| mrjohanys a întrebat:

Stiu ca exista oameni care nu cred in Dumnezeu(atei...etc.)aveti dovezi ca el nu exista? rog seriozitate si fara raspunsuri de batjocura!

39 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Neputând să își explice multe oamenii în cursul timpului au inventat zeii.
Limba geto-dacilor// tracilor de la nord de munții Rodopii
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Rhodopen_Balkan_topo_de.jpg // era foarte asemănătoare cu latina
http://www.scribd.com/......on-Savescu
și dominus deus însemna stăpânul zeilor.
De aici în limba română cuvântul dumnezeu.

Putem pune întrebarea
„ Există cu adevărat zei și un dominus deus "

Religiile monoteiste sunt : mozaică, islamică și bahai.
Ele au un singur zeu care este și simultan și dominus deus.

Creștinismul a înlocuit religii politeiste și este la intersecția dintre religiile politeiste și monoteiste.
Creștinii bagă creștinismul la religii monoteiste, dar au sfinți cu capacități aproape similare zeilor.

| MMihai a răspuns:

Avem motive să credem în zei astăzi și /sau într-un dominus deus?
Ateii zic că nu există zei și evident nici dumnezeu!
Încă cred că trebuie să inventăm un Dumnezeu chiar dacă nu există nici un dumnezeu ca orientare morală a acțiunilor și non acțiunilor umane.
Vom numii religia astfel inventată religia adevărată în opoziție cu religiile anterioare.
La creștini este sfântul Ilie
http://www.ziare.com/articole/sfantul+ilie
Legenda spune ca Sfantul Ilie a fost investit de popor ca responsabil cu ploile insotite de tunete, fulgere, trasnete si vant puternic. Se spune ca in aceasta perioada Sfantul Ilie iese des la plimbare, pe cer, intr-un car de foc tras de doi sau patru cai albi, inaripati, avand in mana un bici de foc si de acolo, de sus, trimite pe pamant tunete, fulgere si trasnete, vant puternic si ploi abundente insotite de grindina.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A2ntul_Ilie
http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/sfantul-ilie-120294.html

Dacă spunem în secolul 21, că ploile se datoresc „ lui Sfântu Ilie" atunci suntem tâmpiți cu totul.

| mrjohanys explică (pentru MMihai):

Sfantul este numai Iisus si Dumnezeu!

| MMihai a răspuns (pentru mrjohanys):

Citește tot cea ce ți-am scris și sper că te-am lămurit.
Sfântul Ilie este un sfânt iar Iisus este un dumnezeu la creștini, cu capacități comparabile cu Dumnezeu Tatăl.

| MMihai a răspuns:

Acum se știe că sunt foarte multe stele și că în jurul unora dintre ele sunt planete.
Deci teoretic ar putea să existe viață și pe alte planete.
Definesc ca fiind Univers reuniunea - suma - a tot cea ce există.
O asemenea definire a universului implică că în afara Universului nu există nimic.
Deci dacă Dumnezeu există el se află în interiorul Universului.
Dacă sunt multe planete unde pot exista forme de viață superioară, este clar că nu este un Dumnezeu numai al pământului.
Implicarea practică a unui Dumnezeu al Universului la nivelul planetei Terra va fi cu atât mai mică cu cât sunt sunt mai multe planete cu forme de viață superioară.
Dacă sunt multe planete cu forme de viață superioare poate s-ar impune să fie și un nivel divinic sau 2 nivele divinice inferioare lui Dumnezeu.
Ca să nu apară un haos total eventualele nivele divinice inferioare trebuie să fie similare lui dumnezeu. ( deci un fel de dumnezeu mai mici.)

| MMihai a răspuns:

Dumnezeul religiei creștine care se auto declară în vechiul testament dumnezeul poporului lui Israel, domnul oștirilor, dumnezeu gelos, ( dumnezeul lui Avram, Isaac, șamd), etc. este un fel de zeu tribal.
În contextul tuturor celor explicate anterior modelul divinităților religiei creștine cu un dumnezeu trinitate, care le știe pe toate și le cunoaște pe toate nu este ceva foarte foarte credibil în situația că sunt foarte multe planete cu forme de viață superioară.
Deci pentru a putea lua decizii corecte trebuie să se implice statistic, și nu pentru fiecare caz particular în parte.

| MMihai a răspuns:

