| trolololo a întrebat:

De ce credincioșii sunt atât de răi? Se vede răutatea în ei. Nu în toți, dar în marea majoritate. Sa luam un exemplu creștin: în biblie zice sa îți iubești aproapele, și iubiți-va vrăjmășii. Religia are ca scop respectul și iubirea intre oameni. Dacă tot sunteți atât de creștini de ce nu puteți respecta și iubi aproapele indiferent ca e ateu, satanist, homosexual, budist. Tot ce fac credincioșii e parca împotriva tuturor. Cum am mai spus, nu toți, dar majoritatea. Nu poți vorbi cu un credincios despre aceste lucruri, parca se transforma din pios și mare iubitor de Dumnezeu în ucigaș, mai are putin și te omoară. De ce? De unde atâta vrăjmășie, ura, manie, îndreptate către acele persoane?
Dumnezeu zice sa nu ne judecam aproapele, dar totuși parca aceasta porunca dispare când vine vorba de astfel de lucruri și se invoca iadul, și durerea pe care o vor avea acei oameni la judecata de apoi.
De ce nu respectați convingerile religioase, sexuale și alte lucruri din acestea?
Nu e moral? Nu e natural? Cine sunteți voi sa ziceți aceste lucruri. De ce judecați oamenii fără sa ii cunoașteți și sa ii întrebați ce ii doare și dacă le place sa fie asa?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca si ei sunt oameni, dar se straduiesc sa asculte de Cuvantul lui Dumnezeu.Depinde cat de aproape sunt de Dumnezeu si cat de maturi spirituali sunt.Si pe mine ma uimesc unii care spun ca singura credinta adevarata este a lor, dar ei nu au dragoste si ingaduinta crestina.Aceasta credinta este moarta daca nu se vad roadele Duhului Sfant in viata unui credincios.

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"în biblie zice sa îți iubești aproapele, și iubiți-va vrăjmășii. Religia are ca scop respectul și iubirea intre oameni."
Nu e chiar asa, uite ce se mai zice prin biblie;

Omorati ateii:2 Cronici 15:13~13 si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.
Omorati vrajitoarele! Exod 22:18~"Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca.
"Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom22:20-21~20 Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara, sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.
Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila. Exodu 22:20~"20 Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale.
Si te mai intrebi de ce unii sunt rai?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai tocmai ca asculta cuvantul domnului care ii indeamna la rautati, citeste mai sus, sunt extrase din cartea voastra de căpătâi, indrumarul vostru de viata.

| RAY a răspuns:

Majoritatea sunt la fel de ipocriti ca restul care nu recunosc ca sunt ipocriti, nu exista crestini in practica si doar in teorie nu exista asa ceva, fiecare om e o vipera mascata care te ataca pe la spate dar in fata isi vb frumos, sfatul meu nu crede in oamenii care au zeii

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Toti romanii sunt sfinti dar se straduiesc saraci, pacat ca eu nu-i vad sa se straduiasca sa fie buni

| reihiuke a răspuns:

Este o diferenta intre a vrea si a putea. Problema pe care ar trebui sa si-o puna crestinii este "de ce nu putem? cum facem sa putem?" Dar ei nici nu concep ca exista o asemenea posibilitate, desi Isus le cere sa fie ca el. De ce ar cere Dumnezeu ceva ce ar sti ca oamenii nu sunt capabili sa o faca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e corect sa spui crestinii Sunt rai, iar remarca " nu toti, dar marea majoritate" nu salveaza deloc prima afirmatie.
Eu una nu cred ca Sunt rai cu adevarat, cred doar ca se comporta asa pentru ca le e frica. Le e frica atat de Dumnezeu ca si de diavol. E o lose-lose situation. Probabil ca se vor trezi si ei intr-o zi si vor realiza ca nu exista pedeapsa si necurati.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

He,He! Ce stii tu din Cuvantul Domnului? El ne invata ca trebuie sa fim buni, plini de dragoste sa fim de folos celor din jur.

| trolololo explică (pentru Hombre):

