| Inferno a întrebat:

Cum este posibil sa ignorati niste lucruri atat de clare? Cum ar fi compozitia chimica a universului, nomenclatura stiintifica si teoriile acceptate de comunitatea stiintifica.
Aceasta este o mentalitate de retard, fara suparare. Nu poti sa spui ca teoria aia nu este stiintifica daca ea apare in nomenclatura stiintifica ca fiind stiintific. Practic ignorati realitatea. Este prima data cand vad asa ceva. Sa ignori realitatea si sa spui ca nu este asa cu toate ca este. Ce ar fi sa ignor si eu realitatea si sa spun ca Biblia nu exista?

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta pentru ca habar nu au de stiinta, ce vrei de la generatia facebok, ei se duc la scoala vin acasa se uita ore intregi la propile poze cand ajung la 21 de ani realizeaza ca habar nu au de vata, cine uraste scoala, uraste stiinta, si aia care au ratat la bac o cam urasc

| rocco09 a răspuns:

Biblia e o carte ce poate fi dovedita experimental! Nu se compara! Mai apoi aceleasi lucruri mi le-ar fi spus in urma cu 50 de ani, aceeasi stiinta cand se referea la faptul ca materia este vesnica, ca viata a aparut de la sine desi niciodata nu au putut reproduce-o in laborator nici macar o celula vie, ca evolutia a dus la diversitatea plantelor si animalelor, desi nici macar cel care a elaborat-o nu a crezut in ea, si totusi acelasi lucruri ni se spunea "ca suntem retardati daca nu credem in ele"! poate ca par retardat, dar fiecare fir de praf descoperit pe marte sau fiecare cub de gheata, ii face pe oamenii de stiinta sa isi revizuiasca teoriile, ceea ce demonstreaza ca de fapt nu stie ce contine planeta de langa noi, ca sa nu mai vb de planete situate la milioane de ani lumina, si de fenomene care presupun ca au avut loc fara ca sa poata dovedi practic, in oarecare experiment!

| M25M a răspuns:

Aceasta ignoranta a existat si va exista pentru cei care vor elimina orice teorie, orice notiune din simplu fapt ca nu sunt capabili sa inteleaga.
Desigur sunt si cei care absorb informatiile, le proceseaza, le recunosc validitatea dar inca isi pastreaza credinta, acestia pot spune ca ies din sfera "mentalitatii de retard", pentru ca nu le elimina si nici nu le ignora doar aleg sa isi pastreze credinta in ciuda recunoasterii faptelor.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Dar ce ar fi sa neg EXISTENTA Bibliei, nu verdicitatea ei. Sa spun ca nu exista,pur si simplu.
Asa si anumitit crestini spun ca teoria Big Bang nu este o teorie stiintifica. Si aici este ceva experimental,poti sa mergi la comunitatea stiintifica si sa vezi ca Teoria Big Bang figureaza ca teorie stiintifica. Dar unii contrazic acest lucru.

Eu nu ma refer la acei crestini care neaga teoria Big Bang si evolutia, nu la ei, pe ei ii inteleg. Teoria Big Bang nu a fost dovedita ca fiind un fapt stiintific, si evolutia la fel.

Eu ma refer la acei crestini care neaga realitatea si spun ca planeta Marte nu exista, sau ce mai spun ei.
Ma rog, asta cu planeta Marte este de la mine, dar sunt alte lucruri. Unii crestini neaga existenta anumitor fosile care exista. Cum vine asta? Cum sa negi niste fosile descoperite? E absurd, poti oricand sa mergi si sa le vezi intr-un muzeu.
Sau alti crestini neaga varsta anumitor stele si existenta lor, alt lucru absurd.
La asta m-am referit.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca pentru a se numi teorie stiintifica, eu nu stiu daca o neg sau nu pana nu gasesc o definitie a teoriei stiintifice! Imi dai o definitie?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Pai este considerata teorie stiintifica de comunitatea stiintifica, nu ai cum sa contesti acest lucru. Nu poti sa spui ca nu este, daca ea figureaza ca fiind. E absurd.
"Teoria ştiinţifică ocupă locul central în arhitectura ştiinţei. Cunoaşterea ştiinţifică parcurge drumul de la cunoaştere de fond – problemă – ipoteză – lege – teorie ştiinţifică, ultima sintetizând întreaga cunoaştere a domeniului. Teoria ştiinţifică apare ca un ansamblu înalt structurat de cunoştinţe organizate într-un sistem deductiv."

| MMihai a răspuns:

Privind Biblia, pentru creștini, este ceva important!
Pentru cei care nu sunt creștini, Biblia ori este o culegere de basme tâmpite, deci o maculatură sau pentru anticreștini ceva foarte toxic care zăpăcește mințile oamenilor și ar trebui arsă în piețele publice, ( așa cum procedau bolșevicii lui Lenin, cu literatura, care nu le convenea )!

