie despre cei 12 ani, in care se spune ca el a locuit cu preotii evrei si a invatat din evanghelii, si sa adaugi evanghelia ta printre celelalte.La cate inventii sunt in Biblie, ce mai conteaza 12 ani? Acum da-mi voie sa te intreb, exista religia anti-crestina? Eu credeam ca ateii sunt atei, un fel de punk-eri care nu dau doi bani pe restul. De ce nu zici nimic de Coran? Sau ala e intru totul corect? Sa ma scuze ceilalti, nu vreau sa fac atingere la vreo religie.Doar mi se pare ca ai mult timp liber.Esti impotriva crestinismului, dar stii totul despre el.Nu vad rostul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru valentingb):

rolling on the floor Cand "ie" grele, "ie" grele. Nu observi nici o diferenta intre noul testament si vechiul? laughing "The Japanese are mostly Buddhist or Shintoist". Budismul e cu iubirea, pacea, bla bla, vechiul testament e cu ura si razbunarea, dar noul cu ce e?
Si apoi, tot ce a vindecat el, a fost chestie de sugestie --> autosugestie, e usor de dedus ca erau invataturi noi, de aceea lumea credea ca sunt miracole. Ca sunt invataturi budiste, e clar, restul nu ma intereseaza.

| valentingb a răspuns (pentru Mădă0611):

Adevarul ca vechiul testament e o colectie de injuraturi la adresa egiptenilor si altor popoarehappy Pe mine nu ma deranjeaza ce spune el, eu doar nu vad rostul intrebarilor astea. Si ca s iti raspund: vechiul testament e facut de evrei, crestinii sunt mai buni dragalaughing. Pe naiba.Glumeam doar.

| Mădă0611 a răspuns (pentru valentingb):

Iisus era evreu, draga, dar vorbeste despre iubire, iertare si alte pufoşenii.

| valentingb a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar a inventat crestinismul, bravo lui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru valentingb):

El doar invata ce a invatat de la budisti, sau de unde a invatat, nu a inventat nimic, mai ales ca biblia, atat noul cat si vechiul, au fost, sunt, si vor fi mereu updatate/modificate si noul infrumusetat, de cei care au un interes in asta, pentru a convinge lumea mai usor. Crestinismul, de fapt invatatura acelui om, a fost un fel de mangaiere/consolare pentru slugi/saraci, sa isi accepte conditia, promitandu-li-se viata vesnica fericita si pedeapsa pentru asupritori. Si in prezent functioneaza asta laughing

| stoica1 a răspuns:

Cum poti spune asa ceva mi se pare ceva jenant. Avem atatea date inbiblie si in alte carti sfinte crezi ca aia ar fi scris de prosti atatea carti crezi ca nu lea scris cu un motiv? Funda?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La evrei nu era nimeni luat in seama pana la varsta de 30 de ani, daca la 12 ani stia toate scripturile si le talcuia rabinilor, de ce mai trebuia sa se instruiasca in Japonia, China, Tibet? Nu ti se pare ilogic sa te duci la o scoala degeaba daca stii tot chiar mai mult decat profesorul? Ce sa invete Dumnezeu de la om?

| Zenit313 a răspuns:

A fost Tamplar...ce crezi ca a facut?! laughing

| ManStrong a răspuns:

Pai fara cruce se duce drek tot crestinismul.
Nu moartea lui Iisus este impoetanta in crestinism ci cinstirea crucii.

| tinerelul a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu esti curios si ce a facut de la 12 ani pana la 21 de ani?

| tinerelul a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar si tie iti plac acele "pufoshenii".Iti place sa fii iubita iertata etc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru tinerelul):

Nu prea gresesc, am mancat sticla laughing, totusi, obrazul nu-l intorc.
N-am zis ca nu, chiar imi place cap 13 din epistola catre corinteni, imi aminteste cum sa fiu. In noul testament sunt invataturi bune, le-ai putea urma si fara sa crezi in dumnezeu, pentru ca acea credinta o sa te intoarca impotriva altora, doar pentru asta nu sunt de acord cu religiile, in rest, peace \m/

| tinerelul a răspuns (pentru Mădă0611):

Pufoasa mica. Ce ti mai place vorba aia : iubeste ti aproapele ca pe tine insuti. Iti dai seama, aproapele sa te pufosheasca in fiecare clipa. Numai sa nu stranuti.

| tinerelul a răspuns:

Zi mi si mie ca a facut de la 12 ani pana la 21?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru tinerelul):

Iti spun eu ce a facut Iisus de la varsta de 12 ani pana la 21.
Sfânta Evanghelie după IoanCap. 13
4. S-a sculat de la Cină, S-a dezbrăcat de haine şi, luând un ştergar, S-a încins cu el.
5. După aceea a turnat apă în vasul de spălat şi a început să spele picioarele ucenicilor şi să le şteargă cu ştergarul cu care era încins.
Intrebare cheie... in ce a ramas Isus imbracat atunci cand a inceput sa stearga picioarele ucenicilor cu stergarul cu care era incins? Gol! De ce?
Iisus a fost Gay iar pana la varsta de 21 de ani a avut mai multe relatii cu barbati unu dintre care si Iuda http://stiri.acasa.ro/......02749.html

| valentingb a răspuns (pentru Mădă0611):

Mădă, exact pufoşeniile astea fac orice religie să fie iubita. Câtă vreme mare parte din Biblie şi Coran mă învaţă sau mă sfătuieşte să fiu bun, eu nu am nimic impotriva lor. Da, ma deranjeaza biserica, pentru ca isi da drepturi si se impune ca povatuitoare si lider suprem, dar orice religie care indeamna la intelegere e buna, din punctul meu de vedere. Intrebari de genul asta nu isi au rostul, Biblia e prea interpretabila si o discutie ca asta poate dura ani intregi, degeaba, nu duce la niciun rezultat. Pa, pa! Nu imi place sa ma cert cu nimeni. Sper ca nu te supar cu ignoranta mea. Te iubesc! laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru tinerelul):

Si le-a fost supus pana la varsta de 30 de ani, era tamplar.