| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar putea exista moralitate fără Dumnezeu?

75 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

"Daca prin absurd ar exista o chestie de asta, din propriile voastre descrieri referitoare la el ar fi prost ca noaptea." - de ce "ar fi prost"? Ce vezi absurd in cunoasterea si credinta intr-un astfel de Dumnezeu? Dar "0=1" nu e mai absurd? Mediul fiind acelasi cu mai multe genuri "evoluate dintr-un individ comun" nu e mai absurd? Asa cum omul gandeste si exista, e absurd ca e posibil sa gandeasca si sa existe si o inteligenta precum Dumnezeu care gandeste si exista? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

""ai citit undeva candva ca in anumite epoci atee sinuciderea, cand omul e tanar si sanatos, sa fie considerata morala?"

Ai auzit de samurai?" - ai dat un exemplu bun. Si cu onoarea cum ramane? Onoarea si demnitatea este morala in toate culturile. Iar samurai cu sinuciderile lor asa zis "morale" nu mai exista. Nu te-ai intrebat de ce? Simtul dreptatii prin care victima nu accepta dusmanul sa fie peste el adica tendinta spre egalitate care este intre toti oameni si in orice cultura. Un camicaze la fel gandeste adica nu concepe ca dusmanul sa fie peste el mai presus. La fel gandeste si teroristul care se detoneaza adica nu accepta ca dusmanul sa fie peste el mai presus. Dreptatea este morala si este de la Dumnezeu. Dreptatea anima competitiile prin care competitorii nu accepta ca altii sa fie mai presus decat ei, iar cand ajung pe un rang mai jos nu se multumesc se antreneaza si cauta sa egalizeze sau sa compenseze prin castig scorul intre oameni. happy

Prin aceste cuvinte ai aratat ca ateii pot avea morale ( valori ) diferite in culturi diferite si nu vor putea fi uniti niciodata iar ceea ce au in comun NU este meritul lor ci este meritul Lui Dumnezeu care a implementat morala sau constiinta comuna in fiecare om. Morala comuna sau valorile comune sunt: dragostea, fericirea, sanatatea, tineretea, dreptatea, cinstea, adevarul, demnitatea, onoarea si alte asemenea. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Cei in coreea de nord mimeaza fericirea cand vine presa internationala, pentru ca asa li se ordona. nu sunt fericiti, si asta tine de comunism, nu de religie. de asta nu o duc precum "japonejii"(cum se spune aici pe la crestini).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

"Cei in coreea de nord mimeaza fericirea cand vine presa internationala, pentru ca asa li se ordona. nu sunt fericiti, si asta tine de comunism, nu de religie. de asta nu o duc precum "japonejii"(cum se spune aici pe la crestini)." - intrebarea nu e pusa in sensul mimarii sau imitarii ci in sensul a ceea ce este real. Faptul ca coreeni cauta sa fie fericiti si nu sunt fericiti si imita fericirea nu elimina raspunsul corect la intrebare adica "fara Dumnezeu nu exista moralitate". De exemplu fericirea este ceva moral. In orice cultura de pe Pamant se tinde spre fericire. Fericirea este legata de Dumnezeu. Dumnezeu este un Dumnezeu fericit pentru ca orice isi propune si si-a propus va realiza. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

"Problema spiridusului tau e ca n-a jucat niciodata fotbal. Nici n-avea cum, nu?" - stii tu? Si nu vorbim daca a "jucat sau nu fotbal" ci de faptul ca a creat tot ce exista dupa El. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

"Ai auzit de "bati campii"? Exact asta faci." - dar unu ca tine care merge nicaieri cum este? Zic nicaieri pentru ca unii atei sau sceptici ca tine sustin ca "omul provine din nimic sau de nicaieri si ca merge spre nicaieri sau spre nimic." laughing

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Am dat ca exemplu Coreea de Nord că tu ai dat exemplu alte state în care este ateismul ridicat și lor, zici tu, că le merge mai bine. C de N este un stat aproape complet ateist. o duc bine? nu! deci ca să spui că ateismul face vreun bine, uite!

| doctorandus a răspuns:

Sa crezi ca inainte de israeliti cu Dumnezeul lor cu tot n-a existat moralitate este pur si simplu ignoranta.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu s-a arătat lor.

| danay72 a răspuns:

Nu poate exista fără el acest lucru, pentru ca asa ne-a creat și El a facut legi care sublimează importanța moralității.

| doctorandus a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Moralitate exista si inainte de aparitia lui Yahweh pe scena istoriei. Evreii nu au inventat moralitatea.

Iar chestia cu Adam si Eva e o fabulatie mistica, nu istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Un samurai, un camicaze, un terorist nu ar considera sinuciderea morala daca ar trai bine pe Pamant. Deci ideea ca "sinuciderea este imorala sau inacceptabila sau anormala sau nefireasca sau nenaturala" este comuna in toate culturile si in toate timpurile de cand exista omul pe Pamant. In plus sinuciderea este si o dovada de lasitate. Acel samurai era in realitate un las si nicidecum nu avea o moarte demna si onorabila. Curajul inseamna a lupta pana la moarte chiar daca sansele de succes sunt foarte mici sau ( aparent ) inexistente. Speranta moare ultima. Chiar si cand sansele de succes sunt ( aparent ) inexistente, dpdv al mecanicii cuantice se pot intampla multe variante de evenimente ce nu pot fi prevazute. De exemplu, in cazul samuraiului dusmanul ar fi putut suferi o spargere brusca a unui vas de sange sau un infarct subit, instantaneu sau neasteptat. happy

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"E doar opinia ta, in acea societate era considerat tocmai contrariul, ca de fapt de aici a pornit discutia, poate ai uitat.

"... in cazul samuraiului dusmanul ar fi putut suferi o spargere brusca a unui vas de sange sau un infarct subit, instantaneu sau neasteptat."

Nu prea ai notiuni despre motivele, momentele si procedurile legate de sinuciderea, ca act de onoare, a samurailor, asa ca n-are sens sa vii cu fantezii din astea care n-au nici o legatura cu subiectul.

| oprescudorin11 a răspuns:

Moralitatea este Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

In toate culturile din toata istoria omului si din prezent au fost si sunt principii morale comune: cinstea, sanatatea, dragostea, dreptatea, puterea, intelepciunea. Pe baza acestor principii omul nu are nevoie de guvernare umana si de legi umane care innabusa si ingradesc libertatea relativa a omului si rapesc timp din viata omului. happy