Știu de nenorocirele astea. Am încercat sa abordez partea mai buna. Dar creștinismul se promovează ca o religie a înțelegerii și bunătății. Totuși credincioșii sunt rai (majoritatea, nu zic ca toți), chiar dacă multi nu știu versetele astea se bat, și se înjură la moaște și când iau apa sfințită. Unde e înțelegerea.

| EmaS a răspuns (pentru trolololo):

Eu nu fac ce ai scris tu acolo!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai unde vezi tu invataturi numai de bine in indemnurile lui God in extrasele din biblie postate mai sus. Asta e prosteala pe fata Ema, tocmai de aceea nu sunteti credibili decat in fata naivilor.
"2 Cronici 15:13~13 si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie."
Si tu spui ca e de bine, sunteti cei mai mari mincinosi.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Cine te-a pus pe tine judecator.Sa sti ca aparentele insala.De multe ori cei care par mai traitori poate sunt cei mai cazuti in pacat.Nu avem noi de unde sti happy

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

De ce nu treci si tu la Noul Testament, si apoi o sa avem discutii constructive, armonioase?!

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Si cei care se bat cu pumnul in piept ca ei sunt cei drepti, dar faptele lor demonstreaza contrariul, ca au doar o forma de evlavie?!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Esti tu judecatoare? Ce treaba ai tu ca sa zici ca x se bate cu pumnu in piept? Lipsa smereniei te duce departe de Dumnezeu.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca prietenia cu unii ca tine pentru crestini e vrajmasie cu Dumnezeu.atunci nu ar mai fi crestini ci nebuni.pe voi va put ierta, dar nu va pot iubi.nici ura.le santeti indiferenti.fistecare crestin isi vede de treaba lui.tu iti vezi de treaba ta? vad ca da.inca de la inceputul intrebarii, iti vezi de treaba ta.DE CE CREDINCIOSII sant rai? fiindca esti tu bun ca painea calda.d-aia.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Tu nu faci pacate?

| V3ra a răspuns:

Trolololo nu stiu cati ani ai, dar se pare ca tu ai fi de acord sa te duci pe strada sa iti plimbi copii si sa vezi vreo 2-3 cupluri de homosexuali limpaindu-se in fata ta si a copiilor, iar tu sa zambesti si sa spui ca e ceva firesc. Sunt anumite chestii care sunt contra firii, si nu e normal sa accepti asa ceva. Nu e normal ca copii sa invete asa mizerii.
Si inca ceva, nu cred ca ti-ar placea ca copilul tau sa fie homo si sa vina cu un tip pe post de iubit si sa se tina de mana si sa se sarute de fata cu tine.
O zi buna!

| AliGab a răspuns:

