| Dragotta a întrebat:

Dumnezeu este bun si atotstiutor uite doua variante.

1.Deci daca este atotstiutor, atunci stie cum este cand te simti atras sexual de un copil, intr-un cuvant stie cum e pedofil.Deci este atotstiutor dar nu e bun.

1. Daca nu stie cum este sa fi pedofil atunci nu este autotstiutor.

ci doar bun.

Deci care este? Dumnezeu e rau sau "prost"?

ATENTIEtongueentru eventualele persoane care se simt ofensate de cuvintele folosite,de genul pedofil,sunt rugate sa inteleaga ca este un exemplu,si practic daca dumnezeu ar fi atotstiutor ar sti cum e,deci nu ar fi bun,sau ar fi bun, dar nu atotstiutor.

Dezbateti!

Rog ca raspunsurile sa se refere strict la intrebare, orice jignire, fata de mine sau fata de altcineva care nu are rol cu intrebarea va primi report pentru continut jignitor sau spam!

33 răspunsuri:
| Dragotta explică:

Pentru cei care se intreaba am mai postat intreabarea odata pentru ca inainte nu puteam posta la sectiunea religie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu discuti cu Dumnezeu direct? de ce cu oameni care au tot felul de apucaturi, necrestinesti, ori venite prin pacat alegerea fiind a lor, iar tu judeci pe Dmnezeu? stai de vorba cu el si el insusi te va lamuri.ai cuvantul lui lamuritor in orice problema existenta sub soare.ai o minte cu care te-a inzestrat.deci nu ne intreba pe noi care avem pareri diferite ori dupa credinta si afinitati.el e corect, si drept.si mai ales NU MINTE.

| Dragotta explică (pentru anonim_4396):

Eu nu pot discuta cu Dumnezeul tau pentru ca nu exista.Nici tu, si nici alti.Sunt doar iluzii si prieteni imaginari.

Si incerca sa imi raspunzi la intrebare tu la toate intrebarile mele doar ai jignit sau nu ai raspuns la intrebare.De ce eziti? Sti ca am dreptate.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca nu exista!

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Dragotta):

Cum adica nu exista? Doar mortu' ne poate spune asta, noi ne dam cu parerea.

| Dragotta explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Mortu' nu poate spune nimic pentru ca un mort nu mai este viu sau intr-un raspuns mai lung, nu mai are celulele care compun corziile vocale vii cea ce inseamna ca nu pot functiona.

| Dragotta explică:

Cum de nimeni nu raspunde la intrebare? Cum este dumnezeu, rau si atotstiutor sau ne-atotstiutor dar bun?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Dragotta):

Ce deducem? Ca nimeni nu poate afirma ceva legat de existenta unei divinitati, asa cum face o anume persoana de mai sus.

| Dragotta explică (pentru ViseleSmulgGratii):

De unde sti ca Dumnezeul tau este Dumnezeul adevarat? Si nu este Allah al Coranului? Si in Biblia si in Coran scrie ca venerarea altei divinitati decat cea prezentata de acea carte este pedepsita cu iadul.De unde sti ca Dumnezeul Bibliei Iehova nu este un fals si de fapt Dumnezeul Coranului Allah este cel adevarat si tu o sa te coci in iad?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Dragotta):

Ho, mosule, ce te aprinzi?

Unde am zis eu ca-s convins de existenta lui Dumnezeu? Nu fi copil, reciteste.

| Dragotta explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Ai fost absurd:''Doar mortu' ne poate spune asta,...''

| petriinna a răspuns:

Poi daca e Atotsiutor insemna ca DA, stie cum e sa fii atras sexual de un copil, DAR a fi Atotstiutor mai inseamna sa stii si cum sa scapi de asta sau sa te controlezi (cum vrei tu sa-i zici. )? happy

| Dragotta explică (pentru petriinna):

Da,deci daca e atotstiutor inseamna ca e rau pentru ca stie cum e sa fi criminal, pedofil etc.Deci nu e un dumnezeu bun.

Daca e bun inseamna ca nu e atotstiutor pentru ca asta inseamna ca stie lucruri dar nu tot, deci nu e atotstiutor.Si cum Dumnezeu se zice ca e creatorul a tot, ar fi atotstiutor?

Deci cum e? E bun si nu stie tot sau e rau si stie tot?

P.S. Multumesc ca esti singura care a raspuns la intrebarea mea.Si nu incepi cu jignirile si ipocrizia caractezistica unui creationist. Daca ai vreodata vreo intrebare da-mi PM.

| petriinna a răspuns (pentru Dragotta):

Mdeaa...chiar am stat si m-am gandit la faza asta si la cea cu Lucifer pe care aveam de gand sa ti-o zic dar ma invarteam in jurul cozii, daca el e atotstiutor inseamna ca trebuia sa stie ce face lucifer nu?, SI TOT ASA ...ne invartim intr-un fel in jurul cozii presupunand ca trebuia sa stie si ca e Atotstiutor DAR tu crezi ca el mai era bun daca nu era si rau? Sau crezi ca stia ce e binele daca nu stia si ce e raul? AR FI FOST o stare normala, simpla, neinteleasa daca era NUMAI BINE?! Deci, am ajuns la o concluzie, ca raul este inspre binele nostru (suna absurd nu? ), ca fara el nu putem simti binele. TE ROG sa citesti de mai multe ori ce am scris!

| petriinna a răspuns (pentru Dragotta):

Intelegi unde bat?

| Dragotta explică (pentru petriinna):

Noi oameni definim ce-a ce este rau si bun.Noi societatea.De acea nu facem cea ce scrie in biblie care promova sclavia.

