| iurii75 a întrebat:

Dacă știința și credința în Dumnezeu sînt considerate incompatibile, de ce mulți oameni de știință cred totuși într-un Creator

Răspuns Câştigător
| HDeNiSaR a răspuns:

*** g 9/06 pag. 3 Pe cine ar trebui să credeţi? ***

„Fireşte, orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu." — EVREI 3:4.

De la scrierea acestor cuvinte acum circa 2 000 de ani, omenirea a făcut mari progrese ştiinţifice. Mai crede cineva că dovezile ce atestă existenţa unui proiect în natură pretind credinţă într-un Proiectant sau într-un Creator — în Dumnezeu?
Chiar şi în ţările industrializate, mulţi oameni ar răspunde afirmativ la această întrebare. În Statele Unite, de pildă, în urma unui sondaj efectuat de revista Newsweek în 2005 s-a descoperit că 80% dintre oameni „cred că Dumnezeu a creat universul". Are această credinţă la bază lipsa de instruire? Există oameni de ştiinţă care cred în Dumnezeu? Revista ştiinţifică Nature scria în 1997 că aproape 40% dintre biologii, fizicienii şi matematicienii intervievaţi cred nu numai că Dumnezeu există, dar şi că ne ascultă rugăciunile şi răspunde la ele.
Cu toate acestea, alţi oameni de ştiinţă dezaprobă cu vehemenţă credinţa în Dumnezeu. De curând, dr. Herbert Hauptman, laureat al Premiului Nobel, a declarat în cadrul unei conferinţe ştiinţifice că credinţa în supranatural, mai cu seamă credinţa în Dumnezeu, este incompatibilă cu adevărata ştiinţă. „Acest gen de credinţă dăunează bunăstării omului", a spus el. Chiar şi oamenii de ştiinţă care cred în Dumnezeu ezită să afirme că proiectul evident în lumea plantelor şi a animalelor presupune existenţa unui Proiectant. De ce? Menţionând un motiv, Douglas Erwin, paleobiolog la Institutul Smithsonian, afirmă: „Una dintre regulile ştiinţei este: Nu se acceptă miracole".

104 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru M25M):

Spre exemplu;
Pedeapsa cu moarte pentru femeile care isi inseala barbatii. Levitic 20:10~Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea. Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug. Levetic 21:9~"9
Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."Preotii altor religii sunt cel mai mare dusman al lui Dumnezeu, sa fie omorati fara mila.

| Alphawolf a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Adevarul este o jignire? doctorandus a prezentat realitatea, iar modul cum a facut-o este pe merit. Adevarul este ca oricat ai incerca si indiferent cat de frumos ai face-o "nu te poti lupta cu morile de vant", nu si nu, Batman Batman.
Uite: http://www.pewforum.org/......ution.aspx

| Exilee a răspuns (pentru M25M):

Nu a fost criminal. De cate ori sa-ti mai spun ca in perioada Regatului SIarel era Legea Talionului, care cea mai mica greseala era considerata un pacat si trebuie sters dupa fata pamantului. Pacatul ne-a ucis mai mult. Dar, asta se chema dreptate. Cand a venit Iisus Hristos in lume ca sa ne mantuiasca, el ne-a dat 2 porunci in plus ale iubirii, si anume sa-L iubim pe Domnul Dumnezeul nostru mai presus decat orice si sa-l iubim pe aproapele nosru cu tot cugetul.
Iisus Hristos nu a vernit in lume ca sa strice legea, ci ca sa o implineasca.

| Exilee a răspuns (pentru Hombre):

Hombre, lasa caprele ca te-ai incuiat la minte, nu gluma.
Cunosc doxe, oameni c-un mare prestigiu in ceea ce priveste stiinta si care admit existenta unui Creator.

| M25M a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Femeie ce jigniri visezi?

| nesuferit a răspuns (pentru iurii75):

Nu exista complex, e un lucru relativ, pentru un om cu 8 clase totul pare complex, spre deosebire de un inginer pentru care totul ar parea banal.
Si sa crezi ca viata a aparut prin "miracol " pana la urma. daca un inalt bisericesc imi explica fizic cum sta treaba cu " magia " asta folosita de dumnezeu sa creeze tot, eu imi ridic palaria in fata lui. Pana atunci ma uit cu dispretz, dar si cu superioritate la multimea de oameni, manipulata pe fata cu niste minciuni de gradinita

