| chelstone a întrebat:

Dupa ceva timp petrecut pe TPU simt nevoia sa fac cateva treceri in revista despre modul absurd, iresponsabil si total ilogic al crestinilor in demersul lor de a-si apara credinta.

1. Am fost instruit de un domn sa-l caut pe dumnezeu in alta camera, in conditiile in care se presupune ca dumnezeu ar fi omniprezent.

2. Am aflat ca trebuie sa VREI sa ai o credinta, si ca aceasta nu survine in mod logic datorita unor analize obiective a situatiilor expuse.

3. Am aflat ca daca incerci sa-l combati pe dumnezeu cu argumente, o sa te trezesti cu o fraza de genul: "logica omeneasca nu-l poate intelege pe dumnezeu", pe de alta parte am aflat ca adeptii religiosi ai crestinismului il inteleg pe dumnezeu prin credinta, bineinteles credinta avand un caracter subiectiv si care nu demonstreaza nimic, iar obiectivismul este un concept imposibil de inteles pentru crestini.

4. Am aflat ca dumnezeu a facut lumea in 7 zile dar care au alta masura in timpul lui dumnezeu, el fiind atemporal. De asemeni acelasi dumnezeu atotputernic avea nevoie de odihna. Tare, nu?!

5. Am aflat ca unora le este frica de o entitate buna si iubitoare.

6. Am aflat ca unii isi bazeaza credinta pe pariu absolut stupid si care denota necredinta (pariul lui Pascal)

7. Am aflat ca unii in bunatatea lor doresc sanctionarea ateilor prin lege.

8. Am aflat ca unii isi apara credinta si se dau piosi, facand un atac la intelectul uman si astfel jicnind pe ceilalti cu fraze de genul: „Ia lasa-ne tu in pace, si nu mai intra la categoria aceasta daca nu iti place.", "e mai presus de logica umana", " dumnezeu exista pentru ca ne-a dat inteligenta", "dumnezeu exista pentru ca altfel cum putea sa se fi creat un astfel de sistem minunat si complex: terra", "exista sute de dovezi ale existentei lui dumnezeu" (fara a prezenta macar una)

Toate aceste abordari ale crestinilor denota capacitatile reduse de care dispun pentru a-si apara credinta.

Ce parere aveti despre astfel de abordari ale crestinilor in discutiile in care doresc sa dovedeasca existenta zeului creator crestin!?

34 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@Miradoniz, ti-am mai spus sa te faci "poapa", voi veni la biserica de dragul tau.Sincer, imi place sa te citesc (cu toate ca nu ma dau in vant dupa cele sfinte) comparativ cu ceilati religiosi care bate campii anapoda, tu lecturezi placut.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Afirmatiile sunt corecte si e prea devreme ca sa le dezbat...in schimb, poate-ti trimit o bere prin posta!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Si daca lumea asa este invatata, educata, asa ii place, asa este tinuta unita (macar cei mai religiosi), asta le aduce satisfactie si pace sufleteasca? Orice ai avea nevoie, e bine cand te gandesti ca ai cui sa ceri si apoi te simti indatorat si apoi ajuti si tu, faci lucruri bune. Pentru ce atata logica fara sens? Nu esti adeptul crestinismului, stai deoparte, dar nu critica! Exact cum e si cu muzica, nu iti plac manelele, nu asculta, dar nu critica aiurea, din senin.
Spor! sau... Doamne Ajuta!

| luana1 a răspuns:

Voi nu obositi niciodata? Un banc, ceva? Ca sa dormiti linistiti la noapte.