| dany1988122 a întrebat:

De unde a venit apa aia de la Potop? Si unde s-a dus?

41 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca citeai articolul la care ti-am dat link, vedeai fiecare afirmatie analizata in amanunt, si nici una nu se sustine; de asemenea nu sunt afirmatiile unor oameni de stiinta, ci ale unor aventurieri. Acuma sa vedem articolul de la Columbia University. http://www.columbia.edu/cu/newrec/2412/tmpl/story.4.html. Dupa cum vezi, este o ipoteza cum ca cedarea unui obstacol fizic ar fi dus, cca 5600 B.C., la cresterea brusca a nivelului Marii Negre, care ar fi inundat o civilizatie ce ar fi ocupat o oaza fertila. Iar acest eveniment, la randul lui ar fi putut sta la originea mitului potopului. Nu prea seamana cu potopul biblic, este?

| Hammurabi a răspuns (pentru minrest):

Deci ei nu au găsit nimic în Turcia și toată agitația aia cu echipe de specialiști din mai multe țări e o păcăleală?
Au umplut netul cu articole despre rămășițe și analize cu carbon și confirmări și multe altele, așa aiurea?
Sau există un curent care neagă indiferent ce se descoperă în direcția asta?

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Au gasit o formatiune stancoasa in forma de romb, despre care unii au crezut initial ca ar fi Arca lui Noe, dar care s-a demonstrat ca nu are nici o legatura cu arca. Iar apoi, creationisti fanatici pe site-uri obscure au tot tras de povestea cu arca. Cum ai facut tu, care mi-ai spus ca exista un articol la Columbia University despre potop, dar articolul era despre cum ar fi putut apare mitul potopului, asa reiau si creationistii povesti de mult timp dezumflate. Daca ai citi articolul de pe Wichipedia la care ti-am dat link, ai vedea acolo povestea fiecarei ''descoperiri'' privin arca.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Searches_for_Noah%27s_Ark. Articolul este Searches for Noah's Ark. Toate cele 13 pretentii privind arca, analizate pe rand.

| LoveSleep a răspuns:

De la Eva, cand a cazut frunza care acoperea p a lui Adam, care era pe atunci doar un prototip, mult prea mare pentru nevoile femeii.

| mentholinks a răspuns (pentru minrest):

Nu stiu. Eu ma refeream la originea apei. Daca e pe bune ce scrie in Biblie la inceput era un adanc de ape si Duhul lui Dumnezeu care se misca pe deasupra.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Da.

| dany1988122 explică (pentru LoveSleep):

Primul croitor a fost Barbosul. Parca Barbosul nu era criminal, nu? Din pielea cui i-a facut haine lui Adam si Eva?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Le-a

| LoveSleep a răspuns (pentru dany1988122):

Din pielea pe care a taiat-o de la Adam cand i-a facut circumcizie.

| dany1988122 explică (pentru LoveSleep):

Nu exista asa ceva. Nu era pe atunci.