| Ruines a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat lumea din nimic, atunci inseamna ca tot El a "inventat" atat binele cat si raul, nu? Va rog incetati cu "Lucifer a creat raul": Dumnezeu a facut totul, tot Dumnezeu i-a permis sa devina rau (Cand a creat lumea, Dumnezeu putea sa o faca fara forte negative si fara posibilitatea de a face rau).
PS: Situatia de mai sus este ipotetica! Eu nu cred in nici-o divinitate.

33 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Eu sunt de parere ca omul insusi a devenit rau fara nicio contributie din partea lui Dumnezeu. Ok, Acesta a creat lumea si tot ce ne incojoara dar din cauze multor lucruri de ne inconjoara lumea a devenit rea, egoista si haina.Mi s-a spus si varianta lui Lucifer insa nu sunt de acord cu ea intru totul.

Omul este responsabil pentru tot ceea ce este omenirea acum. Dumnezeu nu face decat sa ne timita inapoi ceea ce oferim. Asta este parerea mea happy
O seara buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns:

Nu Lucifer a creat raul, ci pacatul din inima Sa. Doar cea mai mica ''samanta'' din pacatul mandriei, si uite ce dezastre a putut sa aiba. Dumnezeu nu a creat niciun rau. El este PERFECT, fiinta Lui este infinita, intelepciunea Sa nu poate fi strapunsa.
''Cand a creat lumea, Dumnezeu putea sa o faca fara forte negative'' Esti pe o premisa gresita.
''Si totul a fost bine'' ( vezi inceputul Genezei)

| Konata a răspuns (pentru Ruines):

S-ar putea ca el sa fi ''inventat'' raul ca sa spunem asa pentru ca omenirea sa faca diferenta dintre bine si rau. Daca toti am fi buni, atunci nu s-ar face difenernta intre rau si bine. Asa si cu aspectul de exemplu: daca ar xista numai frumosi in lumea asta, nu am sti cum e sa arati urat. Nu stiu cum sa explic.Me retrag din conversatie pentru ca am multa experienta in domeniul psihologiei umane insa putine cunostinte in domeniul religiei sad

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru Ruines):

Lucifer a creat ce a creat prin puterea care i-a dat-o Dumnezeu. Adevarat, Dumnezeu stia ce va urma, dar oarecum l-a lasat pe Lucifer daca intr-adevar Il iubeste cu toata inima Sa pe Domnul Dumnezeu sau iubeste mai mult puterea.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Konata):

Uite ce vrea Ruines sa zica: Daca "raul" nu a fost inventat de dumnezeu, atunci Lucifer nu era rau. Este ceva de genul: Daca nu exista morcovi pe pamant, atunci nu poti manca morcovi. Easy, right?
Deci, cam dumnezeu se face vinovat automat de orice, deoarece se precizeaza ca el are un PLAN, deci este planificat, ca de exemplu eu sa ajung in iadul crestinilor imaginar. Again, easy (But ilogic).

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns (pentru Ruines):

Ma, stii cum este. Cand esti etern, te plictisesti, usor, usor. Ma mir cum de nu s-o plictisit deja de noi, daca tot stie ce se va intampla. He's spoilerin' himself!

Răspuns utilizator avertizat
| Konata a răspuns (pentru Ruines):

Nu stiu sa-ti raspund la intrebare. Mai pus si pe mine pe ganduri. Banuiesc ca acesta a fost rolul lui, sa dea finta omului pe pamant. Daca asa a vrut El, noi nu avem cum sa ne impotrivim insa cand vrea si cum vrea ne poate ''strivi'' oricand.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

"Lucrati cu premisa dualitatii.Sustineti ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau. Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem masura. Domnule, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar nimeni nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca moartea este opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu este opusul vietii, ci doar absenta ei.

Acum, domnule, exista raul?

- Sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.

- Raul nu exista, domnule, sau cel putin nu exista in sine. Raul este pur si simplu absenta lui Dumnezeu. Este ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina. Profesorul s-a asezat.

Albert Einstein a scris o carte intitulata Dumnezeu vs. stiinta in 1921.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduRadu01 a răspuns:

