| Acidacetilsalicilic a întrebat:

Cine e mai evoluat spiritual, cel care crede în zei (zeu) sau cel care a încetat să mai creadă și se încrede în propria persoană?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Budist-> acestia va depasesc cu mult in ce priveste spiritualitatea

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bineinteles ca cei care cred ca sunt fii de Dumnezeu sunt mai evoluati. Ce altceva poti sa fii mai mult decat atat?winking

| Duucu a răspuns:

Cel care atinge al 3-lea nivel de dezvoltare spirituală (spune Marius Simion).
Căt despre cele 2 răspunsuri, ambele sunt "corecte". Depinde cum vede o persoană spiritualul.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru Duucu):

Da cine Marius ăsta prietene, că o spui de parcă el ar fi deținătorul adevărului absolut? laughing

| Duucu a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Înseamnă că ai înțeles greșit.
E doar un tip cu un blog interesant, ai putea să-l cauți să citești postările.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Da, fii lui Dumnezeu! Dacă nu era Satana să vă deschidă ochii și acum erați goi puşcă prin Grădina Edenului jucând rolul de animale de companie. laughing

| Acidacetilsalicilic explică (pentru Duucu):

Dacă e doar un tip cu un blog interesant atunci m-ai liniștit!

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Sa nu spui ca iti displacea! laughing

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Păi degeaba se pune o femeie frumoasă și goală lângă un orb că pe orb tot nu-l interesează! laughing

| Liviu a răspuns:

Normal zic ca ateii,find un ateu happy noi ateii facem lucrurile din propria constinta,nu le facem ca ne 'bate dumnezeu' sau sa facem ceva ca sa ajungem in 'rai'
De asta marea majoritate a ateiilor cand fac un lucru bun, il fac pentru ca vor sa ajute, nu ca urmareste un scop...
Bine, or exista si ateii rai, fiecare padure isi are uscaciunile, nu?

| Angel0 a răspuns:

Exista multe grade de evolutie spirituala. Ateul este undeva la inceput de drum.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru Angel0):

Da? Atunci să știi că mă bucur! Fac și eu parte dintr-o specie nouă nu una pe cale de dispariție. happy

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Vezi, asa esti tu orb d.p.d vedere spiritual, degeaba Dumnezeu este langa tine in toata splendoarea, ca tu nu Il vezi! laughing

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Unde?! surprise
Eu am simțul tactil și auzul foarte dezvoltat și tot nimic. Să fie oare Dumnezeu, nimicul? laughing

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Poi nu asa ziceti voi ca din nimic, printr-o explozie a aparut totul?

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Eu nu susțin această aberație! laughing

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Dar tu, pe care o sustii?

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Eu susțin varianta mea. happy

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Poi te rog sa ne-o prezinti si noua sau este secret?!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Dacă îmi spuneți ce pregătire aveți, poate că am să vă explic. E plină de termeni tehnici și... fără o pregătire de specialitate e foarte greu de înțeles. happy

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

O, lasati, o sa iau manualul de specialitate ca sa pot sa va inteleg! laughing

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Bine, atunci trebuie să vă faceţi rost de "Fizica cuantică pentru începători ".

| Exilee a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

laughing) rolling on the floor
Deci ai avut curajul sa pronunti termenul ''cuantica''. Sunt oarecum uimit, surprins :O.Ce este aceea mecanica cuantica?

| Acidacetilsalicilic explică (pentru Exilee):

Prietene, tu crezi în Adam și Eva, de ce mă întrebi pe mine de mecanica cuantică?

| Exilee a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Ca sunt uimit c-ai avut CURAJUL sa pronunti acest termen. Felicitari. Nu oricine are ocazia sa-l pronunte. Acum serios vorbind, maine n-ai scoala? Sa inveti si tu ''fizica cuantica pentru incepatori''. Cand vei creste mai mare, vei vedea ca DUmnezeu este Cel care detine toate tainele stiintei, inclusiv ale ''lumii cuantice''.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru Exilee):

Eu am terminat de mult școala, prietene! Te las pe tine că te pregătești de bac. Care e materia ta preferată, Religia? Păi dacă dai bacul din Religie atunci ferește-te de Fizică și să nu pomenești ceva de cuantă că te pică popa!

| Exilee a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

rolling on the floor) laughing rolling on the floor laughing
Si eu am terminat de mult scoala. Stai linistit. Cand auzeai tu de temrenul cuantica, deja ii ajutam pe oamenii de stiinta in elaborarea teoriei relativitatii restranse, ma jucam cu Einsteni si fotonii un MONOPOLY, ma distram cu Moisil si niste antiderivate in analiza maematica, elaboram subiecte pentru absolventii studiilor superioare in ceea ce priveste analiza matematica. Apropo, ti-am zis ca ai un mare tupeu sa pronunti termenul ''fizica''. Stiam ca era dusmanul tau de moarte si inca este si va fi mereu.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru Exilee):

Crezi că bufon îţi stă mai bine? Stai acolo la nivelul studiului biblic că nu-ți duce nimeni lipsa în altă parte. Încă mai ai de tocit băncile scolii să ajungi la ceea ce visezi. Succes!

| Exilee a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

''Crezi că bufon îţi stă mai bine?'' Depinde cum ma vezi.Vezi ca eu detest afirmatiile puierile si pupincuristii.
Eu eram ironic doar, dar daca am ajuns la stadiu de ''bufon'' inseamna ca m-am injosit cam mult cu gestul meu de prost-gust. Recunosc.
'' Încă mai ai de tocit băncile scolii să ajungi la ceea ce visezi'' Nu te ''ambala'' si nu-ti depasi limitele ingratitudinii ca schimbam foaia. Deci, te mai intreb odata? AI macar o dovada sa spui despre mine, EU ca inca sunt un student? laughing Dovedeste. Daca nu ai nicio dovada, inseamna ca vorbesti fara sa stii ( eu nu-mi amintesc deloc sa fi dezvaluit o asemenea ''eroare'' si inca una destul de grava)
Daca nu ai, si TOT ITI SUSTII PUNCTUL DE VEDERE inseamna ca esti la un stadiu de ipocrizie. Acum du-te la somn.

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Tu ai zis:''ncă mai ai de tocit băncile scolii să ajungi la ceea ce visezi.'' Eu din contra iti spun ca n-ai dreptate. Nu imi amintesc sa-mi fi dezvaluit varsta mea, locul de munca, profesia si studiile.
Asta 1 la mana. Te-am contrazis, dar tu tot continui sa-ti susti punctul de vedere fara nici macar sa dovedesti ceea ce-ai spus => concluzia este gresita.
Daca tu nu esti in stare sa faci distinctia intre o demonstratie ce cuprinde dovezi si concluzii avand conditii suciente si necesare, sugerez sa studiezi LOGICA.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru Exilee):

"Eu eram ironic doar, dar daca am ajuns la stadiu de ''bufon'' inseamna ca m-am injosit cam mult cu gestul meu de prost-gust. Recunosc."
Nu băiete, n-ai fost ironic căci ironia e în apanajul celor inteligenți; tu ai fost sarcastic iar sarcastic chiar poate fi orice prost!