Adevarat ca porunca iubirii este cea mai mare si intaia porunca dintre toate, iar cine ajunge sa iubeasca vrajmasii acela este desavarsit, dar la desavarsire se ajunge extrem de greu.
Nu stiu si nici nu am puterea sa iti dau un raspuns lamuritor la aceasta problema care intr-adevar macina lumea de azi si din toate timpurile: lipsa dragostei.
Vezi tu, Hristos ne-a poruncit sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine si asa trebuie facut, numai ca si crestinii, si ateii, si budistii, si homosexualii si nu stiu ce alta categorie suntem oameni. Oamenii sunt supusi greselii, iar a iubi inseamna blandete, smerenie, rabdare, desavarsire, inseamna sfintenie, inseamna lupta grea toata viata impotriva pacatului, a mandriei, a judecarii aproapelui. Lupta nu poate avea izbanda decat langa si cu Hristos.
Dupa cum spuneam, orice om este supus greselii si fiecare vine in vremea maturitatii cu un "bagaj" de elemente bune sau mai putin bune din copilarie, cand se formeaza personalitatea omului. Altfel omul adult este "produsul" finit al copilariei sale. Poti fi crestin dar cu o gramada de probleme, poti fi ateu cu o multime de calitati.
A fi crestin insa, atentie, inseamna a iubi pe aproapele, nu a iubi si comportamentul sau gresit. Daca un frate greseste, a-l iubi, inseamna a-i spune ca greseste nu a-l lasa in mocirla pacatului ce-i intineaza si-i scufunda sufletul, intretinand pacatul. Bineinteles ca depinde foarte mult modul in care ii spui aceasta. Ca si crestin, in primul rand trebuie spus cu blandete intre 4 ochi, daca fratele nu asculta mustra-l, iar daca nici asa nu asculta atunci sa nu-ti mai fie frate. Asta nu inseamna ca il urasti, ci pur si simplu nu vrei sa-l ajuti sa pacatuiasca.
Toti suntem oameni si toti, cu mici exceptii, judecam, etichetam, punem la colt din pricina mandriei. Crestinii poate se simt prea drepti, iar ateii ignorandu-L pe Dumnezeu, ambele variante fiind forme de mandrie ce nu lasa omul sa iubeasca.
Un crestin nu poate impune unui ateu sa creada in Dumnezeu atata timp cat el nu este desavarsit si nu ofera un exemplu (si nu are omul de unde sti daca este desavarsit sau nu, iar de se crede asa este orbit de mandrie), iar un ateu nu poate sa impuna unui crestin sa-l iubeasca atata timp cat el insusi nu poate iubi cu adevarat.
Din pacate una din greseala crestinilor este ca eticheteaza. Grav, foarte grav. Bine ar fi sa incercam sa scoatem in evidenta doar pacatul si sa condamnam doar comportamentele, nu si omul. Este drept, gresim si noi, dar voi de veti avea puterea, iertati-ne.
Dragostea nu se poate simti doar stiind ca este o porunca si gata. Ea se propaga prin elementele specifice ei: faptele bune, rabdarea, blandetea etc.
Astfel fiecare dintre noi fiind oameni gresim. Fiecare om se lupta (care vrea si care cere ajutor) cu mandria, care are extrem de multe forme. Mandria nu te lasa sa iubesti cu adevarat. De aici si "scuza" crestinilor de a judeca si eticheta, care de fapt nu ar trebui sa fie o scuza. Insa si noi si voi suntem facuti din acelasi aluat (pamant), avem acelasi Creator si aceiasi vrasmasi (diavolul). Unii sunt ispititi intr-un fel, altii in altfel, altii nu mai trebuie ispititi pentru ca se complac in pacat.
Dar daca unora li se spune ca este gresit modul lor de viata si se complac asa este problema lor. Este drept ca un crestin greseste cand va judeca, dar nu greseste cand se opune vehement unui comportament care nu este in conformitate cu o viata crestina, cat mai aproape de Dumnezeu.
Iertare daca am raspuns pe langa subiect.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai l-ati inlocuit pe Dumnezeu tatal cu Isus fiul!?

| AliGab a răspuns:

Si mai este o vorba adevarata: "Ochiul bun le vede pe toate bune, ochiul rău le vede rele" ceea ce inseamna propiectare lumii tale interioare asupra celorlalti.

| trolololo explică (pentru V3ra):

Am destui ani am văzut și am trăit destule.
Vezi exact despre asta vorbesc. Copii știu ce e homosexualitatea nu trebuie învățați. Știu și alte lucruri pe care nici nu ți le imaginezi. Vad și fac lucruri de care adulții nu au habar. Daca ei considera ca e bine sau nu, asta e părerea lor. Liberul arbitru. Pe mine personal nu ma deranjează. Si dacă ar fi homo ce? Sa îl alung și sa îl bat cu pietre? E alegerea lui/ei, tot ce pot sa fac e sa ii susțin sa fie fericiți. In final asta e cel mai important. Daca te strofoci sa ii faci "normali" vei avea o viata de mizerie, plina de nefericire.

| Hombre a răspuns (pentru V3ra):

Si ai impresia ca religia ii v-a stopa "apucatura" de homosexual s-au ateismul il incurajeaza? Nici una nici cealalta, problema e mai degraba una stiintific-medicala, care inca cu toate cercetarile nu a dat un raspuns concret. Apoi daca fenomenul nu este pe deplin inteles ce judecam, ceea ce nu stim? Ca nu esti de acord din cauza unor priincipii anticipat formate, asta e altceva, dar nu inseamna ca ai dreptate. Chestiunea in cauza tine de principiul libertati de exprimare si manifestare individuala ci nu de principiul impunerii si interzicerii inainte de a intelege fenomenul.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu, dar Dumnezeu in dragostea Lui a daruit pe singurul Sau Fiu pentru a plati pretul pacatelor noastre. Domnul Isus ne invata sa iubim pe toti oamenii.,, Faceti bine celor ce va urasc.''(Matei 5:44)

| morningstar a răspuns:

