| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar putea exista moralitate fără Dumnezeu?

75 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Simplu.
Ai empatie? Daca ai raspuns da, atunci felicitari ai bazele moralitatii.
Moralitatea nu tine de o zeitate, ci de structura sociala in care am evoluat, si cum am interactionat unii cu altii.
Moralitatea vine din empatie.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru drutzix):

Deci tu spui că moralitatea obiectivă nu există?
Adică, empatia nu face o persoană să fie morală deloc. O persoană poate să spună : „simt ce simți și mă pot pune în locul tău" dar cine zice că este moral să o ajuți pentru că simți ce simte el? Nu are sens ce zici.

| RAY a răspuns:

Deci 5,5 miliarde de persoane nu sunt morale? doar crestini? dar nici aia toti doar ortodocsi atat, ajungem sa credem ca doar 200 de milioane de persoane sunt morale incredibil din 7, 5 miliarde, moralitatea difera in functie de fiecare persoana in parte, numi spune tu mie ca alti care nu sunt crestini sunt imorali

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Deci numa crestini se ajuta intre ei? pe bune voi va ajutati intre voi? nu va barfiti toata ziua si va judecati unul pe altul

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru RAY):

Dacă vezi un semn care spune "nu te arunca în piscină " iar 13 oameni se aruncă și se rănesc tu dai vina pe semn?

| drutzix a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Ai baut apa dupa Vasile? Ca intrebarile si raspunsurile tale au aceeasi calitate.
O persoana spune: Simt ce simti si eu nu as vrea sa patesc asta deci nu iti voi face rau sau te voi ajuta" - nu e stiinta rachetelor ce am spus si nu cred ca era asa greu de inteles, dar trebuie sa gandesti putin.
Moralitatea e formata de societate nu e obiectiva. Daca ai studia putin structurile sociale umane ai vedea ca ceea ce e moral in Europa este imoral in Africa si vice-versa.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru drutzix):

Mie mi se pare că tu nu gândești puțin. Dacă moralitatea este formată de societate, asta ar însemna că totul nu are niciun rost. Măcar știi definiția moralității?

| mentholinks a răspuns:

Pavel a spus ca niciun lucru nu este rău in sine, deci si cu dzeu si fara moralitatea o creem noi.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru mentholinks):

Poți să crezi ce vrei, asta este adevărat, Dumnezeu ne-a dat libertatea să alegem, dar să luăm de exemplu comunismul. Moralitatea comunismului pe care noi am creat-o a omorât mulți, mulți oameni. Asta nu înseamnă că este adevărata morală în comunism, ci doar Dumnezeu poate să ne zică nouă ce este bine și ce este rău.

| Holiday a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

"...Moralitatea comunismului pe care noi am creat-o a omorât mulți, mulți oameni."

Daca e sa facem comparatie, asa zisa moralitate inspirata de povestile cu spiridusi a facut mult mai multe victime decat comunismul. Nu mai punem la socoteala victimele create direct de spiridusul crestin prin actiunile lui directe...
Asa ca...despre ce naiba vorbim?!?

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Bine, victimele directe ale spiridusului sunt doar in povestea crestina, dar daca aducem in discutie moralitatea povestii, respectiv a spiridusului, trebuie luate in calcul si alea.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Holiday):

La ce te referi? fii mai specific te rog frumos, ca să știu ce să răspund.

| Holiday a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Milioanele de oameni ucisi in numele povestii crestine al carui spiridus instiga la uciderea diverselor categorii de persoane pe de o parte, pe de alta parte, strict legat de poveste, ia de exemplu asa zisul potop initiat de spiridus.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Holiday):

Nu știu la ce te referi când spui „spiridus". Nu pot răspunde la ceva care nu este adevărat. Dar citez din Decalog : Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.

