| LSMM a întrebat:

Ce părere aveţi de toate întrebările astea despre creştini/atei sau despre Dumnezeu, de parcă abia acum am aflat de el? Peste tot vezi dovezi de la atei, care mai de care mai tâmpite, cum că nu există Dumnezeu sau mai ştiu eu ce. Ce-ar fi dacă fiecare îşi vede de religia lui şi nu i-ar mai freca grija altora?

67 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Prietene, este întradevăr de bun simţ ceea ce spui. Cei care au acest obicei ( prost ) o fac din două motive :
1 - nu au cu ce să se facă cunoscuţi în alt mod iar a nega ceva este cel mai facil lucru.
2 - Încearcă să-şi întărească propriile convingeri care scârţâie dintr-un motiv sau altul.

| IonelaaaS a răspuns:

Oameni gasesc mereu motiv de cearta.cel mai des intalnit pe site'uri este religia

| WhatheWow a răspuns:

Păi tu de ce nu-ți vezi de religia ta? Nu crezi că ești cam ipocrit? Te legi de atei dar nu spui nimic de creștinii care aberează întruna fantezii!

| M25M a răspuns:

Mult timp, foarte mult timp, cei care nu aveau aceleasi convingeri religioase ca majoritatea au suferit groazinc, cei care au murit din aceasta cauza au scapat ieftin. Acea perioada s-a numit Evul Mediu. Apoi au urmat prejudecarile si ostracizarile ateilor pentru simplu fapt ca nu au gandit la fel ca majoritatea. De cand au aparut dovezile "tampite" care au prezentat o alternativa in comparatie cu povestile religioase, credinciosii s-au inflamat din nou, atacand acele teorii"tampite" si ateismul. Chiar si in societatea noastra, daca esti ateu esti prejudecat si insultat. Oare cine au inceput primii?

Apropo ce iti suna mai tampit: evolutionismul care explica procesele de dezvoltare a speciilor si de ramificare a acestora, care au dus mai apoi la aparitia omului sau varianta, in acest caz, crestina unde o entitate invizibila a compus omul din tarana apa si suflare magica?

| pietrean a răspuns:

Daca esti crestin, tu crezi ca voi sunteti desteptii pamantului si ateii sunt"tampiti"? Din pacate cei ce adera la un cult religios, nu-i lasa in pace pe cei ce sunt ateii sau agnostici!

| LSMM explică (pentru WhatheWow):

Eu îmi văd de religia mea, nu pun întrebări despre tot felul de teorii ateiste. Şi ca orice creştin, mă oripilează indiferenţa ateilor, dar nu inund TPU-ul cu fel de fel de chestii de pe net. Asta e, aşa cum ei atacă creştinii (cum ai făcut şi tu acum, ce-i drept, într-un mod poate mai elegant), aşa şi noi suntem nevoiţi să le ţinem piept. Dar nu mă refer aici la discuţiile contradictorii, e ca şi cum un manelist ar vorbi cu un rocker (nicio jignire aici). Însă eu vorbeam de rubrica plină de certuri dintr-astea şi nu numai. M-am săturat, am zis că m-am săturat de ele, că mă enervează atât ateii, cât şi creştinii certăreţi (nu judec nicio religie, implicit nici creştinismul din fac parte, doar pe unii, subliniez, unii oameni).
Apropo, sunt fată.

| LSMM explică (pentru pietrean):

Nu, nu mă leg de atei. Mă leg de manifestarea unora. Îmi pare rău că am folosit un astfel de termen, însă mă irită interesul unora dintre atei de a schimba religia celorlalţi. Şi să ne facem înţeleşi: şi ateii jignesc creştinii, încă şi mai dur. Zic asta pentru că ei nu au niciun Dumnezeu, deci nu au de cine să se teamă, prin urmare pot jigni cât vor. În schimb, majoritatea, sau măcar un sfert din creştini nu cad în cealaltă extremă, aceea de a fi la cuţite cu echipa adversară. Cel puţin asta e părerea mea, am încercat să o expun cât mai politicos. Spre deosebire de alţii de pe TPU.

| Vans a răspuns:

La fel de tâmpite îs şi dovezile creştinilor.
Până la urmă, de ce îţi pasă? Vezi-ţi de ale tale şi lasă-i să se certe

| WhatheWow a răspuns (pentru LSMM):

Scuze pentru că te-am crezut băiat! Ai dreptate, în felul tău și nu vreau să continui discuția degenerând-o într-o ceartă.
Eu sunt ateu și încă unul destul de bine înrădăcinat în convingeri și dacă vreodată vrei o discuție serioasă și civilizată pe fondul religiei, sunt dispus să ți-o ofer.
Să ai o seară frumoasă!

| LSMM explică (pentru Vans):

Nu-mi pasă, nu mi-a păsat niciodată de ce cred unii sau alţii. Doar atât, că mie personal mi se par penibili, şi zic asta cu riscul de a-mi jigni semenii credincioşi. Mă bucur că respectivii nu fac parte din majoritate.

| LSMM explică (pentru WhatheWow):

Nicio problemă pentru confuzie.
Trebuie să-mi cer scuze. Aruncând o privire de ansamblu, îmi dau seama că lumea asta va fi mereu împărţită în categorii şi subcategorii. Mai precis, m-am convins de faptul că eu, până acum, m-am uitat doar la ateii jignitori şi imorali, lăsându-i deoparte pe cei care îşi păstrează convingerile pentru ei ori le expun într-un mod civilizat. Exact invers în cazul creştinilor. Regret că am crezut până acum că numărul ateilor civilizaţi, respectiv a creştinilor ofensatori este infim, aproape de zero în primul caz.
O discuţie civilizată poate începe oricând. Sunt dispusă să renunţ la orice fel de principii exagerat de subiective.
Mulţumesc, să ai o seară la fel de frumoasă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Excluzandu-l pe Dumnezeu, raman ei.destepti logici,inteligenti,care prin stiinta, il acuza pe Dumnezeu, de toate relele posibile ei insisi luandu-i locul, neputand pune macar doua paie cruce pentru a face mai bine, o lume mai buna in anii desteptaciunii lor.insirand doar vorbe mari si teorii ale unor maaaari ganditori se cred si ei la fel, dar atat.nimic de curul lor.cei ce cred intr-un creator, isi vad de viata lor de telurile lor, incercand orice de-a lungul vremurilor sa faca ceva bun.au iesit si rele, dar asta inseamna progres si a invata din greseli.ca nici noi nu anulam tot raul din viata copiilor nostri pe toata durata vietii lor.ci doar cat putem. Dumnezeu o face dar cat binevoieste, fiindca trebuie sa ne lovim de pragul de sus, sa-l vedem pe cel de jos.

| RAY a răspuns:

Poti dovedi ca exista dumnezeu?

| LSMM explică (pentru M25M):

Să nu comparăm era de atunci cu cea de acum, pentru simplul motiv că ateismul era văzut altfel. Aşa cum şi vrăjitoria era pedepsită prin aceleaşi metode grave, iar astăzi nu este considerată nici măcar o infracţiune. Sau nu tot timpul. Ori poate greşesc.
Voiam să spun că dacă astăzi o ceartă este o ceartă, pe atunci valora cât un război sau, dacă era vorba de o mentalitate diferită - deci o ofensă, cât o serie de torturi. Pentru că aşa era atunci. Oamenii se revoltau din orice. Însă cine ar trebui să înveţe din această istorie, în ciuda faptului că pedepsirea de acest gen nu mai este valabilă?

| LSMM explică (pentru RAY):

Desigur, însă nu prin ştiinţă. Nici măcar prin Biblie, dacă la asta te gândeai. Îi las pe alţii să facă asta. Dovezile mele sunt de ordin personal, dacă vrei. Oi fi credulă, n-oi fi, îmi place să cred că nu atârnăm de nimic, de vid.

| RAY a răspuns (pentru LSMM):

Daca nu poti dovedi nimic de ce afirmi cam asa gandesti tu, afirmi fara sa poti dovedi?

| Alphawolf a răspuns:

Religia nu poate fi ceva intim. Religia face parte din societate, este o autoritate care sustine, influenteaza, indoctrineaza, poate chiar face reguli, spala bani si influenteaza politic. Ea nu doarme, ea arata directia... indica un mod de-a gandi si un mod de viata, cu care eu nu pot fi de acord. Nu pot sa-ti respect cerinta, pentru ca nu este vorba de ceva intim, ci de ceva indicat si sustinut. Credinta omului este produsul religiei. "Credinţa susţinută de autoritate nu este credinţă"
Corect ar fi fost: Ce-ar fi daca fiecare isi vede de convingerea lui si nu i-ar mai freca grija altora? Doar ca asta nu o sa se intample, pentru ca religiosii stiu adevarul, si pentru ca valorile lor ii indeamna sa convinga si pe altii.

| M25M a răspuns (pentru LSMM):

Tocmai si aceasta este si ideea. Ateii nu prea au putut vorbi vreo cateva sute de ani, iar acum daca putem sa vorbim sa ne exprimam argumentel, o vom face.

| zurick a răspuns:

Stii tot timpul e bine sa mai afli si alte pareri ce daca nu esti de acord cu ele.(sunt crestina si nu ma deranjeaza sa aflu tot ce crede un ateu...am prieteni atei )

| LSMM explică (pentru M25M):

E un lucru firesc să ne expunem părerile, argumentele, şi e şi mai firesc ca unii să nu fie de acord cu ele. Pentru că toţi gândim diferit, lucru demonstrat şi în toată povestea asta. Ce să-i faci, nu toţi privim din aceeaşi perspectivă, unii chiar dintr-una brutală, lucru deranjant.

| pietrean a răspuns (pentru LSMM):

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, in ceea ce ii priveste pe "crestini" si aici ma refer la cei ortodoxi.In primul rand,exemplu dau chiar preotii:megafoane pe peretii bisericilor,la cativa metri de blocuri(am termopane si usi cu geamuri normale, toate inchise ermetic si tot se aude muzica religioasa, dela nunti, botezuri si de la toti mortii), clopotele care bat de 3-4 ori pe zi), infundarea porbagajelor(sunt 2 preoti) cu plase umplute cu prosoape,colaci de la pomeni,sticle cu vin). Chiar daca am fost si am vorbit cu ei,sa nu mai dea muzica atat de tare, ca cine este credincios MERGE IN BISERICA, nu sta in casa si asculta slujba. Ce raspuns am primit? Ca am pe necuratul in mine! Am fost si la Protopop:m-a mintit in fata, ca nu a mai reclamat nimeni(chiar eu am fost si i-am spus acelai lucru, fata in fata) si o sa vorbeasca cu preotul.Asa ca nu ma mai convinge nimeni de "binefacerile religiei". SPIRITUL DE TURMA, DISTRUGE SPIRITUL!

| LSMM explică:

Dar a pomenit cineva ceva de noroc? Norocul ţi-l poţi face şi singur.
Am vorbit în numele meu, pentru că m-a întrebat dacă eu pot dovedi, nu noi, creştinii. Şi am zis că, pe lângă Biblie (care pentru atei ca tine poate fi considerată o carte de basme), există şi alt tip de dovezi. Cele care ţin de viaţa fiecăruia în parte. Pentru că nu degeaba facem şi altceva înafară de a dormi şi de a mânca.
Dar tu, ce zici, îmi dai nişte dovezi PLAUZIBILE cum că Dumnezeu nu există?

| Krokodil a răspuns:

Cat timp exista fanatici nu e posibil.

| kira30 a răspuns (pentru Arthur):

Bun raspuns.

| LSMM explică (pentru pietrean):

Oare asta nu depinde de fiecare preot în parte sau de fiecare biserică?

| pietrean a răspuns (pentru LSMM):

"Inevitabil" are dreptate si inchid subiectul. O zi buna!

| Nucreeed a răspuns:

"Dovezile mele sunt de ordin personal, dacă vrei. Oi fi credulă, n-oi fi, îmi place să cred că nu atârnăm de nimic, de vid. "

Deci nu exista nicio dovada care sa ateste existenta lui dumnezeu ...si sunt ateatea lucruri care nu se leaga; lucruri fara sens si logica elementara; fiecare are imaginea sa personala despre cum ar fi dumnezeu...si tu vrei sa nu ne mai punem intrebari?straight face"Ce părere aveţi de toate întrebările astea despre creştini/atei sau despre Dumnezeu"
Sa fim seriosi...
Incearca sa privesti "ideea" de dumnezeu dintr'o alta perspectiva...si nu mai ignora stiinta cum fac toti crestinii doar pentru ca ei nu'si pot imagina viata fara dumnezeu si pentru ca nu vor sa iasa din zona lor de confortstraight face.
Si noi am fost la fel ca voi(cel putin eu am crezut in dumnezeu pan' la 14-15 ani) si stiu si eu cum e sa crezi intr'o divinitate dar nu am ajuns la stadiul in care sa zic precum multi fanatici crestini, cum ca il "cunosc personal pe dumnezeu".laughing

| LSMM explică:

Cum se face că credincioşii sunt judecaţi când refuză să dea dovezi? Iar tu, ce faci? Ţi-am cerut un argument, două minute nu îţi ia jumătate de viaţă.
Până la urmă, nici nu mă interesează cât de credibil este sau dacă măcar există unul care să nu depindă de ştiinţa lacunară.

P.S.: Singurul lucru în plus pe care-l au credincioşii este credinţa.

| LSMM explică (pentru Nucreeed):

Repet, ştiinţa e ceva teoretic. În ziua de azi, ce mai înseamnă teoria? Eu nu o refuz, nu zic că nu a demonstrat atâtea lucruri şi n-am zis că n-ar trebui să punem întrebări, însă cele discriminatorii sunt exagerate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica raul facut de cei care cred in dumnezeu e progres si cel facut de ceilalti e doar rau? laughing Vai, vai vai...