Cea ce cunoaște acum „ comunitatea
științifică ", privind universul, este cam comparabil cu mulțimea vidă.

Tu cu cine te cerți, de fapt?

See also:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stirling_engine
http://en.wikipedia.org/wiki/Applications_of_the_Stirling_engine
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_solar_thermal_power_stations

| Inferno explică (pentru MMihai):

Biblia este o comoara nepretuita pentru orice istoric, cum sa fie arsa?

| florinmarius20 a răspuns:

Sa presupunem ca ati reusit sa demonstrati ca nu exista niciun Dumnezeu.Dar cum veti explica oamenilor si mie ca ni se intampla exact ce nu ne dorim? Ca toate temerile devin realitate?
De exemplu m-am temut perioade intregi sa nu imi cada parul si imi cadea continuu; m-am temut perioade intregi sa nu fac cosuri si ma umpleam de cosuri; m-am temut sa nu pateasca tatal meu ceva rau si a venit lovit dupa ce a cazut pe o scara.Incredibil dar atunci cand nu ma temeam nu se intampla nimic.
Eu intelkeg din toate aceste evenimente ca exista forte ale intunericului care conduc planeta si nu au niciun interes sa spuna adevarul, ca exista.Fortele binelui fiind bune nu fac nimic.Ce parere aveti?
Apropo de biblie, coran si alte carti sfinte, nu prea cred nici eu in ele in totalitate, mi se par pline de falsuri.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Pai si de ce ti s-a intamplat daca crezi in dumnezeu?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Mi s-a intamplat pentru ca eu cred intr-un dumnezeu bun, neprihanit, nu in dumnezeul biblic sau din coran.Eu ma rog unui dumnezeu imaginar perfect, poate chiar dumnezeul biblic m-a pedepsit pentru astahappy

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

De ce sa te pedepseasca daca e bun?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Bun mi l-am imaginat eu dar el nu pare atat de bun conform vechiului testament. Oricum eu nu imi permit sa il acuz pe dumnezeu ci pe cei intunecati si malefici.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Da conform vt e diabolic isi dau dreptate, cine e intunecat si malefic?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Satan si nu numai el, sunt multi!

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

De ce crezi ca satana e rau pe cine a omorat el in biblie? ce ea spus rau lui isus fa din toate pietrele painii ce e rau in asta? gandesti prea negativ de ce?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Daca e intunecat trebuie sa fie mandru, arogant, rau, distructiv si nu a incercat decat sa il transforme pe dumnezeu in rau pentru a face stricaciune pe pamant.Nu se compara Mielul Iisus Hristos cu o bestie!

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Dumnezeu a omorat toti nou nascutii din Egipt.
Exodus 12:29-30~
29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.
30Faraon s-a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Si egiptenii au recunoscut asta in vreo scriere?

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Acel miel are o poveste foarte indentica cu horus cum explici asta?

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Acum isi ignori propia biblie?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Legende, dar nu putem sa excludem posibilitatea existentei unor duhuri curate sau/si necurate.Eu le simt pe pielea mea si a familiei mele.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Parerea mea omul creaza raul si binele, ce duhuri rele explicami ce fenomen extra natural ti s-a intamplat?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Cum puteti sa ii comparati cu Mielul Iisus Hristos?
Horus este malefic.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Hai sasi povestesc ceva, cand eram mic mereu cand calcam pe canal aveam cate un ghinion asta pentru ca credeam asta chiar daca se intampla exgeram gandeam negativ apoi am realizat ca auto sugestia era de vina, acele duhuri sunt auto sugestii plus gandire negativa plus credinta in supranatural

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Genealogia tatălui adoptiv: Seb era de seminție regală. La fel și Iosif.

Locul nașterii: Horus s-a născut într-o peșteră. Iisus s-a născut într-un staul (sau poate era o peșteră cu rol de staul? Încă nu s-a clarificat problema asta).

Prevestirea nașterii: Meri a fost anunțată de un înger că îl va naște pe Horus. La fel și fecioara Maria.

Nașterea marcată de…: Horus s-a născut sub steaua dimineții, Sirius. Iisus s-a născut sub o oarecare stea de la răsărit/est. Sirius este cea mai strălucitoare stea, chiar înainte ca soarele să răsară, inevitabil în partea estică a cerului.

Data nașterii: Dat fiind că Horus era o zeitate și nu un om, nu a avut o dată de naștere reală, ÎNSĂ, egiptenii îi sărbătoreau nașterea undeva în jurul solstițiului de iarnă (21 decembrie). Iisus s-a născut undeva toamna, dar data nașterii a fost aleasă pentru a coincide cu data de naștere a următorilor: Mythra, Dyonisus, Sol Invictus, etc. Mai exact, data de 25 decembrie.

Martori la naștere: Păstori, atât pentru Horus cât și pentru Iisus.