| Holiday a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Bineinteles ca in orice poveste de genul asta exista tot felul de amenintari cum ca daca nu-l pupi in dos pe spiridus o sa patesti diverse. Nu e povestea crestina cu nimic deosebita de altele.
Problema ei e ca e doar o naratiune fara nici o baza reala, la fel ca si personajul principal, adica Dumnezeu. Asa ca...irelevant ce scrie pe acolo.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Holiday):

Te informez că Biblia conține profeții reale. Ai citit-o? doar atât te întreb. Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu, nu este cuvântul omului.

| Holiday a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Am citit povestea.
Contine doar o culegere de povesti fantastice, in multe locuri contradictorii, fara nici o legatura cu realitatea, create si promovate, ca orice astfel de povesti, cu scopuri precise si care n-au nici o legatura cu ceea ce se flutura pe sub nasul adeptilor povestii.
Atat povestea cat si majoritatea evenimentelor sau personajelor nu au nici o legatura cu realitatea.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu te-am întrebat dacă ai citit povestea, eu te-am întrebat dacă ai citit Biblia. Dă-mi un exemplu de contradicție în Biblie.

| mentholinks a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Eu nu cred nimic. Tu ai credinte si crezi ce vrei.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Holiday):

Am luat primul exemplu spus acolo și am citit ambele surse, așa spusa „contradicție" : Prima sursă spune că David a omorât 800 de oameni. A doua spune că David a omorât 300 de oameni. Ce contradicție avem aici? în primul rând, Samuel 2 este scrisă înaintea Cronici 1, așa că, dacă David a omorât 800 de oameni, înseamnă, logic, că 300 de oameni au murit. În al doilea rând, nu scrie nicăieri că ar fi murit FIX 800 de oameni. Deci nu este o contradicție.
De exemplu:
Afirmația: Am spart 8 ouă iar după spun că afirmația am spart 5 ouă nu se contrazic una pe alta. Ambele sunt adevărate.

| drutzix a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

De ce inseamna ca totul este fara rost? Care e diferenta intre moralitate formata de societate si moralitatea insuflata de un zeu?
Eu cred ca esti doar un trol obosit, cu intrebari plictisitoare care au fost discutate de 1000 de ori.
Discutia ar fi fost interesanta daca aveai ceva de spus si ai fi adus contra-argumente valide in loc sa ma intrebi daca stiu definitia moralitatii, dar e clar ca este peste nivelul tau asa ca te multumesti cu astfel de intrebari.

| drutzix a răspuns:

Si ti-am explicat, ca sa iti dovedesti ca premiza ta tampita e falsa (Moralitatea nu poate exista fara zeul crestin) trebuie doar sa gasesti locuri in lume in care ce este considerat moral difera.
Si asta gasesti peste tot in lume, diferite grupuri de oameni considera ca fiind morale lucruri diferite.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru drutzix):

Dacă nimic nu este moral, cum spui tu, că moralitatea o face societatea chiar dacă este greșită, ce e acolo aia e, atunci noi nu avem niciun rost. Diferenta intre moralitate formata de societate si moralitatea dată de Dumnezeu este că Dumnezeu este mai mare decât orice. Nu poți să spui că societatea decide, pentru că societatea este formată din oameni, care nu cred cu toții același lucru.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Eu dau vina pe prostia umana si lipsa ratiuni

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru RAY):

Făceam referire la ce ai zis tu : „Deci numa crestini se ajuta intre ei? pe bune voi va ajutati intre voi? nu va barfiti toata ziua si va judecati unul pe altul"

| Holiday a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Las-o balta.
Exact pentru genul asta de oameni ca tine functioneza povestile astea. Cand din diverse motive ratiunea si logica sunt pierdute, oamenii devin adepti ai diverselor povesti fantastice si fara nici o noima, gen Biblia.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Holiday):

Dacă ai putea spune și de ce ar fi excelent!

| Holiday a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

De ce, ce?

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Da,si ce nu e adevarat? nu faceti asta? voi va ajutati intre voi? sunteti morali serios?