Nu există dovezi că nu există nici măcar un singur Dumnezeu.
Nu există dovezi că există măcar un singur Dumnezeu.
De aceia religia adevărată trebuie construită, de așa manieră, ca să nu vină cu concluzii aberante, în caz că nu există nici măcar un singur Dumnezeu.
Dacă religia adevărată este bine făcută, ea poate să fie ceva mai credibilă.
Religia adevărată trebuie să fie mereu schimbată și mereu îmbunătățită în funcție de nivelul de cunoaștere al umanității, scoțând cea ce fusese greșit.
Deci religia adevărată trebuie să fie o religie dinamică și mereu trebuie să fie îmbunătățită renunțând permanent la ipotezele care se dovedesc ca fiind greșite, și astea care sunt greșite mereu trebuie înlocuite cu alte ipoteze considerate atunci ca fiind corecte, pentru acel nivel de cunoaștere al umanității.

| MMihai a răspuns:

De ce trebuie imaginată în acest moment religia adevărată?
Este că religia adevărată trebuie să le zică oamenilor cea ce trebuie să facă și să nu facă sub aspect practic.
Lipsa religiei adevărate, poate determina comportamente umane greșite.
Religia adevărată trebuie să stabilească acțiunile și non acțiunile oamenilor și un set de valori morale.
Poate să fie creștinismul o religie adevărată?
Creștinismul se pretinde dicteu divinic.
Că vine de la Dumnezeu.
Creștinismul actual este o religie statică, și implicit fundamental incapabilă de dinamicitate și de auto- perfecționare.
În acest moment creștinismul static, auto-pretins ca venind din dictare divinică, de la Dumnezeu, nu poate reprezinta decât o frână cumplită, pentru o minimă gândire religioasă corectă.

La hinduși nu există nici un fel de Iisus și ei se descurcă cu hinduismul lor.

La budiști nu există nici un fel de Iisus și ei se descurcă cu budismul lor.

Nu este important modelul divinic ci cea ce trebuie să facă sau să nu facă oamenii.
În proiectarea din domeniul circuitelor electronice se utiliza terminologia de cutie neagră.
Deci intra un semnal așa și trebuia din acel ansamblu (care în acel moment nu ne interesa cum este făcut practic pe interior ) trebuia să iasă un semnal așa.
Și divinicul într-o primă fază trebuie închis imaginar, într-o asemenea cutie neagră, și să ne intereseze ce este în cutia neagră ci ce trebuie să facă și să nu facă oamenii.

Dacă în cutia neagră este Iisus, Dumnezeu Tatăl, Sfântul Duh, îngerii și armata lor de sfinți, sau Yahve/Adonai /Eliohim/ sau Allah și profetul Mohamed / Mahomed sau Brahma, Brahman și Atman / sau Marele Odin și zeii scandinavi / sau Zeus -Jupiter și zeii lui sau Amon Ra și zeii lui sau Brahma, Vișniu și Șiva și etc sau cine vrei tu, este total lipsit de o minimă importanță, că acțiunile și non acțiunile oamenilor, în mod firesc, trebuie să fie aceleași.
Deci acțiunile și non acțiunile și tot comportamentul oamenilor, trebuie să fie aceleași și acesta să nu fie legat de vreo religie sau alta.

| chelstone a răspuns:

''Stiu ca exista oameni care nu cred in Dumnezeu(atei...etc.)aveti dovezi ca el nu exista?''

Uite cu cea mai mare seriozitate iti spun ca sunt si oameni ca tine care probabil nu cred in allah, budha, si alti zei ai omenirii, insa cel mai mult imi place cand faci apel la seriozitate in legatura cu o problema ce este tangibila cu dementa, si anume, aceea de a pune pe cineva sa dovedeasca ca ceva nu exista, ei, ce-ar fi sa ne demonstrezi tu ca allah nu exista, ca brahma, nu exista, apoi, ia toti zeii lumii si demonstreaza tu ca nu exista, dupa care vreau sa demonstrezi ca nu exista zana maseluta si mos craciun. Problema sta in felul urmator, orice om cu putina minte stie ca dovezile/ demonstratiile se fac la modul afirmativ, si cad in sarcina celui ce afirma ca, in cazul de fata, dumnezeu exista, adica, nu spui tu dumnezeu exista, iar apoi ii pui pe ceilalti sa demonstreze contrariul.
Asadar, voi crestinii sau cei ce credeti in dumnezeu trebuie sa demonstrati ca el exista, asta-i logica, nu pui pe nimeni sa demonstreze ca x nu exista, ca, asa poate ne demonstrezi tu ca nu exista alte cateva miliarde galaxii in care traiesc maimute cu patru capete.

| Dumnezău a răspuns:

Evolutia,tati.Cautati gravuri,hieroglife,litografii si alte crap-uri de genul ala de prin vremea egiptenilor, sumerienilor, sa vedeti ce urati erau oamenii.Si apoi cautati cum aratau oamenii acum 1000 de ani.Majoritatea grasi, urati ca foamea, si la 20 de ani aratau ca la 60.Si acum mai sunt hidosenii pe lume, dar sunt cazuri rare.

