| anonim_4396 a întrebat:

De ce în cultura universală moartea este reprezentată ca un schelet îmbrăcat cu o robă neagră, și ținând într-o mână o coasă, iar în cealaltă mână o clepsidră?
" A fost moartea cumva într-o viață anterioară un călugăr? "

2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

O nascocire a mintii. Ne/am imaginat si am perpetuat ( clepsidra probabil ca avem un timp limitat pe aceasta planeta ).

| Mayhem666 a răspuns:

De ce moartea omului e perceputa asa mai exact?
Ca doar nu vezi un schelet de caine sau de pisica sau de orice animal cu o coasa si o clepsidra si imbracat intr-o roba.
Ma intreb cum ar arata un peste cu o astfel de infatisare.