| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Dacă Dumnezeu e sus,în ceruri, jos cine este?

36 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Diavolul cine altcineva?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru al3xander):

Treaba e că nu există sus sau jos, ci doar spațiu.

| al3xander a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pai diavolul cica ar exista sub pamant si Dumnezeu sus in ceruri acum cine stie. nu am facut teologia ca sa-ti dau un raspuns concret.

| C0nstantin a răspuns (pentru al3xander):

NASA o ajuns pe luna si o trecut si de mama cerurilor si tot nu l-au gasit pe Dumnezeu... asa ca mai bine nu incercai sa explici ca te-ai facut de ras...

| al3xander a răspuns:

Hai nu pe bune? sa inteleg ca tu esti unu care crede ca provine din maimute. se vede.

| Zenit313 a răspuns:

Nu exista in univers directii, este infinit si 3D.
Pe pamant,avem nevoie de sisteme de referinta.

In concluzie, daca Dumnezeu exista, acesta trebuie sa fie omniscient, omniprezent, omnipotent.

Restul este filofozie...bine si rau, intuneric si lumina...etc.

| C0nstantin a răspuns (pentru al3xander):

Ce zic eu si ce intelegi tu? Nu comenta cand habar nu ai ce vorbesti si nu intelege cum iti surade tie, ca intelegi gresit. Pe viitor incearca sa te abtii de la comentarii idioate pentru ca vei fi mai castigat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu,dupa cum pui intrbarea, cred ca te afli la mijloc.

| EmaS a răspuns:

Ti esti in plop si plopul in aer!

| Raniia a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Daca nu exista sus sau jos, ci doar spatiu, de ce ai pus intrebarea?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Raniia):

Sunt curios să văd ce răspunsuri primesc de la creștini.Să le testez creativitatea, imaginația.

| Raniia a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Fiecare este cel care isi creeaza propria viata prin gandurile si sentimentele lui. Ceea ce gandesti si ceea ce simti creeaza ceea ce ti se intampla.

| Disharmony a răspuns:

Me, the master of disharmony.
http://www.youtube.com/watch?v=VNhRGIk3gys

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Raspunsul tau e ceva gen, dumnezeu danseaza lambada in curu gol... adica offtpic hard

| Littleman11 a răspuns:

Eu peste 100 de ani.

| yanira4u a răspuns:

Cand a ajuns primul om in spatiu stii ce a spus? nu vad nici un dumnezeu aici sus

| 7Dany a răspuns:

Ar trebui sa fii tu cu El in inima!

Răspuns utilizator avertizat
| al3xander a răspuns (pentru C0nstantin):

Idi v dvaiu mati

| dracu14 a răspuns:

E varumio, iese din cand in cand la suprafata, sa-si cumpere bere si tigari, plateste cu suflete gheata

| Guildo a răspuns:

Realitatea!

| relian a răspuns:

Bau-Bau.Boogy-Man.Nu ai vazut filmul ala Rise of the guardians.Ala este jos este bau bau si sus sint aia bunii.Si asa spui tu canu exista sus-jos? Cred ca te cam pripesti.Nu ar exista daca nu ar exista nimic.Dar odata ce tu existi deja exista sus sijos spate fata.Chiar denu ar exista nimic in spatiu decittu tot ar exista sus-jos pentru ca tu esti pctul de referinta.Si apoii in univers aveam atotea pcte de referinta ca le punem si in cap. Teoria asta ca nu exista sus-jos este antica de cind bunica fata mare.Deci doar daca n-ar exista nimic nici tu care intrebi poate n-ar exista nici sus-jos.Nu mai testa oamenii ca nu intra nimeni pe aici safie testat.Si atunci cind incepi sa testezi ar fi bine mai intii sa te testezi pe tine.Nu te crede mai sus decit altii pentru ca dupa cum spui tu nu exista sus.Asa ca nu poti spune unde te situiezi tu, deasupra alora testati sau sub. Daca ai intrebari la care nu ai raspuns atunci pune intrebarea. Daca vrei sa testezi oameni du-te in alta parte.Cred ca ai gresit categoria, sau cum sa-i zic spatiul.Trebuia samergi lapsihologie si acolo cred ca poti testa sa inveti.Scuze dar eu asa vad situatie pe aici.Nu ne testam uni pe altii si unde si cum? Pe net? Pfff aici pe net toti sintem tari si mari cu calculatorul in fata. Cear fi sa ne vedem fata in fata sa vedem dupa cine si cit stie.Numai bine si sper sa nu ma injuri ca ma bagai si eu pe aici.

| MMihai a răspuns:

Dacă Dumnezeu e sus, în ceruri, jos cine este?=tu, că ești pe pământ!

| MrAnderson a răspuns:

Dumnezeu e peste tot. Cel putin asa consider eu.
Ne-am aruncat ochii catre ceruri, datorita multor asemanari din Biblie, cu principiile religiilor care aveau ca centru Soarele si constelatiile.

| robijam a răspuns:

Intreaba-l pe Jules Verne laughing.

| Wongraven a răspuns:

Jos,unde? Nu exista un ''jos'' sau un ''sus''.

| AvalohAlyn a răspuns:

Jos e societatea romaneasca si politica in care traim. Uite ca m-au apucat criticile politice.Dar sa recunoastem, Romania e tara sau catun?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru AvalohAlyn):

E adăpost de ciori și politicieni cu limba bifurcată.

| whattt a răspuns:

Preotii, episcopii, papa care il reprezinta