| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu e asa de bun incat sa il ierte si pe cel care nu crede in el?

Răspuns Câştigător
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna!
Foarte multi oameni, datorită unor mari necazuri pe care le au în viată si lipsei de experientă si practică bisericească, cad în necredintă sau, mai mult, unii chiar ajung la sinucidere. Pentru o persoană care nu crede în existenta lui Dumnezeu, viata nu are sens. Este foarte greu când cineva excelează în această atitudine de respingere a bunătătii divine. Sunt momente si momente în viată. Ispita satanei îi împinge pe unii să nu mai creadă în Dumnezeu. Bine ar fi să se întoarcă, să-i lumineze Dumnezeu si să-si observe păcatul. Bunul Dumnezeu, în orice moment, ca un părinte asteaptă să ne întoarcem si să-i recunoastem paternitatea. Cei care îmbătrânesc în necredintă sunt de compătimit. Credinta este un reazem, un sprijin, o sperantă, un ajutor efectiv pe care-1 simti doar dacă nu-i alterată simtirea, este un sens al vietii noastre pământesti. Ce rost ar mai avea viata noastră, ce rost ar mai avea ratiunea noastră care ne face să fim stăpânitori ai acestei lumi dacă nu credem în Dumnezeu?! Necredinta în Dumnezeu este o autoîntunecare, o autoîndobitocire. Animalul nu are minte, însă omul o are si nu o valorifică cum spune psalmistul David: „Omul, în cinste fiind, n-a priceput si s-a alăturat dobitoaceler celor fără de minte" (Ps. 48, 12). Aceasta este dorinta lui să se asemene animalelor celor care nu au minte. Toată viata trebuie să luptăm cu gândul ce ne vine referitor la necredinta în Dumnezeu si să-l alungăm. La acest păcat al necredintei ajung cei ce nu au o educatie religioasă din copilărie, cei care nu au un exemplu de credintă în familie (părinti necredinciosi sau indiferenti), cei care nu au nici o tangentă cu Tainele Bisericii etc.
Pa! O zi buna! Apropo nu ai pus intrebarea la categoria potrivita!

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El este bun, dar asteapta ca noi sa ne intoarcem cu inima la El si sa primim iertarea prin jertfa Domnului Isus.El a facut totul pentru noi si noi trebuie sa ne facem partea noastra.

| IMINENT a răspuns:

Care God?

| Ad1tza a răspuns:

Normal caaaaaaa NU! Cel putin la judecata de apoi nu. Nu exista scuza pentru necredinta.Toti pot sa creada, dar nu vor, in schimb dupa ce ca nu cred cauta si raspunsuri sa dovedeasca inexistenta cuiva in care nu cred. Mai mare pacat...

| Mădă0611 a răspuns:

Se pare ca nu.

| dracu14 a răspuns:

Scrie de 2 ori in biblie, dumnezeu iarta absolut orice pacat cu exceptia negarii sfantului duh, cine neaga sfantul duh va arde pe veci in flacarile iadului, deci barbosu nu-i iarta pe astia care nu cred

| mircea_5116 a răspuns (pentru dracu14):

Sfântul Duh adică Sfântul Paraclet= Cea de-a Treia Persoană a Preasfintei Treimi.

| dracu14 a răspuns (pentru mircea_5116):

Si ce te face sa crezi ca nu stiam asta,cand esti ateu il negi pe dumnezeu deci implicit si pe cristoselu si sfantul duh, e simplu, esti criminal in serie dar crestin ajungi in rai, esti persoana buna dar ateu ajungi in iad, bineinteles asta daca dumnezeu ar exista dar cum nu exista nu mergem in niciun rai sau iad

| RAY a răspuns:

Nu,daca nu crezi in el vei arde vesnic indiferent de cat de bun ai fost in scimb daca omori, violezi copii de 2 ani, furi, minti si te pocaiesti poti intra in rai asa bun e dumnezeu pardon elohim

profil =istoria universului

| martzian a răspuns:

Daca El ar scuti pur si simplu un vinovat, absolvindu-l de pedeapsa binemeritata, ar mai putea fi El considerat drept?

Da, Dumnezeu ne iarta si a dovedit asta. Iertarea lui Dumnezeu se manifesta prin faptul ca Isus a platit in locul nostru. Si credinta implica acceptarea acestui dar nemeritat. Nu e vorba ca nu il iarta pe cel care nu crede ci ca cel care nu crede nu accepta iertarea!

"Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa vecinică. " Ioan 3:16

| OOOLEOOO a răspuns:

Un om sau Zeu (in acest caz) demn de urmat, este cel care te acepta asa cum esti, Fara sa ia in considerare cea ce ai facut sau ai fost.

| danut a răspuns:

Hei, inca n-ai inteles? Dumnezeu i-a iertat pe TOTI la cruce, dar nu toti i-au acceptat sacrificiul de aia nu crede in El, drept rezultat pacatele nu le sunt iertate. Concluzie: degeaba le iarta Dumnezeu pacatele daca ei nu-L accepata (cred in El).

| jeann a răspuns:

Daca Dumnezeu e atat de bun de ce ar judeca oamenii in functie de credinta lor?

Sa presupunem ca tu ai fi judecatorul suprem. Pe unii oameni rai ii ierti pentru ca te-au lingusit la viata lor iar pe alti oameni care au fost buni la viata lor ii pedepsesti doar pentru ca nu te-au lingusit la viata lor.

Fara suparare, dar asta e curata ipocrizie!

| HighByTheBeach a răspuns (pentru HighByTheBeach):

Imi pare rau nu am apoi am observat ca ai pus-o la categoria potrivita! Scuze!