| Zenicide a întrebat:

Dumnezeu te pedepseste daca faci lucruri rele. Satan te pedepseste daca faci lucruri bune?

Răspuns Câştigător
| Qinz a răspuns:

Cand faci fapte bune, te pedepseste indiferenta oamenilor, cand faci fapte rele, te pedepseste constiinta.

51 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,el este fericit ca faci lucrarile lui. El vrea ca si tu sa pierzi raiul.

| danay72 a răspuns:

Nu ne pedepseste Dumnezeu ci uneori suportam consecintele actiunilor noastre. Iacov1:13

| Zenicide explică (pentru danay72):

16. Blestemat sa fii in cetate si blestemat sa fii in tarina!
17. Blestemate fie hambarele tale si prisosurile tale!
18. Blestemate fie roadele pantecelui tau si roadele pamantului tau, ale cirezilor tale si ale turmelor tale!
19. Blestemat sa fii cand intri si blestemat sa fii cand iesi!
Deutronom 28:16-19

| danay72 a răspuns (pentru Zenicide):

Daca citesti tot contextul, Dumnezeu le-a aratat ca suporta consecintele actiunilor lor, dar daca ascultau, avea sa se implice si sa-i binecuvanteze.Galateni6:7,8

| Zenicide explică (pentru danay72):

Un blestem divin e o pedeapsa oricat ai vrea sa colorezi.

| Raniia a răspuns (pentru Zenicide):

Si continuarea, de ce interpretezi cum vrei tu?-iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul.Alege viata ca sa traiesti tu sisamanta ta-Deuteronom 30, 19.
In ambele cazuri, forte invizibile sunt la lucru si determina destinul fiecarei persoane, fie in bine, fie in rau.Biblia identifica acestea ca fiind binecuvantari, respectiv blesteme.Ba mai mult, ne arata cum sa ne raportam la aceste forte astfel incat sa ne putem bucura de efectele benefice ale unora si sa ne protejamde efectele daunatoare ale celorlalte.

| Zenicide explică (pentru Raniia):

Ce am interpretat? Scrie clar - viata si moartea. Asta inseamna ca liberul arbitru tocmai a fost tras la wc dar si dreptatea divina. Daca nu faci ce vrea zeul iudeo crestin vei avea de suferit. SAU - SAU, adio liber arbitru, sa ne faci cu mana.

BLESTÉM - nenorocire a cuiva pusă pe seama furiei divine.
http://dexonline.ro/definitie/blestem

Un blestem nu are legatura cu destinul; este alegerea zeului iudeo crestin de a pedepsi pe cei care nu fac ce vrea el.

| Raniia a răspuns (pentru Zenicide):

Necredinta si neascultarea provoca judecata lui Dumnezeu.

| Zenicide explică (pentru Raniia):

Adica daca esti un sclav rau.

| danay72 a răspuns (pentru Zenicide):

De exemplu daca o persoana bea in exces si face ciroza la ficat, nu e o pedeapsa divina, ci o consecinta a actiunilor ei. Dumnezeu le spunea clar ce se intampla cand ascultau si cand nu.El nu-i pedepsea, ci pur si simplu cand nu mai ascultau ei de fapt ei nu mai tineau cont de anumite norme care le imbunatatea calitatea vietii si astfel o duceau rau.

| Zenicide explică (pentru danay72):

"El nu-i pedepsea" - Nu, ii blestema, scrie foarte clar. Invata definitia cuvantului blestem pana atunci nu prea avem ce vorbi.

| 4b a răspuns:

Singur iti sapi groapa...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu are cum sa te pedepseasca satan daca faci lucruri bune, e un nimic, e sub piciorul celor ce iL au pe Iisus.

20 And the God of peace shall bruise Satan under your feet shortly. The grace of our Lord Jesus Christ be with you. Amen.

Cel rau nu pedepseste el e dusmanul tau, el vrea sa pierzi Raiul, ii e ciuda pe oamenii de pe pamant ca au scapare in Iisus! si scopul lui e sa duca tot pamatul in Iad pe cand Iisus vrea ca toti sa traiasca si sa nu piara!

