| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu a fost Isus ingropat la 2 metri in pamant?

14 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

In timpul acela le faceau morminte in pesteri si acopereau iesirea

| costellodonatz a răspuns:

Pentru ca era claustrofob.

| DihorulCuTepi a răspuns:

Pentru ca evreii la acea vreme nu-si ingropau mortii in acest stil! Mormintele erau sapate in stanca iar dupa ce carnea putrezea, oasele erau luate si introduse in niste recipiente cubice, de piatra, numite osuare!

| BCoMichael a răspuns:

Nu se ingropau oamenii pe atunci,
ii puneau in sapaturi in stanca si acopereau iesirea cu o piatra mare.
Funda?

| kriystina19 a răspuns:

Pentru ca rastignirea a fost vinerea dupa amiaza si sau grabit ca sa nu ramana trupul pe cruce peste sabat lau bagat in acea pestera. crestini de atunci sfinteau sabatul asa cum ar trebui sa fie si in zilele noastre dar putini sunt cei ce respecta sabatul.
Sabatul incepe de la sfintitul soarelui de vineri pana la sfintitul soarelui de sambata.

| Ichigo a răspuns:

Inca mai crezi in isus...

| ZvT a răspuns:

Pentru că s-ar fi terminat povestea.

| iszabela a răspuns (pentru Ichigo):

Pentru ca pe atunci nu existau sicriuri si toate cele...intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca in israel terenul este stancos si asa se ingroapa mortii la ei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaba-l pe el, s-ar putea sa-ti raspunda happy

| Kramerwalt a răspuns:

Pentru ca se banuia ca veneau apostoli lui si-l desgropau spunand ca a inviat, dar si cu toata paza si cu piatra din fata mormantului, Isus tot a iesit! Putea sa fie pus oriunde el tot Invia! Dumnezeu sa te binecuvinteze, Hristot a Inviat!

| WizardelRO a răspuns:

Pentru ca asa a trebuit sa se intample.