Au existat dinozauri. Exista extraterestri.Pe astia cine i-a facut,daca spunem ca omul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu? Oamenii s-au desteptat din ce in ce mai tare,cel putin teoretic,asta presupune evolutie mentala.

Dar, tu, imi poti demonstra in mai mult de 15 randuri,fara niciun citat din Biblie sau instigare nefondata,ca exista Dumnezeul,fix, dar fix cum ne este infatisat in Biblie, cu aceleasi calitati si defecte?

| DrunkenRat a răspuns:

Nu este nevoie de dovezi. Daca vrei intr-adevar sa crezi o faci si fara. Si daca nu vrei, atunci numesti coincidenta tot ce este in afara monotoniei.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Nu sep oate trata cu seriozitate întrebarea ta din momentul în care ai făcut o gafă fundamentală în logică şi argumentare.
Cel ce vine cu afirmaţia trebuie să vină cu argumentele, nu ceilalţi.
Că aşa zic că zeul meu Helios, zeul Soare, există. Demonstrează-mi că nu există.

| Toluk19 a răspuns:

Dumnezeu exista, in clipa mortii atunci Dumnezeu iti arata lumea spirituala cum i s-a intimplat lu bunelu si sora nanei mele!
Stiinta niciodata nu o sa poata sal descopere pe Dumnezeu!
Atei veti fi pe pamint, credinciosi pentru eternitate in iad!
Intorcetiva la Dumnezeu prin credinta! Nu prin dovezi!

| Inferno a răspuns (pentru Toluk19):

"Stiinta niciodata nu o sa poata sal descopere pe Dumnezeu!" De unde sti?
Poate o sa putem sa il explicam, cu conditia ca El sa existe, dar o sa dureze.

| Toluk19 a răspuns (pentru Inferno):

Stii de ce? Pentru ca Iisus spune clar > Cine ma va cauta ma va gasi!< Vedeti voi cautati dovezi, dar nu il cautati pe Dumnezeu! Doar prin credinta! Stiinta e moarta pe linga credinta, pentru ca Credinta este de la Dumnezeu stiinta e de la oameni!

| RockaruL a răspuns:

Dar voi aveti dovezi ca exista?! Banuiesc ca nu...

| axll a răspuns:

O mica analogie. la tribunal, se merge pe prezumtia de nevinovatie. adica esti nevinovat...pana la proba contrarie. pana se aduc dovezi. asa e si cu dumnezeu. nu exista pana nu ai dovezi. dovezi ca nu se vede nicio interventie divina? gasesti o gramada. de la marile catastrofe pana la suferintele indivizilor. de la explicatiile stiintifice pana la greselile bibliei.

| Archdaemon a răspuns:

De cate ori am mai auzit intrebarea asta si deja ma plictiseste
Nu ateii trebuie sa aduca dovezi ca Dumnezeu NU exista si credinciosii trebuie sa aduca dovezi ca EXISTA...

| mrjohanys explică (pentru Archdaemon):

O dovada este ca Dumnezeu exista ca tu acum traiesti, respiri si citest raspunsul meu la intrebarea ta!

| Archdaemon a răspuns (pentru mrjohanys):

Asta nu dovedeste nimic pe mine nu ma ajuta dumnezeu sa respir

| chelstone a răspuns (pentru mrjohanys):

''O dovada este ca Dumnezeu exista ca tu acum traiesti, respiri si citest raspunsul meu la intrebarea ta!''

Pe tine probabil dumnezeu te ajuta sa nu gandesti, altfel nu-mi explica astfel de mesaje, oare pentru musulmani faptul ca allah ii ajuta sa traiasca si sa respire o fi vreo dovada ca allah exista?! Iti spun eu, nu. Insa mesajul tau este o dovada a modului tau inapt de a gandi si de a intelege ce inseamna o dovada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 prima dovada e chiar biblia plina de basme, trebuie sa ne gandim ca acum 5000 de ani omul a cautat sasi explice natura cumva si le inteleg vezi mitologiile egiptene, grecesti care sunt pline de tot felul de teorii, 2 sunt prea multi zeii ca sa ai ocazia sa slujesti pe cel adevarat sunt 2700, 3 stinta a dovedit ca big bangul a fost real dupa anii de studii si dupa ce au fost trimise in spatiu tot felul de masinari care au radiografiat universul sa gasit radiatia cosmica, faptul ca o data totul era un punct singular, doar in galaxia noastra sunt sute de miliarde de stele, 4 teoria evolutiei e dovedita prin adn, fosile cine spune ca nu e adevarata e mincinos nici o teorie nu poate explica multitudinea de specii sper ca nu mi-am pierdut timpul si vei cauta isi vei deschide mintea sau mi-am pierdut timpul, e asa usor sa spui dumnzeu a creat totul si gata daca vrei alege calea cea usoara, sa stii ca nu suntem oamenii si devenim in timp

| mrjohanys explică (pentru anonim_4396):