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Alphawolf):

Ai fost plătit de DOCTORANDUS să-i iei apărarea sau o faci din voluntariat?laughing

Şi ai dreptate adevărul nu este o jignire ( să fie adevăr) dar n-ar strica să arate un pic de respect.
(văd că te bazezi pe teoria evoluţie) Îmi poţi explica, te rog frumos, care este speranţa ta cu privire la viitor?
Care mai este rostul nostru pe Pământ?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru M25M):

Te-a întrebat cineva ceva sau intri şi tu aşa in vorbă.
Nu ştiam că ţi-am scris ţie răspunsul.
laughing

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Ce justificare penibila. Daca Dumnezeu dadu' liber arbitru omului de ce nu astepta ca acesta(omul) sa moara si apoi sa-l judece la Judecata de Apoi. De ce instigarea la crime si crime? Pentru ca se facea dreptate?
Mai ales daca a dat liber arbitru si daca stia ce se va intampla pentru ce Sodoma si Gomora, pentru ce potopul, pentru ce interventiile violente?

| M25M a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Cand vad o ineptie nu prea ma pot abtine, sunt curios de felul meu, intelegi?
Unde ai vazut tu jigniri in acel raspuns?

| Exilee a răspuns (pentru M25M):

Pentru ca trebuia sa se nasca Fecioara maria dintr-un neam curat pentru ca Dintr-Insa sa se Intrupeze Domnul Iisus Hristos. Oricum, Dumnezeu a fost INDELUNG RABDATOR, dar lumea a pierit prin pacatul ei. Deci cine este de vina?

| Alphawolf a răspuns (pentru HDeNiSaR):

"care este speranţa ta cu privire la viitor?
Care mai este rostul nostru pe Pământ?"

Ce intrebari sunt astea? Daca viata/existenta nu are sens, oare ar trebui sa o inteleg conform dorintelor mele pentru a capata un sens?

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Tocmai asta este si ideea daca Dumnezeu stia toate acestea (pacatele noastre, ce vom alege sa facem) pentru ce ne-a mai creat, pentru ce a intervenit? Maria putea sa fie pura si curata chiar daca neamul nu era asta nu este o justificare.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Alphawolf):

Na şi dacă viaţa/existenţa nu are sens pentru ce mai trăieşti.
Ori mori, ori trăieşti tot una e.
Să o iau altfel :Ce bucurie ai tu în prezent?

| Alphawolf a răspuns (pentru HDeNiSaR):

"Ori mori, ori trăieşti tot una e." - Este o mica-mare diferenta. La acelasi rationament as putea sa aplic si "eternitatea". Care este sensul ei?

Adica? De ce ar trebui sa am eu o bucurie in prezent? Pentru a fi motivat? Mai bine imi spui unde vrei sa ajungi.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Alphawolf):

Scopul meu este să-mi stabilesc şi să păstrez o relaţie de prietenie cu Dumnezeu-pentru că este o persoană reală în viaţa mea...şi am motive de bucurie în prezent...

dar tu?
aici voiam să ajung...

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ai vrea tu, ca sa te insotesc la capre! laughing
Mie imi plac oitele!

| doctorandus a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Nu, serios: la care lectie de fizica sau de chimie ti s-a predat despre miracole? Stiintele empirice nu pot dovedi miracole. Miracolele nu sunt o problema stiintifica, sunt o problema filosofica si teologica. Stiintele nu cerceteaza miracole. Ele pot cel mult demonstra ca un fenomen pretins miraculos poate fi explicat stiintific, prin cauze naturale. Stiintele nu lucreaza cu cauze supranaturale, chestie de metodologie. Cu metodologia naturalista au cazut de acord toti oamenii de stiinta, indiferent de ce credinta religioasa au.

