| mentholinks a întrebat:

De ce vrea Dumnezeu sa ne judece? Ce i-am facut noi lui?

33 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este cazul a faci completări la capitolul cu Adam si Eva. Esti prea speriat ca sa te vezi ce naive răspunsuri ai inventat doar sa fie ceva scris acolo si gata. Pentru mine este doar o poveste copiata, adică nu are nimic adevărat, mai este si inutila pentru faptul ca nu explica absolut nimic dintr-un șir lung de mecanisme despre "energy flow". Oamenii se pot imprietenii si pot comunica cu animalele abia după ce devin conștienți de ceea ce se numește "energy flow". Aceste mecanisme nu se pot învață din cărți, este ceva ce se simte, este vorba de starea ta de spirit, de exemplu Cesar Milan explica foarte bine fenomenul in legatura cu câinii, sau aici ai niște explicații despre câini împerecheati cu lupi:
https://youtu.be/EvwB7EM8v9g
Animalele "behave" (se comporta ) in funcție de ceea ce comunici tu prin "postura corpului", mișcări, pronunție ( pițigăiată, chicoteli, etc)
Bineanteles ca au fost oameni care au mers la lei si leii nu le-au făcut nimic, dar foarte greu de crezut ca si Daniel a fost intr-o groapa cu lei - deoarece in poveștile cu Daniel nu se arată niciunde ca el ar avea cunoștințe despre "energy flow". Dacă a fost atunci foarte bine, ii treaba lui si nu folosește nimănui. Însă singurul scop al povesti este acela de a speria populația crescută între 4 pereți. Si alții pot sa meargă la lei si sa nu pățească nimic dar in niciun caz copiind comportamentul si lecțiile lui Daniel. Este foarte simplu, dacă deții explicațiile comportamentale si despre "energy flow" poți sa stai si închis cu 400 de cobre veninoase:
https://youtu.be/E12OLcgWPr4
https://youtu.be/UpXlARJmy-E

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Ce spui tu acolo se cheama psihologia animalelor. Lupul si cainele fac parte din genul canis. In Geneza 1 cuvantul "specie" poate fi redat cu "gen". Pe langa asta lupul si cainele fac parte din specia C.lupus. Leii nu l-au atacat pe Daniel, nu pentru ca Daniel cunostea psihologia leilor ci pentru ca ingerii sau Dumnezeu a putut modifica comportamentul leilor fata de om adica la felul cum se comportau inainte ca Adam-Eva sa pacatuiasca. Nu putine cazuri au fost cand dresori crezand ca puteau stapani psihologia animalelor pradatoare au fost ucisi de acele animale sau atacati. Este posibil ca acel om sa le fi dat ceva droguri la acele cobre de nu-l atacau niciuna. happy

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, a spus si Vassile ceva! Evident ca nu are nicio legatura "specia" din care face parte câinele sau lupul cu "metodele de comunicare" dar le prezinți ca sa împrăști subiectul! Sau vrei sa te dai mare ca ai citit multe? Sau ai copiat de pe Wikipedia? Culmea este si faptul ca între câine si lup este o atât de mare diferența la nivel psihologic mai ceva ca între crocodil si șopârla.Dar pe tine nu te interesează: sunt in aceeași oala si gata! Tu oricum nu ieși de sub umbra casei deci nu o sa ai tangenta cu animale, așa ca nu te lasă de scris detalii copiate.
Mersi de precizarea despre "Daniel"... dar nu era cazul sa mai si mintesti, nici îngerii si nici D-zeu nu a intervenit, au intervenit scribi teologi care știu sa sperie si sa vândă Raiul la prosti.
Exact... nu putine cazuri au fost cu dresori excroci- ce tare subiect! Parca filmul meu era cu lei in jungla si in libertate care...
Nu mai zic nimic ca pe tine nu te interesează decât speriatii. Caută-i. "Cine seamănă s-aduna si îl sperie pe celalalt".
Si la asta ai găsit răspunsul: "Cobre drogate!" chiar înainte de a verifica ce se intampla. Bineînțeles, tu oricum nu verifici niciodată deoarece pierzi acceleratul, pardon, pierzi ora!