Matei 18:14
Demon talking out of teenage girl
http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Isus adica Dumnezeu nu vrea ca toti sa traiasca si sa nu piara, daca vroia asta nu facea regulile lui penibile.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Pai a murit pentru pacatul lumii (la Golgota) si a inviat a 3 zi. a PLATIT noi trebuie sa acceptam plata si sa iL urmam, deci inseamna ca nu vrea sa moara nimeni! omul e rebel la fel cum era satan inainte sa fie aruncat din cer

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Deci e mort? Si cui i-a platit?

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu. Doar ce am intrebat.
Adica si-a platit nimic (a murit dar nu e mort = absolut nimic) singur ca sa poata ierta toate pacatele omenirii. Wow.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Dar la suferinta prin care a trecut nu te gandesti? e simplu de spus, dar cand o traiesti pe pielea ta e altceva! si Cand vorbesti de asta te apuca plansul, daca esti o persoana simtita.

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Ce suferinta? Mii de infractori au fost executati la fel.
Acum cred ca am inteles, el si-a platit singur nimic ca sa poata ierta omenirea pentru niste pacate inventate de el. Saracul, aiurit mai e daca luam in considerare ca e atotstiitor laughing

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Dumnezeul NOSTRU a lasat SLAVA si a coborit pentru noi sa moara pentru pacatul nostru.

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Deci e mort Dumnezeu?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Nu e mort suflet drag happy. Sta la dreapta Tatalui, Marcu 16:19
19 Domnul Isus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer şi a şezut la dreapta lui Dumnezeu.

1 Ioan 2:1

1 Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit.

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Atunci foloseste un alt cuvant. Sarada, sau serbare ieftina - sunt multe optiuni.
Vorbesti de un sacrificiu care nu exista deci vorbesti despre nimic.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Va fi prea tarziu la Judecata. Atunci vom da un cont de tot am facut pe pamant.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Am sa ma rog pentru tine. Dumnezeu sa te binecuvinteze, preaiubitule.

| Zenicide explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Eu am izmene noi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Ma bucur ca ai cu te te imbraca. Laudat sa fie Domnul.

| RainboyDash a răspuns:

Depinde

| slowswag a răspuns:

Nu

| WhiteLover a răspuns:

Nup.prima parte e adevarata, dar cum sa te mai pedepseasca satan daca tu faci bine si ajungi in rai? el incearca sa te ispiteasca, sa te tenteze ca sa nu faci bine.si totusi Dumnezeu i-a permis lui Satan sa-l incerce pe Iov, sa-i dea o gramada de greutati si nenorociri pentru Dumnezeu a crezut in el ca nu isi va pierde credinta, si chiar asa a fost. apoi Iov a primit inzecit fata de tot ce i s-a luat.

| Zenicide explică (pentru WhiteLover):

Inainte sa ajungi in rai.

| M25M a răspuns (pentru WhiteLover):

Dumnezeu fiind omniscient, deci stiind ce va fi ce este si ce a fost, pentru ce l-a mai incercat pe Iov, daca stia deja cat de nestramutata ii este credinta?

| WhiteLover a răspuns (pentru M25M):

Pentru ca Satan i-a cerut asta.vezi tu, el a crezut ca puterea lui de convingere va fi mai mare, ca nenorocirile care le trimite asupra lui Iov il vor determina sa se indoiasca de Dumnezeu.

| M25M a răspuns (pentru WhiteLover):

Pai... atunci de ce Dumnezeu l-a ascultat pe Satana, avand in vedere ca puterea lui Dumnezeu este mai mare deca diavolului primul creandu-l pe al doilea?

| WhiteLover a răspuns (pentru M25M):

Vezi,totul e un cerc, de aceea oamenii spun ca "istoria se repeta", pentru ca Dumnezeu a stiut ca Iov il va asculta, la fel cum ai spus si tu happy

| M25M a răspuns (pentru WhiteLover):

Si pentru ca stia, in loc sa refuze cererea emisa de Satana a acceptat-o, astfel a lasat un om credincios sa sufere ingrozitor, doar ca sa-i demonstreze rivalului ca El are dreptate...ok!

| WhiteLover a răspuns (pentru M25M):

Cam asa ceva happy vezi tu, noi nu putem sa judecam, cica caile Lui sunt intelese doar de El.nu stiu daca ai vazut filmul Pact cu diavolul, cu keanu revees...acolo al pacino joaca foarte bine rolul lui satan si zice niste chestii "de duh" care te cam pun pe ganduri...priveste,dar nu atinge.atinge,dar nu gusta.gusta,dar nu inghiti.cam asta spune el ca ar face Dumnezeu cu noi.acum fiecare cum crede happy

| byeddy a răspuns:

Satan te incurajeaza sa faci lucruri rele, Dumnezeu te rasplateste daca faci lucruri bune

| KillerBunny1500 a răspuns:

Nu. Odata cu lucrurile bune pe care la faci il indepartezi pe satana, acesta avand o influenta mult mai mica asupra ta. In plus Dumnezeu nu te pedepseste, iti arata doar consecintele faptelor tale care urmeaza, facandu-te sa nu maigresesti, ai intelet?
Sper ca te-am ajutat.

| Zenicide explică (pentru KillerBunny1500):

"In plus Dumnezeu nu te pedepseste, iti arata doar consecintele faptelor tale care urmeaza" De ce mai exista iadul atunci? Fa ce vrei DAR DACA nu faci ce vrea el. e pedeapsa toata ziua.

| KillerBunny1500 a răspuns (pentru Zenicide):

Iadul, daca te intereseaza, e alegerea oamenilor. Daca nu ati face lucruri rele n-ati ajunge acolo, Dumnezeu ne scoate doar daca dorim cu adevarat, dar daca noi nu ne tinem de cuvant si cuntinuam sa pacatuim, Dumnezeu nu ne mai scoate pentru ca noi nu vrem, daca ma intelegi.

| Zenicide explică (pentru KillerBunny1500):

Nu, nu te inteleg deloc.

"dar daca noi nu ne tinem de cuvant si cuntinuam sa pacatuim" - Eu nu i-am promis absolut nimic acestui zeu. Pacatuiesc din punctul lui de vedere, din al meu nu. Care dintre noi 2 e mai real? Eu sau zeul tau?

| KillerBunny1500 a răspuns (pentru Zenicide):

Dumnezeu este mai real ca tine. Punct. N-am chef acum sa ma cert cu tine, nu-ti judec opinia, nici tu nu o judeca pe a mea. Ok?

| Zenicide explică (pentru KillerBunny1500):

rolling on the floor

| aLex22andra a răspuns (pentru KillerBunny1500):

Oamenii sunt trimiși in iad poate vrei sa spui nu ei aleg asta, da unii nu cred in Dumnezeu asta e alegerea lor si nu include si Iadul asta e doar o strategie prin care omul sa fie constrans, de ce generalizezi?
Doar crestinii pot sa fie oameni buni?

| KillerBunny1500 a răspuns (pentru aLex22andra):

Nu am incercat sa generalizez, nu am spus ca doar crestinii sunt buni, este o fata care nu crede in Dumnezeu, dar este foarte draguta. Nu doar credinta de duce in rai. Iar in legatura cu alegerea lor, da este alegerea lor, daca sunt constienti ca fac ceva rau si vor sa continue, chiar se poate spune ca este alegerea lor, iar faza cu iadul nu este o chestie prin care omul sa fie constrans, daca vrea sa pacatuiasca toata viata, trebuie sa dea socoteala pentru faptele sale. Cum un criminal este bacat in puscarie, asa un pacatos este bagat in iad, dar daca nu vrei sa-mi intelegi conceptia este doar problema ta.

| aLex22andra a răspuns (pentru KillerBunny1500):

De ce continui sa susții ca este alegerea lor, nu te gândești ca daca ei sunt trimiși acolo împotriva vointei lor asta înseamnă ca nu ei își doresc acel loc! happy
De altfel continui sa cred ca iadul este un mod prin care omul poate fi constrans sa facă cum " i se dicteaza" ca altfel " i se taie gâtul" vorbesc la figurat dar mă înțelegi tu!
Stai așa arată-mi mie te rog ca toți necredinciosii sunt criminali, iar generalizezi fara sa-ți dai seama chiar, daca un om este la locul lui si este chiar bun la suflet dar nu are nicio treaba cu Dumnezeu este trimis in iad?

| bumblebee010 a răspuns:

Satan nu are nici o putere asupra ta nu uita ca pe satan tot D-zeu l-a creat

| crestiniromani a răspuns:

Haha... ciudata intrebare