Si sa-ti dau un exemplu, daca ai fi trait intr-o societate inchisa, in care oameni sunt torturati daca de exemplu....au furat.Tu nu ai avea nimic impotriva cu tortura celor care nu accepta legile societatii.Societatea ne arata ce este bine si rau, nu o carte.

| petriinna a răspuns (pentru Dragotta):

''Noi oameni definim ceea ce este rau si bun''.OK.dar nu puteam sa le fi definit daca nu existau, nu puteam defini binele daca nu era raul si defini raul daca nu era binele...DECI si raul isi are binele lui!

| Inferno a răspuns:

Premisa eronata, Dumnezeu nu este bun.

| Dragotta explică (pentru petriinna):

Inteleg,deci in realitate 1 bebelus moare la fiecare 10 secunde pentru ca dumnezeul tau sa demonstreze raul de bine?

| Kalla a răspuns:

Toti stim ce simte un pedofil atras de un copil.E ca si cum tu ai fi atras de o bunaciune.Toti stim ce simt pedofilii.Nu trebuie sa fii Dumnezeu ca sa stii.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Dragotta):

Nu, tu esti batut in cap cu ateismul tau "fanatic"! Cum eu nu stiu sigur daca Dumnezeu exista, nici tu nu ai de unde sa stii 100% ca existam din intamplare. Faptul ca ma faci sa repet aceleasi lucruri care-s la mintea prostului, imi da de inteles modestul tau nume nu ti se potriveste.

Hai sa-ti mai explic ceva: Este la mintea cretinului ca un homosexual iubeste barbatii cum un mascul normal iubeste femeile. Cu alte cuvinte, ori esti gay, ori cretin, desigur, mergand pe logica ta, draga "Smart".

| tymo20 a răspuns:

A sti cum este sa fii pedofil nu e nimic rau.A fi pedofil este rau.Si eu stiu, de exemplu cum e sa fii ateu, dar asta nu inseamna ca sunt ateu => nu e nimic rau in a sti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e prost, asta pentru ca a fost creat de oameni prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragotta):

Ma puiule? si daca Dumnezeu nu exista de ce intrebi or ce vrei de la crestini ori de la Dumnezeu? esti destept.ok.esti ateu? sa-ti fie de bine.esti inteligent? oare? in felul lumii asteia ori in felul cui? stiu ca ai dreptate? VAD cat santeti de prosti si redusi mintal.santeti jalnici, in tot ce postati si faceti aici, si va mai strigati inteligenta si destepttaciunea si ratiunea peste tot? care ratiune? citit-ati cuvantul Domnului si a-ti reusit sa-l clintiti din adevarul lui? NICIODATA, nu veti reusi sa va depasiti conditia cu modalitatea asta; care striga mai tare.e o metoda prosteasca care u a mers niciodata in istorie decat putina vreme.fiindca este scris ma blegule; ce este de la oameni trece ca fumul, dar ce este de la Dumnezeu ramane vesnic.deci neavand despre ce discuta, scuza-ma ca ti-am raspuns.ca nu m-ai inteles inteligenta ta nemasurata e de vina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

E luuung pamantul.ba e lat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba-i patrat! Nu de alta, dar sa iasa rima.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Dumnezeu nu i-a creat pe pedofili ci pe oameni. Oamenii au deviat de la calea cea dreapta deci asta nu este vina lui Dumnezeu.Ideea este ca Dumnezeu fiind creatorul nostru poate intelege ceea ce simtim poate vedea sentimentele noastre dar nu este vinovat de ceea ce simtim deoarece el nu ne influenteaza sentimentele.Santem creati cu liber arbitru deci santem singurii vinovati de ceea ce simtim sau facem. Daca un parinte intelege sentimentele fiului sau care a furat nu inseamna ca tatal sau este vinovat ci dimpotriva ii poate fii de ajutor si isi poate ajuta fiul.Tot la fel daca Dumnezeu ne intelege sentimentele este spre binele nostru deoarece prin intermediul Bibliei ne poate indruma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Patrata-i mintea ta nepoate, ca nimic logic, din ea nu poate scoate, iar versul eeste dintr-o poezie? aluzie.la marea ta prostie.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau "bunicule", dar ramai la biblie, ca tot este mai veche ca tine... Tine minte, de la o varsta, incepi sa dai in mintea copiilor, iar vivlia, dupa cum am zis ESTE FOARTE VECHE. Ramai in lumea ta. Ba chiar, te rog, ca sa faci un test: Cand o sa ai o boala grava, inchide-te in casa si roaga-te la doamne-doamne. Apoi o sa vezi daca chiar exista viata dupa moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

E problema mea netoate.cand vei atinge si tu o varsta imi vei da dreptate.dar eu voi fi departe.