| lovelovelove a întrebat:

E adevarat ca daca esti la menstruatie nu e bine sa mergi la biserica? De ce?

19 răspunsuri:
| liveincolors a răspuns:

Nu e bine sa pupi icoanele cand esti pe stop. Dar de intrat, cred ca poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am mai auzit pana acum de asa ceva...nu cred ca este adevarat

| MariuZ a răspuns:

Ca e... "inchis" pentru femeile aflate in timpul menstruatiei.

| Zambete89 a răspuns:

Da. Asa am auzit si eu. Trebuia sa merg sa ma spovedesc chiar alaltaieri si mi-a zis mama sa ma duc dupa ce imi trece. Cred ca e ceva legat de diavol sau cam asa ceva oo

| alinaioana12 a răspuns:

Nu, nu este adevarat.Cand esti la menstruatie nu e bine sa mergi la miruit sa pupi icoanele dar de intrat poti oricand.

Alte răspunsuri
| coconut_2092 a răspuns:

Este un vechi mit. Inainte era interzisa intrarea in Biserica a femeilor in timpul menstruatiei. Pentru ca purtau fuste, fara chiloti si murdareau interiorul bisericii. Si nici nu era prea igienic.

| Ancutsa a răspuns:

Buna! :*
Se spune ca " da ", nu ai voie sa intri in biserica, pentru ca in aceasta perioada esti considerata "murdara", dar totusi ca sa nu "murdaresti" e bine sa nu atingi nici o icoana, sa nu atingi nimic.
Dar e mai pacat sa treci pe langa biserica si sa nu intri.

O seara frumoasa, pa-pa! :*

| mdaria a răspuns:

Foarte multor persoane de genul feminin li s-a spus acest lucru, fara a li se da o explicatie. E sa spunem un fel de mit.
I trecut femeile neavand tot felul de absorbante, in momentul in care intrau in biserica murdareau pe unde treceau, de asta nu le era permis. Oricum, cred ca este posibil ca si unii preoti sa nu accepte sa dea impartasanie femeilor aflate la menstruatie. Oricum informatia de mai sus o am de la un preot...

| Flav a răspuns:

Bullshit-uri.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Coconut are perfecta dreptate.
Totul porneste de la ideea ca intr-o biserica in care a curs sange nu se mai poate sluji.De aceea, mai demult, cand nu existau ob-uri si absorbante, femeile nu aveau voie in timpul menstruatiei sa intre in biserica pentru a nu exista riscul de a picura pe jos sange

| Adelaide a răspuns:

Poti merge in biserica, dar nu pupa icoanele si sa nu atingi ceele sfintite, se spune ca nu esti curata atunci in perioada aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D, este adevarat. Pentru ca menstruatia este ceva ``necurat`` (nu stiu cum sa iti explic). Eu trebuia sa ma duc sa ma spovedesc, dar nu pot pentru ca sunt pe stop :p.
Nu te-ai intrebat niciodata de ce femeile nu au voie sa intre in altar ci doar barbatii? Ei bine, iata raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Asa am auzit si eu. O parte dintre persoane imi spune ca nu e bine sa mergi fiindca in timpul menstrautiei esti considerata o femeie "necurata". Alti oameni imi zic ca este bine sa mergi, dar nu este bine sa pupi icoane, sa te miruiesti sau sa te impartasesti.
Acum 3 saptamani cand am mers la biserica, si am mers cu colegii, ne'a dus profesorul, 3 dintre colegele mele erau in timpul menstruatiei, si au intrat, dar nu am fost atenta daca au pupat sau nu incoanele. Mie una, nu mi s-a intamplat sa merg la biserica in timpul menstruatiei.

Pa-pa!

| evoke a răspuns:

Da... mi-o zis bunica-mea ca ea ii tare religioasa...anul trecut n-am putut sa merg la Inviere din cauza asta.crying
Mi-o zis ca cica nu esti "curata" si e un pacat sa intri in biserica.

| budeanu a răspuns:

Poti intra, dar sa nu pui mana pe clanta bisericii sau sa pupi icoanele, se zice ca le spurci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciclul este ceva lasat de Dumnezeu.
Asa ca de ce ar fi un pacat?
Nu era voie un vechime sa intre femeile deoarece nu aveau absorbante... dar acum sunt.winking

Nu mai intreaba...

Ceea ce ti-am scris este raspunsul unui preot.

| Tania59 a răspuns:

Dar de unde stie popa ca eu sunt pe ciclu? Dar ce, vine si ma controleaza sau ma intreaba inainte sa intru in biserica? Sincer mi se pare o mare tampenie, nu am auzit niciodata asa ceva in viata mea.