| invicta a întrebat:

Darwin era ateu?
Imi vine greu sa cred ca un personaj asa de inteligent, era ZERO la capitolul spiritualitate.

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

De ce iti vine greu sa crezi? Asa sunt toti.

28 răspunsuri:
| cyalexander a răspuns:

Era prea inteligent sa creada in fiinte supranaturale.Si apropo, Darwin era considerat inamicul religiei, datorita teoriei evolutionare.Si de ce ti-e asa de greu sa crezi ca era ateu?, marea majoritate a savantiilor in zilele noastre nu cred in vreo divinitate supranaturala.

| dragos9234 a răspuns:

Troll.

| Insigna a răspuns:

S-a botezat inainte de moarte.Si-a dat seama pana la urma care e scopul vietii

| dragos9234 a răspuns (pentru Insigna):

?

| Calininio a răspuns:

Vrei sa spui ca daca esti ateu esti ZERO? Zero esti tu ca (virgula) crezi asta.

| invicta explică:

Cu 3 ani inainte sa moara a scris""N-am fost niciodata ateu în sensul negării existentei lui Dumnezeu... Cred că în general (si mai ales pe măsură ce îmbătrânesc), cuvântul care descrie adecvat starea mea de spirit este agnosticism"
sursa:
Scrisoarea catre J. Fordyce publicata in Aspects of Scepticism, 1883

| Zenit313 a răspuns:

Numai oamenii inteligenti nu au spiritualitate.

| invicta explică (pentru Zenit313):

Ai uitat sa pui intre ghilimele "inteligenti".

| Zenit313 a răspuns (pentru invicta):

Esti incult, du-te la o biblioteaca ca sa vezi cine erau cu adevarat oamenii inteligenti.
Fara ei traiam inca in pesteri cu impresia ca stim raspunsurile lumii inconjuratoare.

| Insigna a răspuns (pentru dragos9234):

Inchide gura ca intra muste

| invicta explică (pentru Zenit313):

"biblioteaca " rolling on the floor
Tine-ti insultele pentru tine, le meriti!

| dragos9234 a răspuns (pentru Insigna):

Serios?

| Zenit313 a răspuns (pentru invicta):

Mesajul ramane aceeasi!
Toti gresim, suntem oameni.

Argumente ZERO din partea ta.

| dragos9234 a răspuns (pentru Insigna):

Serios?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

In primul rand era un om, iar in al doilea rand avea dreptul de a alege, un om inteligent nu se bazeaza pur si simplu pe o singura idee, este mult mai abstract, cum ar putea ca Darwin sa-nclesteze abstractul in concret?

| doctorandus a răspuns (pentru Insigna):

Te inseli. Darwin a murit agnostic, vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin#Religious_views

Darwin a studiat teologia.

| Insigna a răspuns (pentru doctorandus):

laughing te contrazici singur. Cum poti sa zici ca a murit agnostic dar a studiat teologia.Pai ce motiv ar fi avut sa studieze teologia daca nu era convins de existenta lui Dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru Insigna):

Teologia a studiat-o in tinerete, ca sa se faca un fel de pastor. A murit agnostic pentru ca si-a pierdut credinta crestina.

| Yοda a răspuns (pentru Insigna):

A studiat teologia pentru ca tata sau l-a inscirs la facultatea de teologie ( Christ College), dupa ce a observat ca nu ii place medicina.

| Decrepit a răspuns (pentru Zenit313):

Spiritualitatea nu ar trebui sa aiba doar acceptia generala.Eu ma consider un pagan extrem de spiritual.De inteligenta, sa interpreteze altii!

| doctorandus a răspuns:

E vreo lege a mezilor si persilor ca cei care au studiat teologia nu-si pot pierde credinta?

| Azµre a răspuns:

Întotdeauna religia a stopat evoluția omului. Era și normal!

| doctorandus a răspuns:

Tampit e raspunsul tau, nu intrebarea mea: initial credea, era crestin, pe urma s-a razgandit.

| Insigna a răspuns (pentru doctorandus):

Da ma...bine,cred ca ai vorbit tu cu el si ai aflat asta

| doctorandus a răspuns (pentru Insigna):

Am aflat cum ai aflat si tu cine a fost Stefan cel Mare si ce batalii a purtat. Daca Darwin n-ar fi scris cu manuta proprie ca cel mai bine i se potriveste eticheta de agnostic, ai fi avut o scuza.

| kiv1990 a răspuns:

Nu, el era baptist

| Inferno a răspuns:

Citez: "Slabul interes manifestat de Darwin pentru studiul medicinei, îl face pe tatăl său să-l înscrie la Facultatea de Teologie, la Christ College din Cambridge în 1828, [15] cursuri pe care Darwin începe să le urmeze din luna ianuarie a acelui an. Această schimbare nu a fost pe placul lui Charles. Pe el îl interesa doar botanica și geologia, iar acestea nu aveau nimic în comun cu teologia. De aceea, în loc să frecventeze aceste cursuri, preferă călăria și vânătoarea"

| Mircea-Stefan_Cristurean_1998 a răspuns:

Darwin era credincios si chiar credea in Dumnezeu iar el incercand sa demonstreze ca exista Dumnezeu s-a inselat si a crezut ca nu exista si de atunci nu a mai crezut. Funda? happy