| TheDarkestBeauty a întrebat:

Dumnezeu e bun,Dumnezeu e milostiv cu cei ce nu-i incalca poruncile dar de ce El pedepseste atat de grav un om care in viata lui n-a facut vreun rau nimanui,care oricand vedea un cersetor pe strada ii dadea bani si mergea special la magazin sa-i ia nefericitului mancare,care desi nu-i erau rude sau prieteni ii ajuta mereu pe acei oameni batrani si nevoiasi?
Dumnezeu a luat un astfel de om, a facut oamenii sa creda ca El nu exista luand un asemenea om de pe fata pamantului la cateva luni inaintea nuntii lui.Eu trebuia sa-l scot din casa ca mire si i-am scos in schimb tabloul ca decedat.De ce Dumnezeu pedepseste atat de grav si ii face pe oameni sa creada ca nu exista?
Era un om atat de bun...Au venit oameni pentru el din alte tari si in cele trei zile nu mai era loc in curte, majoritatea erau afara si strada era necirculabila de cate masini erau.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Poate ca si-a indeplinit treaba aici, pe Pamant.
Eu asa cred. Nu stiu daca e o explicatie, dar poate fi.
Adevarul este ca oamenii mor si buni si rai, nu mor doar cei buni.
Moartea nu alege.

35 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Dumnezeu doar a dat legile.
Acum legile trebuie sa fie respectate.
Sunt altii care se ocupa de acest aspect. Exista o intreaga ierarhie de ingeri care s-au ocupat ca amicul tau sa moara exact in conditiile descrise de tine.

| Hombre a răspuns (pentru Angel0):

Adica ingeri au dat in bobi si le-a iesit un bob zabava. Ce de cretinisme debitati si chiar ma intreb, sunteti intregi la cap.

| Angel0 a răspuns (pentru Hombre):

Nu se da cu bobii.
Se respecta legea. Punct.
Ingerii doar au grija ca lucrurile sa decurga conform legii.
Un fel de politisti daca asa iti este mai usor sa intelegi.

| Nucreeed a răspuns:

Pentru ca nu exista.De cate ori trebuie sa repetam?

| Mădă0611 a răspuns:

Cati crestini, atatea idei. Pentru unii, asta e dovada ca dumnezeu exista si ii ia pe cei buni sa stea langa el, pe Pamant e doar suferinta.

| sublime89 a răspuns:

"D-zeu ii face pe oameni sa creada ca nu exista". Deci chiar daca totul din jurul nostru arata ca d-zeu nu exista, noi tot pornim cu ideea ca el exista dar ne face sa credem ca nu. De ce am face eroarea asta? De ce sa nu avem curajul odata sa recunoastem ca nu exista? Asa de intiparit ne e in minte de atatea generatii?

| Wøodenpints a răspuns:

Când vezi un cerșetor pe stradă și-i dai bani sau mâncare nu ești un om bun, ești doar un om idiot care vrea să se simtă bine cu el și să-și satisfacă nevoia umană de a ajuta pentru a se crede util comunității.
Și da, mulți o fac pentru că speră să existe un dumnezeu d'ăsta care să le pună o bilă albă pentru că și-au ajutat semenii.

| Lizzu a răspuns (pentru Wøodenpints):

"Când vezi un cerșetor pe stradă și-i dai bani sau mâncare nu ești un om bun, ești doar un om idiot care vrea să se simtă bine cu el și să-și satisfacă nevoia umană de a ajuta pentru a se crede util comunității. "
-- nu e un cliseu. Nu toti sunt asa. Pentru unii oameni sa ajute si sa fie empatici cu ceilalti e de la natura.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Lizzu):

Asta o aud în fiecare zi. Pentru mine tot idiot este.
Și nimeni nu ajută pe nimeni decât cu un motiv. În acest caz motivul este, cum am spus mai sus, să te simți mai bine cu tine ca om, să te simți util, să fie mândru de tine zeul în care crezi.

| Hombre a răspuns (pentru Wøodenpints):

Daca o faci sa te simti bine ca om si ai constiinta unui lucru bun, atunci e bine, daca o faci pentru o bila alba in fata societati sau God, atunci e fatarnicie, nu are nicio valoare. Si eu mai fac gesturi din acestea micute de ajutor(evident neputinciosilor) dar involuntar de un scop anume, ma incearca sentimentul de compasiune.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Hombre):

Dacă m-ai vedea pe stradă, mi-ai da un pet de bere?

| TheDarkestBeauty explică (pentru Wøodenpints):

Nu iti permit sa-l faci idiot pentru ca el a fost un om bun care nu merita asa ceva.Singura mea alinare este ca a avut o moarte foarte rapida si fara durere dar asa ceva...e inacceptabil din partea unuia care comenteaza in asa fel incat mai bine ar trebui sa taca.Stii,rapostul avea o vorba pe care mi-a zis-o :"Nu spune nimic daca nu poti spune ceva frumos. Vorbele sunt pentru a mangaia nu pentru a rani."

| Wøodenpints a răspuns (pentru TheDarkestBeauty):

Greșit. Asta vă învață pe voi, să spuneți doar chestiile frumoase. Eu dacă văd că ceva e oribil, spun că-i oribil. Nu văd motivul pentru care ar trebui să mă abțin când vreau să spun ceva ce nu-mi place.

| Lizzu a răspuns (pentru Wøodenpints):

Cand am zis"toti" am avut in minte si ateii, adica cei care nu cred intr-un zeu deci nu ar avea de ce sa ajute doar pentru o bila alba in fata unui atotputernic care vede tot ce faci...

De asta am spus ca la unele persoane vine de la natura si nu pentru a creste in ochii cuiva, poate doar sa creasca in propriii ochi ceea ce nu e fatarnicie.

| TheDarkestBeauty explică (pentru Wøodenpints):

Poti sa te abtii de la comentariile care fac rau dar nu vrei sau poate esti chiar incapapil, nu stiu.

| Wøodenpints a răspuns (pentru TheDarkestBeauty):

Da, nu vreau să mă abțin. Am dreptul la liberă exprimare. Și este libertatea mea să spun exact ce cred despre ceva.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Lizzu):

La atei e mai simplu. Ajută pe cineva după care se simt mai superiori pentru că în mintea lor are loc procesul de "uite, am ajutat pe cineva și nici macar nu mă aștept la răsplată divină, pentru că dumnezeu nu există. Deci am ajutat fără să mă aștept să primesc ceva la schimb. Ce om bun sunt!". O fac și ei tot pentru propria persoană. nu-i pasă nimănui de cerșetorul din colțul străzii care cel mai probabil își ia troscău de banii făcuți din cerșeală.

| Gya_Ammy_1994 a răspuns (pentru TheDarkestBeauty):

Nu toti devenim ingeri, mai sunt si unii dal de Wøodenpints, cum nu exista paduri fara uscaciuni happy, un "om" cu o gandire ca a lui este un om pierdut, el nu face altceva decat sa supere lumea de langa el pentru a se simtii el mai bine, s-au bagat in seama.

| Gya_Ammy_1994 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da exprima-te in faza lu` maica-ta, spune-i opriniile tale, gandurile etc., sau nu te asculta nici ea? iti da cu jet? rolling on the floor

| AndrewAndy a răspuns (pentru Wøodenpints):

Eu ti-as da un pet de bere si apoi o ranga peste ochi.

| Wøodenpints a răspuns (pentru AndrewAndy):

Sunt din Galați. Te aștept.

| Lizzu a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ai dreptate intr-un fel si as fi vrut sa nu ai.
E involuntara starea asta a oamenilor care ajuta si apoi se gandesc doar la ei.
Am ajuns sa nu mai credem in oameni. E trist...

| Wøodenpints a răspuns (pentru Lizzu):

Nu am ajuns. Că așa a fost mereu. De la asta s-a și plecat.

| Hombre a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da, si mai bem inca doua cu placere.

| NGheorghe a răspuns:

Cum a murit? a baut si s-a urcat la volan? sau nu a baut dar a lasat un sofer beat sa conduca?

| TheDarkestBeauty explică (pentru NGheorghe):

Nu a baut.A fost un accdent de masina de la viteza nu bautura.

| NGheorghe a răspuns (pentru TheDarkestBeauty):

Ce pedeapsa i-a dat D-zeu ca nu-mi dau seama?
Sa presupunem prin absurd ca D-zeu l-ar fi pedepsit si i-ar fi paralizat piciorul ca sa nu mai poata apasa in halul acela pe acceleratie. Atunci intrebarea ta ar fi fost: Dar de ce El "paralizeaza piciorul" unui om care in viata lui n-a facut vreun rau nimanui? N-au voie oameni sa accelereze si sa se simta bine?

... draga, ii clar ca si-a facut-o singur, si se pare ca nimeni nu ii vinovat in afara de el. Oricum nu ii singurul care era ferm convins ca stie sa conduca la fel de bine ca un sofer care are peste 15-20 de ani de condus.
OIP

| TheDarkestBeauty explică (pentru NGheorghe):

E mort baiatul ala.E singurul.Toti ceilalti care au fost implicati au venit acasa a doua zi cu niste vanatai si atat doar el a murit pe loc.

| NGheorghe a răspuns (pentru TheDarkestBeauty):

OIP (Odihneasca-se In Pace)
Viata ii scumpa cand nu o ai.

| AndrewAndy a răspuns (pentru NGheorghe):

Poti sa taci? Te rog...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar sfintii apostoli si mucenici.cum au castigat cununile lor cele neputrezicioase? ce chinuri au suferit? de ce pentru tine astea sant un rau si nu un bun exemplu de urmat? aaa.tie frica? esti las? ei uite ei nu au fost.

| TheDarkestBeauty explică (pentru anonim_4396):

Nu prea inteleg.De ce as fi lasa? De ce sa-mi fie frica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDarkestBeauty):

Beauty? bobul de grau cand il ingropi,moare ca bob de grau si invie ca fir,pai,spic si multe boabe in spic. daca sfintii si mucenicii au murit pentru credinta lor, moartea lor nu a fost o pierdere fiindca multi vazand chinurile la care au fost supusi, si marea bunatate a celor ce-i chinuiau, au inceput sa creada, din cauza curajului si credintei acestora. aceia care au crezut sant rodul cel mult adus lui Iisus Hristos ca jertfa si dar din parga secerisului lor.

| 22SWAG22 a răspuns:

1. Dumnezeu nu exista.
2. Exista dar ii idiot.
3. Exista alt zeu ( Zeus, Thor, Horus).
4. Cu siguranta nu exista nici un Zeu( inclusiv cel crestin).

| AndrewAndy a răspuns:

Nici nu am ce sa iti mai zic...singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa citesti Pilda dreptului Iov si vei intelege. Toate cele bune.