| Alphawolf a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Deci motivele tale de bucurie sunt determinate de existenta lui Dumnezeu si relatia ta de prietenie cu el!? Interesant.
Motivele de bucurie difera de la om la om. Ce te face pe tine bucuroasa pe mine ar putea sa ma plictiseasca, este valabil si invers. Suntem diferiti in caracter - avem gusturi diferite si intelegem diferit.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci mă poţi te rog ajuta să înţeleg cum a apărut Universul în existenţă pe baza studiilor ştinţifice (dar nu-mi da aici un material copy/paste).

| nogomani a răspuns:

Unu sau mai multi oameni de stiinta nu alcatuiesc stiinta care nu poat fi luat asa pur si simplu ca un tot, iar omu nu este stiinta, noi doar descoperim anumite legi si proceste. Stiinta are zeci de ramuri care si ele la randul lor se impart in alte zeci si celelate zeci in alte zeci daca nu sute si tot asa.
Nu prea vezi oameni de stiinta care sa creada intr-un creator si sa fie biologi seriosi in lumea stiintei, deoarece acel biolog vede foarte usor greselile de proiectare a corpului uman sau al altor vietati. Cam tot "designul" nostru este foarte prost, iar daca un ingier ne-ar fi proiectat in halu asta, ar fi fost concediat pe loc.
Cel mai probabil intre oamenii de stiinta o sa vezi matematicieni renumiti care vorbesc despre biologie sau orice alt domeniu in care nu au nici o expertiza.

| doctorandus a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Nu-ti pot da un raspuns care sa recupereze ce-ai pierdut la scoala, liceu si eventual facultatea de fizica. Daca esti curioasa, pune mana pe tratate de fizica sau pe cartile lui Stephen Hawking si citeste.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am pierdut orele de fizică nici din scoală, nici din liceu- dar profesorii cu care am studiat credeau în Dumnezeulaughing
şi deci nu am avut acest privilegiu deosebit.laughing
şi nu eram curioasă pentru că știu teoriile lor-am vrut părerea ta...

| doctorandus a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Stiinta nu poate demonstra nici existenta, nici inexistenta lui Dumnezeu. Existenta lui Dumnezeu nu este o problema stiintifica.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru doctorandus):

Pe bune?
Vezi că ai să te iei la ceartă cu unii colegi de ai tăi care susţin acest lucru...
Dar ce s-a întâmplat cu vorba "că ştiinţa descoperă totul..."?
Şi acum să recunoaştem:
Oricât de multe progrese a făcut ştiinţa pe parcursul anilor nu va satisface niciodată "setea" omului de răspunsuri.
De exemplu: E posibil ca big bang-ul să fi avut loc acum 12 miliarde de ani. Dar de ce a avut el loc? . . Şi, mai întâi de toate, cum au ajuns acolo particulele elementare?

Iar dacă totul a apărut din întâmplare de ce nu poate știința(prin toate procesele ei) să procreeze o viată sau mai simplu să redea viaţa unei persoane care a murit...
Că doar e simplu la fel cum universul a apărut dintr-o explozie şi omul dintr-un maimuţoilaughing

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

Si eu iti spun ca, cristelnita in care te-ai botezat nu e altceva decat un ritual si nu are nicio legatura cu Dumnezeu, si daca cunosti niste doxe putin imi pasa de ce spun ei pentru ca nimeni la ora actuala nu poate sustine cu probe existenta unui creator, decat la nivel teoretic. Te da-i ocean cu doxele pe care zici ca le cunosti, dar tu ce doxa ai, ca nu spui nimic nou, decat aceleasi baliverene vanturate de indoctrinati, pacat, Isus, mantuire, aproapele, porunci, etc, bala bla bla, sunt fumate.

| dragutzaale a răspuns:

PT CA oamenii citesc in biblie si spun ca este adevarat tot ce scrie in biblie SAU daca nu am dreptate CITESTE PE NET SAU intreaba OAMENII ok?

| soricik14 a răspuns:

Deoarece omul este limitat si simte nevoie sa creada in ceva mai mare decat el.

| Ione13 a răspuns:

Pentru ca nu este alta logica.Ei pun intrebarea,, Cine a creat pamantul? " si normal ca raspund Dumnezeu.

| Star4You a răspuns:

Deoarece ei sau nascut crestini