Esenţa înţelepciunii unui geniu izvorăşte din suferinţa sa, ea este cea care îl inspiră.Pe când, omul comun îşi construişte fericirea pe baza lucrurilor pământeşti şi vremelnice.
Pare un paradox, insa daca mergi intr-o casa de jale iti aduci aminte ca esti trecator si ca intr-o zi vei pasi in eternitate si locul ti-l pregatesti in functie de alegerile tale. Ai investit tu ceva pentru sufletul tau?
Din moment ce sufletul( spiritual vorbind) nu exista nu, nu am investit.
Dar si vesel fiind, tot poti fi constient ca esti trecator.
Si din moment ce sunt trecator, tristetea nu isi are rostul.
Iar dacă intri intr-o casă a petrecerii, iti aduci aminte că ești trecător și că viața este mult prea scurtă pentru a te reține de la plăcerile pe care ți le oferă.In opinia mea a-ți trăi viața în pocăința, cum mulți creștini o fac deoarece consideră că ăsta e modul cel mai corect de a trăi, inseamnă irosirea vieții.Nu știu ce se află dincolo de lumea asta, sau dacă se află ceva, dar știu sigur ce se află aici și nu merită risipa pentru o bănuială.
Reiese ca lui Jizas nu-i pica bine sa vada lumea distrandu-se (aici, evident sa zicem ca petrecerile sunt distractive).
Fiecare cu ce are... Oricum subiectul cred ca a deviat puțin.Eu văd citatul pe care l-ai scris inițial, de unde a pornit și intrebarea in felul următor:Cel ințelept se află in casa de jale, deoarece este conștient de tot negrul ce-l inconjoară, unde ințelege că lumea in care trăim nu este tocmai roz, iar cei fericiți sunt cei...mai puțin destepți, intelepți sau cum vrei să le spui, deoarece aceștia trăiesc viața in ignoranța in nepăsare, nefiind atinși de probleme grave pe care societatea le dezvoltă in fiecare zi.Personal dacă aș putea aș alege calea proștilor ca s-o spun așa, dar e cam târziu.Să nu se ințeleagă greșit, nu caut să jignesc pe nimeni, ci doar imi exprim părerea personală.
Păi hai să vedem : eu sunt tot timpul trist și în căutare de răspunsuri iar tu ești fericită că l-ai găsit. Cine e în casa de jale și cine are starea să petreacă; cine e înțeleptul aici?
Nu ateii erau ăia tristii din poveste? Ceilalti fiind, evident, ceilalti.
Intelepti vs ceilalti...
Atunci ai face la fel de bine sa te omori daca te tot gandesti la ea toata viata.
Prostia este o vesnicie de fericire
inteligenta o eternitate de tristete
cam asta si vrea biserica sa fi prost mereu
E mai mult probabil sa reflectam asupra caracterului efemer al vietii atunci cand suntem confruntati cu moartea nemiloasa. Acest lucru s-ar putea sa ne determine sa ne facem o autoanaliza si sa incepem sa punem accent pe lucruri importante, adica sa nu ne irosim timpul si viata fara rost.
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!
"Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă":
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Cuvântul "suflet"
Cuvântul "suflet" are în Scriptură mai multe înţelesuri. Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane, alteori la PERSOANA însăşi şi în unele cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI.
Iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);
"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind,, martorii", ce mai poate fi aruncat în gheenă?
În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă,, martorii" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?
Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!
Că unii îi atribuie inimii şi alte functii decât cele pe care le îndeplineşte.
Cei intelepti vad cum Dumnezeu si Iisus este badjocorit de proprii lui copii (caci noi toti suntem copii lui) si plang pentru asta iar cei 'fara minte' sunt cei care il badjocoresc prin petrecerile lor(in timp de post, exagerare, betie si altele)
Sincer cred ca cei destepti plang, cei prosti sunt fericiti!
Dar, oare mereu trebuie sa ne sacrificam pentru Dumnezeu.
Eu am 1000000 de pacate, tocmai de aceea nu merg la biserica!
Simpt ca acolo nu imi e locul si prefer sa ma indragostesc de dracu daca ma iubeste cum isi iubeste iadul
E corect?
"Duhul şi sufletul" se referă la aceeaşi natură spirituală, diferită de materie, a omului.
În timp ce prin "duh" se face trimitere doar la preocupările de natură spirituală, termenul de "suflet" se mai referă şi la forţa vitală care animă trupul, energie de cu totul altă natură decât materia trupului, bineînţeles!
Aceşti termeni, neavând însă un sens exclusivist, pot da naştere foarte uşor la confuzii...
anonim_4396 întreabă:
TrveHvnterGatherer întreabă: