| Superior a întrebat:

Dovezi stiintifice si logice asupra existentei lui Dumnezeu? Eu stiu dovezile dar sunt curios pe baza a ceea ce voi va bazati credinta.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Zero,ce dovezi sti tu,poti sa-i spui si la papa de la roma,care afirma ca credinta e credinta iar stiinta e stiinta, tu nu intelegi ce e credinta, credinta nu are pretentia de a fi stiinta, credinta este credinta atat, daca ai fi citit biblia ai fi stiut ce e credinta, ai auzit de toma?

| Superior explică (pentru RAY):

Ba frate, no offense dar mereu cand am intrebat ceva leagat de Dumnezeu mi-ai tot zis ca nu exista, ca asa. Frate, eu nu ma iau de tine si nici nu incerc sa te schimb, nu mai incerca nici tu ca e devine enervant. Lasa-ma sa vorbesc cu cei de speta mea si aia e...

| RAY a răspuns:

Cand ti am spus eu alex dumnezeu nu exista trebuie ss fi ateu? Ai adus stiinta in discutie si da ma intereseaza stiinta,tu ai impresia ca eu am o dogma, credinta, si sunt curios de asa zis dovezi, apropo sti ce e o dovada stiintifica? Ti am explicat ca credinta nu e o stiinta, nu pretinde ca are dovezi stiintifice, tu la incurci faci greseli teologice grave, orice teolog stie ca credinta nu are legatura cu stiinta

| Superior explică (pentru RAY):

Daca Dumnezeu ne-a zis "crede, nu cerceta" nu inseamna ca nu si-a lasat amprentele pe mediul inconjurator si conceptul de logica pe care le putem analiza si noi.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Dumnezeu nu a spus asa ceva nici unde in biblie nu scrie asa ceva, da tu ca crestin nu sti nici atat, tu nu intelegi ca credinta nu-i stiinta, nu are nevoie de asa ceva, crezi ca vrei nu ca vrei dovezi

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Serios ai citit biblia vreodata?

| Mclaren12 a răspuns:

Zeul ala al jîdanilor clar nu exista. N-ai nevoie de stiinta ca sa-ti dai seama de asta, ci doar putina cercetare a bibliei in paralel cu realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/0abs9ePvj

| Speed99 a răspuns:

Stii, una dintre putinele dati cand sunt de acord cu Ray este atunci cand vine vorba de religie. Dupa cum a spus si el mai sus, credinta vrea de la tine doar incredere, nu cercetare stiintifica. Nu imi vine sa cred ca tu ai pus, in mod neironic, "Dovezi stiintifice" si "asupra lui Dumnezeu" in aceeasi propozitie.

| Superior explică (pentru Mclaren12):

Tu esti ateu sau ai ceva in care crezi?

| SG1995 a răspuns:

Stiinta nu se ocupa cu studiul divinitati, nu e capabila, ca atare nu exista dovezi nici ca sa afirme, nici ca sa infirme existenta lui Dumnezeu, in concluzie atat teismul cat si ateismul sunt pozitionari subiective, d.p.d.v. stiintific cea mai buna pozitionare religioasa este agnosticismul.

| SG1995 a răspuns (pentru Superior):

Tipul e satanist, spalat pe creier la fel ca martori, are ce are cu evrei, pretinde ca e o conspiratie mondiala...

| GoldenZenith a răspuns (pentru Superior):

Dumnezeu nu a zis așa ceva. "Crede și nu cerceta!" e de pe vremea Inchiziției.winking

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Eu am credințele mele care n-au nicio legătură cu stafiile jîdanilor. Este irațional cum oameni albi ca românii care aveau strămoși păgâni venerează acum jîdani biblici și urmează doctrinele semi-comuniste al unui program care în urmă cu vreo 2000 de ani era doar o sectă evreiască.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Du-te mă tu și pupă niște moaște. Este o contradicție să fii creștin și să numești pe altul spălat pe creier.

| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| Cris888 a răspuns:

Nu exista. Oamenii invata incontinuu despre materie so tot desface incontinuu mijloacele tehnice si inventiile patrund din ce in ce mai mult incontinuu. Nanotehnologii, desfacerii la nivelul electronilor, atomilor etc. Lui asa-zisul Dumnezeu sau o Forta superioara divina - I se aloca spatiile ramane Inca necunoscute, sau care Inca nu pot fi clar intelese. Eu cred in posibilitatea existenta a unei forte cu adevarat superioara la nivel de galaxii si planete.
Nu cred in religiile actuale.

| Superior explică (pentru Mclaren12):

Ce credinte ai tu? Apropo stramosii neamului nostru, in principiu conducatorii erau crestini. De exemplu Mircea cel Batran a dat dovada de devotament fata de Dumnezeu si o credinta iesita din comun si a preferat sa moara cu fii sai decat sa se lepede de credinta cum zicea sultanul, si daca-l faci nebun ca s-a sincusi si si-a ucis copii pentru. Dumnezeu, frate, i-a dus la o viata mai buna.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Eu vorbesc de dacii de acum vreo 2000 de ani pe cand crestinismul era doar o secta evreiasca.

"i-a dus la o viata mai buna"
I-a dus pe naiba. Alta dovada de credinta oarba. Nu exista rai si iad. Numai jîdanii au fost aia care au venit cu tampeniile astea. Pe vremea paganilor pe cand nu exista crestinism nu existau nici asemenea concepte bazate pe credinta oarba ca raiul, iadul, omnipotenta etc.

| RandomStudent a răspuns:

Pe nimic...am renuntat sa mai cred.Dar sunt curios ce dovezi ai tu

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Draga religia nu conteaza daca nu esti conditionat de dogme, iar raspunsuriilor tuturor adeptiilor JoS de pe site mereu acelasi, sunteti ca niste clone, daca va critic idolu ( si nu ma refer la Lucifer) faceti pe prosti. Ati citit un singur site de rahat si aveti impresia ca cunoasteti adevarul absolut, sincer nu vad prea diferente intre voi si crestini fundamentalisti, ei dau vina pe diavol, voi pe evrei.

| SG1995 a răspuns (pentru Superior):

Tati stai prost la capitolul istoriei, Constantin Brancoveanu e ce cel care a murit cu cei 4 fii ai, nu Mircea Cel Batran.

| Superior explică (pentru SG1995):

Pardon,aveam mintea derutata azi.

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Ce înseamnă obiectivitate în materie de religie: cine spune că știe că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știe că Dumnezeu nu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu nu există bate câmpii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Zeul e al evreilor, folosesti gresit termenul 'jydan'.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

"Draga religia nu conteaza daca nu esti conditionat de dogme"
Vrajeala ta de religie numai in asta consta, dogme cvasi-comuniste. Satanismul spiritual nu este despre dogme si orice inseamna supunere fata de ceva sau cineva, in schimb programul tau numit crestinism doar in asta consta. Tu te pretinzi a fi un "crestin liberal" numai ca sa nu fii considerat ateu. Imi vine sa rad sincer cand vad indivizi de astia ca tine cu credinte "hibride" in care amesteca ateismul si crestinismul.

"daca va critic idolu"
Dar n-ai decat sa zici ce vrei, parerea ta este egala cu 0. Crezi ca am pretentii de la un crestin sa aiba habar ce-i ala paganism? Degeaba bati campii de JoS si de dogme si mai stiu eu ce. Se vede ca nu prea stii ce-i aia o dogma de o asociezi cu satanismul. Zi tu ce dogme ai gasit acolo?

"voi pe evrei."
Esti tu spalat pe creier. Daca o sa stau sa-ti scriu tie un roman despre cine sunt si ce fac jîdanii ce rezolv? N-am ce sa-ti demonstrez tie. Tu esti cu stirile de la ora 5, mersul la spovedit, slavirea stafiilor evreiesti si alte rahaturi pe care ti le-a bagat religia in cap. Stiind asta, de ce mi-as pierde timpul cu tine?

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar jîdan inseamna tot evreu. Uite ca drept dovada site-ul nu ma lasa sa-l scriu cu "i" si-l inlocuieste cu "evreu".

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

" tu pretinzi ca esti crestin ca sa nu fi considerat ateu"

Stai ce? Stii ca diferenta dintre teism si ateism este credinta an divinitate, iar eu sunt teist. E amuzant sa spui de crestinism ca e un program cand cam toti adepti jos au exact acelasi mod de gandire, toti veniti cu exact aceleasi argente, in genre de asta nu ma obosesc sa dezbat subiectul cu voi. Nene tu ai impresia ca ma bag intr-o chestie necunoscuta cand critic JoS? Pe dracu am fost adept 2 ani, pana cand am realizat cat de rahat e site-ul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai partial dreptate, dar lasa-ma sa-ti explic: Jydan e termenul folosit astazi pentru a-i numi pe evrei. Evreii de astazi (majoritat locuitorii Israelului, stat infiintat de ONU in 1947) NU au nicio legatura cu cele 12 triburi de evrei biblici stabiliti acum 4000 de ani in Mesopotamia. In jurul anului 700, khazarii (jydanii), un trib turcic razboinic, s-au convertit la iudaism, iar intre timp evreii puri, evreii biblici au disparut. (sau mai sunt cam 1-2% din evreii actuali)

Sper ca ai inteles diferenta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai văzut teoria asta cu evreii sefarzi și evreii khazari. Trebuie să o mai aprofundez înainte să mă conving că e adevărată sau nu.