Martori care au întârziat la naștere: Alți martori la nașterea lui Horus au fost 3 deități solare. Alți martori la nașterea lui Iisus au fost cei 3 magi de la răsărit. De fapt nu se știa exact câți au fost, dar a primit 3 daruri așa că s-a concluzionat că au fost 3.

Amenințarea cu moartea în copilărie: Pe Horus a încercat să-l omoare Herut. Pe Iisus a încercat să-l omoare Irod.

Rezolvarea amenințării: Un zeu îi spune lui Meri să îl ia pe Horus și să se ascundă. Pentru Iisus, un înger îi spune lui Iosif să fugă cu fecioara Maria și pruncul în Egipt.

Ritul de trecere: Horus ajunge la o vârsta la care îi este înapoiat ochiul. Iisus este dus de părinți la templu pentru ceea ce astăzi este cunoscut ca Bar Mitzvah.

Vârsta la care cei doi au trecut prin ritul de trece: 12 ani.

Pauză în biografie: Nu există date despre Horus și viața sa între 12 și 30 de ani. Nici despre Iisus nu se știe nimic între 12 și 30 de ani.

Locul botezului: Horus a fost botezat în râul Eridanus. Iisus a fost botezat în râul Iordan.

Vârsta botezului: Horus avea 30 de ani când a fost botezat. La fel și Iisus.

Botezătorul: Anup în cazul lui Horus, Ioan în cazul lui Iisus.

Soarta botezătorului: Anup a fost decapitat. Uimitor, la fel și Ioan.

Ispite: Horus a fost dus din deșertul Amenta pe un munte, de către rivalul său Sut, mai tarziu cunoscut ca Set, care este de asemenea precursorul lui Satana, al evreilor. Iisus a fost dus din deșertul Palestinei pe un munte, de către rivalul său, Satana.

Rezultatul ispitei: Atât Horus cât și Iisus rezistă tentației.

Apropiați: Horus a avut 12 discipoli. Iisus a avut 12 apostoli.

Diverse activități: Horus a mers pe apă, a exorcizat oameni, a vindecat bolnavi și a redat vederea orbilor. Totodată Horus a liniștit marea prin puterea sa. Iisus nu a fost mai prejos: a mers pe apă, a exorcizat oameni, a vindecat bolnavi și a redat vederea orbilor. A liniștit până și marea printr-o comanda verbală.

Învierea morților: Horus îl învie pe Asar. Iisus îl învie pe Lazăr.

Schimbarea la față: Horus pe un munte. La fel și Iisus.

Adresări cheie: Horus ține o predică pe munte. Și Iisus ține o predică pe munte.

Cum au murit: Horus a murit crucificat. La fel și Iisus.

Companie la moarte: Horus mai avea 2 hoți lângă el. Iisus, 2 tâlhari.

Înmormântarea: Atât Horus cât și Iisus, au fost înmormântați în morminte de piatră.

Ce au făcut după moarte: Horus a coborât în Iad, apoi a înviat după 3 zile. Iisus a coborât în iad, și, la fel ca Horus, a înviat după 3 zile.

Învierea: În ambele cazuri, și al lui Horus și al lui Iisus, învierea a fost anunțată de femei.

Soarta pentru viitor: Horus va domni 1000 de ani. Iisus la fel.

Viata lui Horus este descrisă în Cartea Morților. Cea mai veche versiune a acestei cărți datează undeva prin secolul 16 înainte de Hristos. Dat fiind ca Vechiul Testament a fost scris undeva prin secolul 15 înainte de Hristos, iar Iisus este mentionat ca existent abia în Noul Testament, mi se pare plauzibilă ideea că Iisus e un personaj copiat și nu autentic. Și totuși unii s-ar putea apăra spunând că sunt doar coincidențe. și poate ar accepta că Noul Testament e inspirat și din alte surse, dar Vechiul Testament nu e mai prejos.

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

In viata mea am avut temeri si mi s-au adeverit toate.Cateva exemple, m-am temut sa nu imi cada parul si am chelit pe diferite zone; m-am temut sa nu fac cosuri si ma umpleam de cosuri; odata m-am temut sa nu pateasca ceva rau tatal meu si a veni lovit dupa ce a cazut pe scari etc.De unde rezulta ca fortele raului conduc pamantul si se dau drept dumnezei. Poate ca si in Veciul Testament s-o fi intamplat acelasi lucru.Fortele binelui fiind bune nu au cum sa riposteze in niciun fel, asta daca mai exista sau daca au existat vreodata fortele binelui ca nu prea se simt.S-au intamplat atat de multe orori pe pamant incat mi-e imposibil sa cred ca binele conduce.
Dar dvs. si oamenii de stiinta dati verdicte in necunostinta de cauza ca nu ar exista nimic dar exclude posibilitatea existentei raului si nici macar nu stiti daca universul este rotund, finit sau infinit.Stiinta este incompleta!

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Ce e aia o forta a binelui, tu crezi ca esti o forta a binelui ce bine ai facut lumii?