| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de a existat Iisus fara o jumatate de ADN? Jumatatea tatalui. E imposibil stiintific. Si de asemenea e imposibil din punctul de vedere al logicii.

117 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Nu confunda superstitiile cu credinta. Superstitia e doar o credinta, la adevarata credinta exista o implicare reala a lui Dumnezeu in viata omului, vizibila in viata de zi cu zi.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa nu uitam ca omul nu e animal. Animalele nu stiu ce e bine si rau. Diferente mici la nivel celular, diferente majore per general. Maimutele nu au spirit. O maimuta nu va stii niciodata sa faca diferenta intre o pictura a mea si valoarea Mona Lisei.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Nu confunda superstitiile cu credinta. Superstitia e doar o credinta,"

Daca singur spui ca superstitia e credinta, unde e confuzia?!

"...adevarata credinta exista o implicare reala a lui Dumnezeu in viata omului, vizibila in viata de zi cu zi."

Ce o fi atat de greu de inteles ca pentru fiecare "adevarata credinta/superstitie" este cea pe care o are el in cap, si ca i se par la fel de vizibile rezultatele ca si tie. Desi, ca si la tine, la niciunul nu se poate face o corelatie directa intre credinta/superstitia respectiva si evenimentele de zi cu zi. Absolut orice i se intampla unui adept al vreunei credinte, se intampla la 5 care au alte credinte, sau nu au niciuna.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Sa nu uitam ca omul nu e animal. Animalele nu stiu ce e bine si rau."

Omul este fix un animal. Binele si raul sunt relative.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Binele si raul e relativ pana te calc pe batatura. Sa vedem atunci! De ce te-ai lua de mine, daca totul e relativ? Am dreptul sa o fac, oricind, oricum.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa ma anunti cand vei fi educat o maimuta sa faca diferenta intre una din picturile mele, si Mona Lisa. Una e binele ce vine de pe urma mincarii unei banane, care vine din instinctul pur, si alta e binele ce vine de pe urma urmaririi unei picturi frumoase, ce vine din spirit. Vei vedea maimute incintate de banane, datorita instinctului. Dar nu vei vedea nici o maimuta care sa aprecieze o pictura. Sau, sa fim mai ancorati in realitate, o femeie frumoasa. Pentru ea, femeia frumoasa e mai urita ca partenerul cu care face maimutici. Si nu ma refer la acea frumusete a femeii data de instinct ("ah, ce i-as face!"), ci la aceea care determina un pictor sa isi faca timp sa o puna intr-un tablou.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Instinct pur. Asa a fost invatata. Vrei sa cred ca a facut-o prima data? A fost educata, dresata pentru asta. Cred doar daca vad pe viu.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai si nasterea din fecioara, tot de istorie tine. Si tot in antichitate a fost.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Binele si raul e relativ pana te calc pe batatura."

"Sunt" ca "e" doua.

"Sa vedem atunci! De ce te-ai lua de mine, daca totul e relativ? Am dreptul sa o fac, oricind, oricum."

Faptul ca nu-mi convine mie, sau ca ma iau de tine, nu exclude faptul ca altcineva te aplauda pentru asta. E simplu. Nu prea intelegi lucrurile, asa-i? Exemplul asta e chiar unul fara legatura si fara noima.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"...nasterea din fecioara, tot de istorie tine"

De fapt tine de legende. Istoria e una, legendele sunt altceva.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"...alta e binele ce vine de pe urma urmaririi unei picturi frumoase, ce vine din spirit. "

Pe principiul asta culoarea preferata si/sau forma vibratorului preferat vine tot din "spirit".

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Sa ma anunti cand vei fi educat o maimuta sa faca diferenta intre una din picturile mele, si Mona Lisa."

Nu doar maimuta nu face diferenta asta. Pentru 99.99% dintre oameni, si picturile tale si Mona Lisa sunt egale cu zero. Exista si cazuri in care e chiar invers. Adica, sa zicem, muzica lui Beethoven (Mona Lisa) e mai putin populara si apreciata decat manelele, de exemplu (picturile tale). Asta inseamna ca cei pentru care Mona Lisa, sau Beethoven sunt egale cu zero, nu sunt oameni?! Alta analogie fara noima pe care ai facut-o.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

E adevarat ce zici tu, dar nu e fara noima. Nu compara lipsa culturii, cu lipsa discernamintului. Un om simplu poate fi educat sa simta arta, si aici intru chiar eu. Cindva aveam preferinte ciudate de a combina culorile. De cand am invatat teorie culorilor, si o si aplic, am invatat sa discern echilibrul sau disonanta dintre culori, si imediat realizez unde apare o disonanta, sau unde se potrivesc perfect culorile. E doar un exemplu. O maimuta, nu va reusi niciodata asta, aici e diferenta. Potentialul de a fi cultivat il face pe om diferit. Faptul ca nu e, nu il reduce la scala animalica. Arata doar ca bietul om a trait pe degeaba.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Nu redu o pictura la o simpla culoare. Tocmai complexitatea de culori si de combinatii ale lor te face sa ramii mut de uimire. E dincolo de preferinte. Toata lumea care are cit de cit cultura e de acord ca Mona Lisa e o pictura de valoare. Pentru un incult, desigur ca nu valoareaza mai mult decat o simpla culoare, pentru ca nu stie sa vada valoarea, nu pentru ca ea nu exista.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Si daca nu e legenda? Esti tu sigur ca e legenda? Poti dovedi asta? Doar pentru ca nu crezi, nu inseamna ca e.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Sa-l vad pe ala care ma aplauda daca trec pe linga tine pe strada, imi esti necunoscut, si din senin iti dau un pumn. Am vazut odata niste pustani facind asta. Dupa tine, ei sunt foarte OK. Parerea generala e insa alta. E ca ei gresesc, ca nu fac acel bine pe care tu il consideri relativ.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta a fost exclusiv pentru Isus Hristos. Ai vrea sa incalce copyright-ul cineva care ar incerca asta? happy

Răspuns utilizator avertizat