| Theo94 a întrebat:

Ce credeti despre misotheism, ura fata de zei?
https://en.wikipedia.org/wiki/Misotheism

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Pai antiteismul nu inseamna ura fata de teism? cum sa urasti daca nu crezi in zei? adica de ce sa il urasc eu pe zeus? eu nu afirm ca exista sau nu, sunt agnostic-ateu, dar cum sa urasc si de ce sa urasc, nu urasc imi place mitologia sunt personificarea minti umane

https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_mitologii

| Helper07 a răspuns:

Nu poti urâ ceva fara sa crezi in acel ceva.

| Bluestar15 a răspuns:

E dovada ca omul nu isi intelege propriul creier, nu mai spun sa inteleaga ortodoxia.Omul e alcatuit inclusiv dpdv neurofiziologic pentru ritualuri religioase, iar atunci cand acesta neaga ritualurile religioase vor dezvolta nevroze, comportament compulsiv, ritualuri aberante (sindromul obsesional e una din aceste manifestari, dar nu singura) si ideologii sinistre (a se vedea comunismul, anarhia si toate celelalte ideologii care apar si se dezvolta in societati unde ateismul e in floare).Cu alte cuvinte, omul ala tot va crede in zei, ideologiile si materia devenind zeii lui happy

| Celcestietot a răspuns:

Zeii sunt prezenți peste tot, în multe jocuri, filme, cărți, chiar și când te uiți pe cer îi vezi laughing (glumeam). Părerea mea, este că așa ceva este nefolositor, de cele mai multe ori este o ură nejustificată.

| Nilsson a răspuns:

Există doar ura față de singurul Dumnezeu iar aceea se numește ateism.

| Theo94 explică (pentru Nilsson):

Ateismul nu inseamna ura fata de dumnezeu, sau de zei in general, inseamna lipsa credintei in zeitati.

| Nilsson a răspuns (pentru Theo94):

Așa o fi, doar că n-am întâlnit niciun ateu care să nu-L urască pe Dumnezeu.

| Ineys a răspuns:

La fel de paranoici ca si cei care venereaza zei. laughing

| Algo098 a răspuns:

Nu stiu exact ce e, dar cred ca e ceva firesc si normal. Un zeu chiar daca nu exista fizic, exista ca personaj si e in fapt un virus psihologic si e normal sa nu produca placere sau indiferenta nici unui om care nu crede in zei.