| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dece a durat potopul 40 de zile si 40 de nopti? Ca nu era nevoie decat de cateva minute. Variantele civilizatiilor https://www.youtube.com/watch?v=RPBRYwui7es&ab_channel=M ythologica

5 răspunsuri:
| Februar30 a răspuns:

Dupa unii mistici, potopul reprezinta distrugerea rasei ce ne-a precedat, atlantii, ale caror vestigii sunt acum sub ape.
Aceste idei sunt expuse si in operele lui H P Blavatsky.
De ce in Biblie apare numarul 40, nu as sti sa interpretez. Probabil pentru ca atlantii au fost a 4-a rasa.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Părerea mea doar
Dacă plouă o zi in continuu, ți se pare că inundațiile is imense? In unele porțiuni gen dealuri nici nu se simte
Dar dacă plouă 40 zile? Normal că și dealurile simt asta
Chiar întreaga omenire a simțit asta
Dumnezeu a calculat asta ca sa distrugă tot ce a fost

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

In unele zone, datorita ploilor continue se produc inundatii de multe zile. Clima a suferit unele modificari. Apoi mai este si exagerarea. Mai tineti minte povestea in care o gasca a inghitit un pai si povestea transmisa pe cale orara a ajuns sa spuna ca gasca a inghitit un stalp de telegraf?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scuzati greseala: a se citi orala in loc de orara.