Întrebarea ta este cât se poate de logică şi normală. De fapt, existenţa răului este una dintre "fundăturile teologiei", unul dintre agrumentele preferate, aş zice eu, ale celor ce combat existenţa unei Fiinţe Supreme.
Însă Dumnezeu ne-a înzestrat, atât pe noi cât şi pe creaturile spirituale cu o calitate importantă: liberul arbitru. Acesta este un dar pe care ar trebui să îl apreciem foarte mult. Ai spus că Dumnezeu putea să facă lumea "fără posibilitatea de a face rău"; dar ia gândeşte-te puţin: ţi-ar fi plăcut să fii asemenea unui robot, să fii obligat să faci mereu doar ceea ce vrea Dumnezeu să faci, fără să poţi lua nicio decizie? Nu cred. Avem libertatea de a alege între bine şi rău, de a alege ce fel de persoane dorim să fim, de a alege ce să facem cu viaţa noastră. Însă nu ni s-a dat capacitatea sau autoritatea de a decide noi singuri ce e bine şi ce e rău.
La fel ca şi noi, Satan are liber arbitru. El a decis să nu mai asculte de Dumnezeu, răzvrătindu-se. Şi majoritatea oamenilor de azi aleg să îşi trăiască viaţa fără să ţină cont de normele morale prezentate în Scripturi, provocându-şi astfel suferinţă lor dar şi altora. Dumnezeu nu poate fi învinuit de deciziile pe care le iau aceştia, însă El ne promite că nu va tolera la nesfârşit răutatea şi suferinţa. happy

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru Ruines):

Si atunci ai fi vrut sa nu ne mai lase liberul arbitru?
Ne-a dat posibilitatea de a alege intre a face parte din famile unde suntem protejati si intre a face faradelegi nenumarate astfel facand raul.

Gandeste-te asa:

Dumnezeu este tatal nostru, noi fii lui.Il respingem, rezulta ca suntem aruncati afara din casa.Asta e pretul rebeliunii noastre.Acum nu mai locuim in casa tatalui nostru si suntem oameni ai strazii. Unii si-au dat seama de greseala lor si tatal ia primit inapoi, iar ceilalti "se bucura" de absenta adapostului oferit de casa parinteasca.Acum acestia sunt prada diavolului, primul rebel care gandeste asa: "Daca tot mor, de ce sa mor singur"? Si ne trage si pe noi in jos odata cu el.In afara protectiei tatalui suntem oi ratacite si traim dupa legea junglei (unii), adica cel mai puternic supravietuieste.Alte "oi" si-au facut propriile legi si forme de conducere (guvernare) cum ar fi comunismul si democratia [ happy ]....Si s-au saturat de legile oamenilor dar nici pe ale lui Dumnezeu nu le vor.E haos si rau pretutindeni.Ne-am departat de Tatal nostru si nu ne poate obliga sa ne intoarcem la EL, decat sa ne roage.Sigur ca se astepta la rebeliunea din partea noastra si a construit un pod catre noi - IISUS. Dumnezeu s-a dat pe Sine Insusi pentru creatia sa nerecunascatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Care este motivul de a încerca să aduc argumente despre ceva ce nu crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru Ruines):

"Apropo, stiai ca, daca ne luam dupa religie, un om, oricat ar fi de bun (face fapte bune, ii ajuta pe ceilalti cat de mult poate, etc.) va ajunge in iad daca nu crede in Dumnezeu?"
Total gresit.Pe atei si pe cei care nu L-au cunoscut ii va judeca, nu ii va trimite direct in iad.

Acum voi zice cateva cuvinte si despre constiinta, ca cine isi pazeste constiinta sa curata, negresit moartea il gaseste fericit si pregatit. Constiinta este judecatorul cel drept pe care l-a pus Dumnezeu inlauntrul nostru.

Aceasta lege a firii o au si chinezii, o au si crestinii, o au si budistii si brahmanii si mahomedanii. Este legea cea dintai pe care a pus-o Dumnezeu in inima omului de la creatie, dupa care s-a condus lumea pana la Legea cea scrisa.

O sa ma judece Hristos, daca eu as fi chinez sau de alt neam, care n-am auzit niciodata de Hristos? Ei de acolo nu au auzit de Hristos. Oare Dumnezeu pedepseste cu nedreptate? El este drept. Cum o sa ma judece si o sa ma pedepseasca, daca eu nici nu am auzit de Evanghelia lui Hristos?

Scriptura insa nu o cunosti. Esti un rationalist, desfaci firul in 40 si te prapadesti cu totul, umbland dupa capul tau.

Patru legi sunt dupa care Dumnezeu va judeca tot pamantul. Nu una, ci patru. Si nimeni nu poate scapa de urgia si dreptatea lui Dumnezeu, fie chinez, fie brahman, fie budist, fie crestin, fie mahomedan, fie evreu, pentru ca Dumnezeu este drept, cum zice Apostolul : Dumnezeu este drept si tot omul mincinos. Dumnezeu, deoarece este drept, a pus legile acestea, ca pe toti sa-i judece dupa dreptate. Auzi? Patru legi.

