| 220V a întrebat:

Daca dumnezeu ii atotstiutor, de ce trimite bebelusi la cei care stie ca o sa-i avorteze?

28 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

De parca te obliga divinitatea sa nu-ti pui un prezervativ...

| OOOLEOOO a răspuns:

Intrebari la care poate nici Dumnezeu nu`i stie raspunsul.

| ghiolbitza a răspuns:

Am vazut o chestie foarte tare pe net silele astea, care ar putea raspunde la intrebarea ta. Un om, caruia ii murise nevasta de cancer, priveste catre cer si intreaba foarte nervos: - Dumnezeule, daca chiar existi, de ce nu trimiti pe cineva pe pamant sa vindece cancerul?!? Iar Dumnezeu i-a raspuns sickAm trimis, am tot trimis, dar voi i-ati avortat...

| ursachy a răspuns:

Dar tu te-ai gandit de ce persoanele respective is atat de proaste si nu se protejeaza in momentul actului sexual daca oricum nu-si doresc un prunc? ...Frate ce intrebari stupide ..ca si cum m-as apuca maine de jefuit o banca si a doua zi sa intre mascatii(politia) la mine in casa si eu sa-i zic domnului ca daca esti atotstiitor scapa-ma nu vreau sa intru la puscarie! Noi singuri ne-o facem cu mana noastra!

| ursachy a răspuns:

Ba sincer mi-e mila de tine! o sa regreti pentru ce ai spus si pentru cum gandesti..sa fi sanatos!

| 4b a răspuns:

Copilasii sunt o binecuvantare...greseli cu totii facem, insa e important sa invatam din ele...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca babelusii rezulta in urma unui act sexual neprotejat cand un spermatozoid fecundeaza un ovul

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Omul are vointa proprie.
Ce spune Dunezeu despre avort:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=O3lEvGLOfYo

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Omul are vointa proprie.
Ce spune Dumnezeu despre avort:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=O3lEvGLOfYo

'corectare'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om e trimis pe pamant cu un motiv un destin fiecare fapta sau intamplare e atent pusa la punct dinainte de nastere.

Răspuns utilizator avertizat
| LIN2010 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu Dumnezeu trimite ''darul'' acestor muritori?

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Bună întrebare...

| 1libercugetator1 a răspuns:

Cu crestini nu ai ce dialoga, sa fim seriosi privind in jurul nostru vedem ca nu exista nici dumnezeii nici oamenii zburatori, inviati, ingeri

dumnezeu a omorat 42 de copii ca au jignit un chelios cei pasa lui de copii
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| 220V explică (pentru 1libercugetator1):

Asta ii una dintre povestile unde arata cat de "iubitor" ii dumnezeu, dar ei sunt prea ignoranti sa vada asta si chestia ii ca e scrisa chiar in biblie.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru 220V):

Mie imi place sa ma pun in locul celui care isi apara ideile,pu-nete in locul unui crestin baza =fantezia,gandire magica,frica de iad,ajutor divin, moralitate divina daca nu exista dumnezeu omor, fur, mint etc, sa demonstrez ceva nu pot credinta si atat, iar cand le acuzi zeul de imbecilitate ce sa faca dau si ei dovada de acelasi imbecilitate

| florinmarius20 a răspuns:

Dar nu trimite Dumnezeu nimic, respectivii intretin raporturi sexuale neprotejati si se razgandesc si renunta la copii si ii avorteaza.Omul ca si celelalte vietuitoare sunt liberi sa faca ce vor pe pamant.

| ralucutzica a răspuns:

Dumnezeu,nu ingaduie acest lucru, dar daca persoana respectiva doreste acest lucru Dumnezeu nu ii poate impune, decat sa o faca sa inteleaga ca nu este bine cea ce face, Dumnezeu nu ne olbiga.

| lapadatgeorge a răspuns:

Da, Dumnezeu este Atotstiutor, si stie ca o sa avorteze acel copil, dar le da o sansa si sa stii ca nu e asa cum credem noii ca e, ca asa ti-e scris asa faci. Nu, Dumnezeu te lasa sa alegi intre bine si rau!

| DaVinci29 a răspuns:

Ca sa adauge niste pacate la dosarul lor personal si sa ii faca sa se simta (si sa ii vada altii) ca niste persoane mizere fara scrupule, demne de mila. Si sa ii faca sa mearga la biserica pentru a da bani in scopul de a fi iertati.

| CanisMajoris a răspuns:

"Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu." Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuşi nu ispiteşte pe nimeni. Ci fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea." Iacov 1:13-15

| pufulichi a răspuns:

Pai el nu-i trimite, el doar priveste de sus ceea ce noi facem si cum procedamhappy

| Thunderstruck a răspuns (pentru pufulichi):

Si tie iti place sa te priveasca un zeu cand te caci?

| Inferno a răspuns (pentru pufulichi):

Asta conform deismului, teismul spune ceva total diferit.

| pufulichi a răspuns (pentru Thunderstruck):

In primul rind Dumnezeu nu este un zeu, in al doilea rind el priveste la faptele noastre nu la trebuintele noastre fiziologice tongue

| Thunderstruck a răspuns (pentru pufulichi):

Wtf? Cum sa nu fie zeu? Domnius Dei iti zice ceva? E un zeu al evreilor, cum Zeus era zeul grecilor si Allah al arabilor.Si tu cand te caci nu faci o fapta? Sau cand faci treaba mare esti in afara timpului si spatiului? Orice actiune care o faci este o fapta.