| Curious233532 a întrebat:

Ce ziceti de asta? (nu vreau raspunsuri de la atei)
Am auzit o poveste despre un baiat ortodox care a mers cu niste prieteni in oras si neavand ce face, fiind duminica seara au intrat intr-o biserica de pocaiti, unde tanarul acela si prietenii lui s-au pocait. Cand a auzit familia lui ca vrea sa se boteze la baptisti i-a stat impotriva dar el insista ca viata lui s-a schimbat si era mai bun. Pur si simpliu locul unde s-a pocait a fost acolo, nu in alta religie.In ziua in care urma sa mearga sa se boteze, mama lui era disperata si facuse tot posibilul, asa ca ramase sa se roage la icoana Maicii Domnului pentru fiul ei, deodata se vedea ca si cum icoana ar plange. Intre timp, la biserica, prietenii tanarului se botezau inaintea lui, si in timpul acesta el vazu niste caini negri care mergeau si ii lingeau pe prietenii lui pe fata unde se facuse semnul Sfintei Cruci la botez. Atunci baiatul se sperie si merse acasa, si familia lui nu mai putea de bucurie.
Chiar vreau sa imi raspundeti acuma daca se vedea ca se pocaise acolo, de ce nu l-au lasat?
Si intrebarea: e grav ce au facut prietenii lui? Ma intereseaza sa stiu sper ca incapeti de intrebarea asta, nu vreau sa imi raspunda atei. Ce parere aveti de acea intamplare?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Atata vreme cat acei tineri sunt majori, nu vad de ce parintii s-ar impotrivi.Nu s-a dovedit ca anumita religie e cea corecta.
Nu cred ca parintii acelui baiat a procedat corect, daca el greseste, o face pe raspunderea lui.
Cunosc un caz asemanator a in povestea ta.Tot asa un tanar ( major) a trecut la alta religie. Mama lui s-a impotrivit, a spus ca nu mai vorbeste cu fiul ei.Pana la urma s-a convins ca alegerea a fost buna din moment ce el si familia lui a fost ajutat de acei oameni!

35 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns (pentru milan9):

Nu neaparat financiar, ci si prin gasirea unui loc de munca, haine, alimente...

| danay72 a răspuns:

Este doar o poveste, asa cum ai spus, nimic real.Dar Biblia arata clar ca atunci cand o persoana doreste sa se boteze, trebuie sa cunoasca bine Biblia si sa aplice cele invatate. Abia apoi poate sa faca acest pas.

| milan9 a răspuns:

GRESELI care nu trebuie sa se strecoare neobservate:
"el si familia lui a fost ajutat de acei oameni". Asta nu are nici o legatura cu valoarea de adevar a teoriilor acelei grupari.
Crezi ca acesta este criteriul dupa care afli care este acea singura religie si credinta lasarta de Dumnezeu? Nu stiti oare ca manipularea financiara este cheia dupa care se racoleaza cei mai multi creduli?
Istoria si dovezile nu au nici o relevanta?

"Nu s-a dovedit ca anumita religie e cea corecta". Sunteti sigura? Sa fie oare Dumnezeu chiar atat de ignorant?
Sa fi vorbit oare in zadar in Scriptura Sa?

| milan9 a răspuns:

Dacă maturii pot primi HARUL prin botez, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos? sad

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! sad

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat inca de la INCEPUTUL EXISTENTEI EI această posibilitate a HARULUI inclusiv la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| milan9 a răspuns:

Ceea ce spui tu in nici un caz nu este o poveste, ci un lucru real. Am mai auzit si eu astfel de cazuri... sad