In primul rand, imi dau seama ca tu nu esti crestin. Cine iti da voie atunci sa ii judeci pe crestini?
In al doilea rand, generalizezi prea mult, e,, defectul,, mesajului tau. Daca ai intalnit persoane care nu ti-au fost un exemplu pozitiv si s-au numit crestini, asta nu inseamna ca toti crestinii sunt la fel!
In calitate de crestina, precizez ca noi nu incurajam ateismul, satanismul, homosexualitatea samd, dar ca dovada ca ii vrem binele, ne rugam pentru el si ii spunem ca ceea ce face, este un pacat. Eu vad in asta o dovada de iubire. Daca unul din parintii tai ti-ar spune mereu adevarul despre tine si te-ar corecta, concluzia ta ar fi ca nu te iubeste?
Nu judecam, spunem adevarul in fata chiar daca doare, pentru ca si Domnul Isus a spus adevarul celor din vremea Sa si ei la fel, nu L-au iubit pentru acesta. Si daca ti se spune ca odata vei fi judecat pentru pacatele tale, nu inseamna ca si esti judecat, inseamna doar cati se aminteste o realitate viitoare. Faptul ca ti se spune sa te pocaiesti si ca nu este bine ceea ce faci este o dovada ca ii pasa de tine cuiva!

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Reciproca este valabila!

| Mădă0611 a răspuns:

Simplu, pentru ca religia nu face altceva decat sa desparta oameni.
"Religion is an insult to human dignity. With or without it you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." Steven Weinberg, pac pac.

| trolololo explică (pentru morningstar):

Eu am spus ce vad aici pe TPU, ce am văzut la televizor și ce vad în viata de zi cu zi. Nu se incurajează astfel de comportamente, dar cei care declara ca sunt atei/alta religie/alte orientări sunt tratați în cel mai josnic mod cu putință, blamați și făcuți în toate felurile de oameni care se considera buni.
Am generalizat fiindcă asta e realitatea. Credincioșii (nu neapărat cei creștini) judeca pe alții spun diverse lucruri despre cei "anormali", dar nu se uita în ograda proprie. Mai întâi sa fie ei corecți și apoi sa le spună și altora, dacă tot urmează anumite învățături.

| Mikhtarian a răspuns:

Toata lumea a cazut in pacat,caci e crestin,budist, iehovist, etc.
Fiecare trage pentru el, nu ne mai pasa de iubirea aproape nostru.
Nu doar crestinii sunt rai, ci toti sunt rai.

| morningstar a răspuns (pentru trolololo):

Cred ca toata lumea judeca in mod exagerat, nu este o greseala doar a crestinilor. Si de la cei necrestini se asteapta multe pentru ca si ei judeca credinciosii pentru defectele lor si se considera superiori lor in cele mai multe cazuri. Dovada o poti vedea zilnic in postarile necredinciosilor care iau in ras religia credinciosilor, Biblia, conducatorii religiosi samd. Cred ca daca nu au nimic de-a face cu religia, ar fi cazul sa ii lase mai linistiti pe cei credinciosi din moment ce nu au nimic in comun cu ei. Sau vorba ta, sa se uite in ograda lor.Asa ca nu ii mai plange pe cei din categoria ta, si ei judeca si isi bat joc nu doar o data de colegii lor crestini de la scoala samd. Ceea ce tie se pare ca este o judecata din partea unui crestin, nu este asa. Un crestin care tine la sufletul tau si iti spune ca nu e bine ceea ce faci si ca vei fii judecat nu face altceva decat sa iti repete realitatea biblica. Si asta doar pentru ca si tu intr-o zi sa fii mantuit. Daca te simti judecat, Dumnezeu este Acela care

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai de ce imi faci trimitere la NT? Lasa-ma cu placa asta vesnica "a daruit pe singurul sau fiu"...bla bla bla.
-Buna ziua nea Istrate
-Sapte pui de gasca frate.
-Nea Istrate, ori esti surd?
-Uite acum trecu un card.