| TheDarkestBeauty a întrebat:

Dumnezeu e bun,Dumnezeu e milostiv cu cei ce nu-i incalca poruncile dar de ce El pedepseste atat de grav un om care in viata lui n-a facut vreun rau nimanui,care oricand vedea un cersetor pe strada ii dadea bani si mergea special la magazin sa-i ia nefericitului mancare,care desi nu-i erau rude sau prieteni ii ajuta mereu pe acei oameni batrani si nevoiasi?
Dumnezeu a luat un astfel de om, a facut oamenii sa creda ca El nu exista luand un asemenea om de pe fata pamantului la cateva luni inaintea nuntii lui.Eu trebuia sa-l scot din casa ca mire si i-am scos in schimb tabloul ca decedat.De ce Dumnezeu pedepseste atat de grav si ii face pe oameni sa creada ca nu exista?
Era un om atat de bun...Au venit oameni pentru el din alte tari si in cele trei zile nu mai era loc in curte, majoritatea erau afara si strada era necirculabila de cate masini erau.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Poate ca si-a indeplinit treaba aici, pe Pamant.
Eu asa cred. Nu stiu daca e o explicatie, dar poate fi.
Adevarul este ca oamenii mor si buni si rai, nu mor doar cei buni.
Moartea nu alege.

35 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns (pentru Lizzu):

Nu am ajuns. Că așa a fost mereu. De la asta s-a și plecat.

| Hombre a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da, si mai bem inca doua cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar sfintii apostoli si mucenici.cum au castigat cununile lor cele neputrezicioase? ce chinuri au suferit? de ce pentru tine astea sant un rau si nu un bun exemplu de urmat? aaa.tie frica? esti las? ei uite ei nu au fost.

| TheDarkestBeauty explică (pentru anonim_4396):

Nu prea inteleg.De ce as fi lasa? De ce sa-mi fie frica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDarkestBeauty):

Beauty? bobul de grau cand il ingropi,moare ca bob de grau si invie ca fir,pai,spic si multe boabe in spic. daca sfintii si mucenicii au murit pentru credinta lor, moartea lor nu a fost o pierdere fiindca multi vazand chinurile la care au fost supusi, si marea bunatate a celor ce-i chinuiau, au inceput sa creada, din cauza curajului si credintei acestora. aceia care au crezut sant rodul cel mult adus lui Iisus Hristos ca jertfa si dar din parga secerisului lor.