| Zenicide a întrebat:

Dumnezeu te pedepseste daca faci lucruri rele. Satan te pedepseste daca faci lucruri bune?

Răspuns Câştigător
| Qinz a răspuns:

Cand faci fapte bune, te pedepseste indiferenta oamenilor, cand faci fapte rele, te pedepseste constiinta.

51 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Dumnezeul NOSTRU a lasat SLAVA si a coborit pentru noi sa moara pentru pacatul nostru.

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Deci e mort Dumnezeu?

| Raniia a răspuns (pentru Zenicide):

Necredinta si neascultarea provoca judecata lui Dumnezeu.

| Zenicide explică (pentru Raniia):

Adica daca esti un sclav rau.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Nu e mort suflet drag happy. Sta la dreapta Tatalui, Marcu 16:19
19 Domnul Isus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer şi a şezut la dreapta lui Dumnezeu.

1 Ioan 2:1

1 Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit.

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Atunci foloseste un alt cuvant. Sarada, sau serbare ieftina - sunt multe optiuni.
Vorbesti de un sacrificiu care nu exista deci vorbesti despre nimic.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Va fi prea tarziu la Judecata. Atunci vom da un cont de tot am facut pe pamant.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Am sa ma rog pentru tine. Dumnezeu sa te binecuvinteze, preaiubitule.

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Eu am izmene noi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Ma bucur ca ai cu te te imbraca. Laudat sa fie Domnul.

| aLex22andra a răspuns (pentru KillerBunny1500):

Oamenii sunt trimiși in iad poate vrei sa spui nu ei aleg asta, da unii nu cred in Dumnezeu asta e alegerea lor si nu include si Iadul asta e doar o strategie prin care omul sa fie constrans, de ce generalizezi?
Doar crestinii pot sa fie oameni buni?

| danay72 a răspuns (pentru Zenicide):

De exemplu daca o persoana bea in exces si face ciroza la ficat, nu e o pedeapsa divina, ci o consecinta a actiunilor ei. Dumnezeu le spunea clar ce se intampla cand ascultau si cand nu.El nu-i pedepsea, ci pur si simplu cand nu mai ascultau ei de fapt ei nu mai tineau cont de anumite norme care le imbunatatea calitatea vietii si astfel o duceau rau.

| Zenicide explică (pentru danay72):

"El nu-i pedepsea" - Nu, ii blestema, scrie foarte clar. Invata definitia cuvantului blestem pana atunci nu prea avem ce vorbi.

| KillerBunny1500 a răspuns (pentru aLex22andra):

Nu am incercat sa generalizez, nu am spus ca doar crestinii sunt buni, este o fata care nu crede in Dumnezeu, dar este foarte draguta. Nu doar credinta de duce in rai. Iar in legatura cu alegerea lor, da este alegerea lor, daca sunt constienti ca fac ceva rau si vor sa continue, chiar se poate spune ca este alegerea lor, iar faza cu iadul nu este o chestie prin care omul sa fie constrans, daca vrea sa pacatuiasca toata viata, trebuie sa dea socoteala pentru faptele sale. Cum un criminal este bacat in puscarie, asa un pacatos este bagat in iad, dar daca nu vrei sa-mi intelegi conceptia este doar problema ta.

| slowswag a răspuns:

Nu

| byeddy a răspuns:

Satan te incurajeaza sa faci lucruri rele, Dumnezeu te rasplateste daca faci lucruri bune

| 4b a răspuns:

Singur iti sapi groapa...

| RainboyDash a răspuns:

Depinde

| aLex22andra a răspuns (pentru KillerBunny1500):

De ce continui sa susții ca este alegerea lor, nu te gândești ca daca ei sunt trimiși acolo împotriva vointei lor asta înseamnă ca nu ei își doresc acel loc! happy
De altfel continui sa cred ca iadul este un mod prin care omul poate fi constrans sa facă cum " i se dicteaza" ca altfel " i se taie gâtul" vorbesc la figurat dar mă înțelegi tu!
Stai așa arată-mi mie te rog ca toți necredinciosii sunt criminali, iar generalizezi fara sa-ți dai seama chiar, daca un om este la locul lui si este chiar bun la suflet dar nu are nicio treaba cu Dumnezeu este trimis in iad?

| crestiniromani a răspuns:

Haha... ciudata intrebare