Din cate am observat tu nu crezi in existenta lui Dumnezeu, bine, atunci cum spui primul om cu a fost facut, sau da cine?

| chelstone a răspuns (pentru mrjohanys):

''primul om cu a fost facut, sau da cine? ''
Nu vad de unde ideea aceasta cum ca ar fi existat un prim om si ca acela ar fi trebuit sa fi fost facut de cineva. De ce un prim om si nu o multime de oameni si de ce sa fi fost facut de cineva?! Apoi, cum iti explici tu multitudinea de rase de pe pamant, si ''repartizarea'' lor in grupuri compacte in diferite zone ale terrei?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ateii trebuie sa faca dovada inexistentei vreunui zeu, ci chiar cei care-i sustin existenta ar trebui sa dovedeasca asta, pentru a arata scepticilor ca este adevarat. De exemplu, daca eu sustin ca am vazut o bivolita cu capul diamantat si coarne de argint, trebuie sa dovedesc asta.

| AskAlex a răspuns:

Dar tu ai dovezi ca el exista?

| Deer a răspuns:

Dar sunt dovezi ca Dumnezeu exista?

| mrjohanys explică (pentru Deer):

O dovada este ca Dumnezeu exista ca tu acum traiesti, respiri si citest raspunsul meu la intrebarea ta

| Esperança a răspuns (pentru Deer):

Da draga sunt dovezi. Du-te sau cauta pe net videoclipuri cu oamenii din Africa,Indonezia, cu canibali, care s-au intors la Dumnezeu,oameni bolnavi de lepra care s-au vindecat!
Oameni ai lui Dumnezeu care s-au dus sa il propovaduiasca printre canibali, musulmani.
Tu stai bine merci la caldurica in fotoliu si nu il vezi pe Dumnezeu, dar oamenii acestia l-au descoperit pe Dumnezeu in suferinta lor!

| Deer a răspuns (pentru Esperança):

Eu cred in Dumnezeu, insa dovezile pe care le am sunt doar morale, cele intamplate mie prin rugaciuni, si prin suferinta prin care am trecut.
Intrebarea mea se referea la strict altceva...
Nu ai niciun drept sa ma judeci si sa presupui ca fac un anume lucru, din moment ce nu.

| Esperança a răspuns (pentru Deer):

Nu te-a judecat nimeni, stai linistita. Dar din moment ce intrebi daca sunt dovezi ca El exista. Nu sunt de-ajuns minunele care sunt facute in Numele Lui?

| Deer a răspuns (pentru Esperança):

Pentru mine, da. Insa, era vorba de atei, care sunt imorali din moment ce dovezile morale nu sunt de ajuns. De fapt, mai degrabada amorali, fiindca nu doar ca sunt lipsiti de moralitate, dar o si refuza. Si atunci ce dovada este ca sa le fie demonstrata existenta?

| Esperança a răspuns (pentru Deer):

Pai aici este problema Dumnezeu se demonstreaza prin fapte reale nu prin dovezile care le vor ei. Si scuze, dar am crezut ca esti atee.

| Rapplex a răspuns (pentru mrjohanys):

Din vorbe nu s-a dovedit niciodata nimicwinking. Respir fiindca am plamani, citesc pentru ca imi functioneaza bine retina si traiesc pentru ca nu am organe bolnave.Imi poti spune ca acestea sunt date de D-zeu, dar nu-mi poti dovedi, intelegi? E ca si cum eu ti-as spune ca am vazut un copac mergand pe strada.Ai rade in hohote si ai spune „Ia sa vad!".Nu trebuie sa fim ignoranti, ci trebuie sa fim realisti.

| FucktheSystem a răspuns (pentru mrjohanys):

Profundă dovadă, cu așa dovezi vă mai mirați că nu crede lumearolling on the floor

| BeetleJuice a răspuns (pentru mrjohanys):

Ba da' mereu ne aburiti cu chestia asta 'dovada este ca tu/eu exisiti' laughing

| DanutzDanutz a răspuns:

Daca dumnezeu nu ar exista nu ar fi muntii apa oxigen si plante dar dumnezeu exista sau nu ar mai fii si nisip

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanutzDanutz):

Deci nisipul afirma existenta super, vezi ca dovada aia e calcata de picioare de multi

| ankutuka a răspuns:

Cautati pe youtobe 1 din 36 crestii intreaba... apoi dai 2 3 4 5 6 7 8.etc pana la 36 inclusiv