Legea cea dintai este legea firii sau legea constiintei. Prin aceasta lege a mustrat Dumnezeu pe Cain, cand a omorat pe fratele sau Abel. Ca auzi ce spune Scriptura : " Atat era mustrat de constiinta ca a cazut in deznadejde si a strigat asa : Mai mare este greseala mea, decat a mi se ierta mie ".

A cazut in deznadejde, ca a ucis pe fratele sau Abel, pastorul; ca Dumnezeu i-a primit aceluia jertfa si el l-a zavistuit si, iesind la camp, l-a omorat. Legea constiintei ii spunea : " Ce-ai facut? Ai omorat pe fratele tau!"

Cea de-a doua, legea zidirilor, este la fel cu cea dintai. Dupa cea dintai si a doua lege se vor judeca toate popoarele lumii, afara de crestini si de evrei. Dupa Legea scrisa, adica dupa Vechiul Testament se vor judeca evreii. Iar dupa Legea Darului si dupa Evanghelie vom fi judecati noi crestinii, fiindca legea noastra este mai desavarsita decat toate celelalte legi. Iar daca o calcam, mai mare pacat avem si mai mare munca vom avea decat ei, care n-au cunoscut Evanghelia.

A treia lege este Legea scrisa, data de Dumnezeu lui Moise pe Muntele Sinai, adica cele zece porunci si tot Vechiul Testament, dupa care va fi judecat poporul ales, adica evreii.

A patra si ultima lege este Legea Darului, Legea Desavarsirii, Legea dragostei lui Iisus Hristos, adica Sfanta Evanghelie. Dupa aceasta lege dumnezeiasca vor fi judecati toti crestinii, botezati in numele Preasfintei Treimi.
Asadar, ne-a pus Dumnezeu asemenea avocat. Sa nu ne inselam, fratilor, si sa zicem ca Dumnezeu nu stie ce face fiecare. Nici nu vei putea sa spui ca nu ai pacat, pentru ca n-ai stiut, ca ai fost chinez sau turc sau ateu. Pagan daca ai fost, dar constiinta ai avut si dupa acea lege te va judeca. Zidirea ai vazut-o. Nu ti-ai pus niciodata intrebarea cine a facut cerul, soarele, pamantul si toate, ca dupa aceea sa te gandesti si sa te temi de Dumnezeu, care a facut toate? Amin.

Tu daca nu crezi si nu-L cunosti, dupa legea cea dintai vei fi judecat.

Si spun din nou: Raul nu este altceva decat absenta lui Dumnezeu cauzata de rebeliune. Orice lucru are dualitate, iar noi nu avem dreptul sa contestam creatia lui Dumnezeu. Daca nu ar fi dat liberul arbitru nu ar fi existat raul caci am fi fost mereu in prezenta Lui.
Nimeni nu poate sa-L PRICEAPA pe Cel Nemarginit.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru Ruines):

Iti multumesc pentru complimente.
Draga Ruines,noi, oamenii nu-L putem intelege niciodata pe Dumnezeu. Putem spune ca e nedrept, dar in realitate nu este asa.
In legatura cu reportajul episcopului, nu stiu ce spune dansul, dar asrea sunt legile dupa care judeca Dumnezeu.Acestea 4.Nimic altceva.Nu te condamna la tortura vesinca fiindca n-ai crezut.
Si acei oameni din triburile cu sacrificii umane cu siguranta nu e vina lor ca s-au nascut in mediul ala.Dar Dumnezeu are un plan si pentru ei.Acel plan este misionarismul.In continentul Africii s-au facut multe marturisiri ale credintei.Ma intreb de ce ai spus pacate cu ghilimele.
Ipotetic vorbind, daca un ucigas omoara fara sa stie ca ce face nu este bine si este o faradelege in lumea moderna nu se numeste tot crima?

Ce este pacatul? Este incalcarea legilor date de Domnul.Este pentru cei ce nu-L cunosc doar o greseala regretabila.

Dumnezeu nu vrea sa fie dovedit prin stiinta ci prin credinta, speranta si iubire.Fiindca n-ai avea speranta daca n-ar fi iubirea si iti mai ramane decat sa crezi in armonia perfecta.
Unde vezi dragostea adevarata sa stii ca este prezent si Dumnezeu.

Pace tie!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Ruines):

Ceea ce numeşti "eroare" are o explicaţie pe care poţi s-o accepţi sau să o respingi. Dumnezeu i-a creat pe oameni cu libertatea de a alege. Faptul că unii dintre ei aveau să-şi folosească greşit această libertate şi să facă rău, nu înseamnă că aşa şi-a dorit Dumnezeu acest lucru. Răul a apărut doar ca consecinţă a neascultării.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat cu liber arbitru, nu roboti.Deci nu face rau, ne lasa pe noi sa decidem daca ascultam de El sau nu.

Răspuns utilizator avertizat