| CatalinPTM a întrebat:

E pacat daca ascult muzica cu prostii? laughing
Gen B.U.G Mafia

Răspuns Câştigător
| RisenLight a răspuns:

Uite priveste problema altfel :
In opinia mea daca muzica aceea te relaxeaza si iti place ascultao, insa din punct de vedere ortodox este pacat doar cand folosesti anumite cuvinte deprinse ori din muzica ori din alte lucruri pentru a jignii (peiorativ).
Deci nu e pacat sa asculti asta insa sa o spun mai simplu : "tine pentru tine"
happy

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

E același cu cel din clipul meu laughing știu videoclipul...
Parcă mi-e mie rușine să mă uit de simțul penibilului ce îi lipsește.

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Daca spui rock crestin eu nu pot sa-mi imaginez decat balade. Acela NU E rock.

| andreea9701 a răspuns:

Normal ca e pacat

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru fearlessss):

Nu stiu 'frate', zic si eu ce zice Biblia. Un cutit poate fi folosit pentru a sluji, a gati si a pregati hrana dar, se poate folosi si la crime. Muzica pe care o asculti transmite ceea ce simti, si totodata muzica accentueaza anumite stari si creeaza o anumita atitudine de foarte multe ori de razvratire si furie, care iti amintesc ca sunt de la Satan. Dumnezeu i-a dat lui Lucifer o voce frumoasa. Tuturor le placea cum canta. Un indiciu din Biblie ne spune ca multi creadeau ca Lucifer putea canta ca un instrument muzical in toate cele 4 armonii in acelasi timp. El(Lucifer) era dirijorul corului din ceruri. Toti ceilalti ingeri il iubeau si il cinsteau. Se bucurau sa-l asculte, acum, noi ne bucuram sa-l ascultam. Daca intr-adevar esti crestina iti voi explica ce e cu muzica in crestinism. Muzica are inceputuri foarte timpurii. Muzica a evoluat constant si ea a fost folosita atat in inchinare cat si pentru distractia oamenilor. Chiar si pe Domnul Isus si pe ucenici ii gasim cantand: Matei 26:29-30 "Vă spun că, de acum încolo nu voi mai bea din acest rod al vitei, pînă în ziua cînd îl voi bea cu voi nou în Împărăția Tatălui Meu." Dupa ce au cantat, au iesit în muntele Măslinilor." In timpul lui David, Dumneze a instituit si regularizat folosirea muzicii in inchinare. Avand in vedere prosperitatea pe care o atinge Israelul in acele vremuri, stabilizarea imparatiei, transformarea Ierusalimului intr-o capitala religioasa, sunt toate motive pentru care infloreste si aceasta latura a inchinarii - aceasta nu i-a facut mai credinciosi si mai statornici in inchinarea lor. Dupa domnia lui Solomon, poporul se indepartase de Dumnezeu si aceasta indepartare continua pna la punctul in care poporul ajunge in robie. Muzica este folosita de-a lungul istoriei omenirii – muzica nu este noua in sine dar este in permanenta innoire. Muzica cunoaste o evolutie direct legata de evenimente si circumstante – nu putem sa o judecam doar comparand-o cu ceea ce a fost in trecut. Muzica trebuie folosita cu discernamant – ceea ce este dedicat inchinarii nu poate fi folosit distractiei si divertismentului si invers. Pentru crestin, inchinarea este Isus, distractia si destrabalrea reprezentandu-l pe Satan. "Un creștin înțelept înțelege că ascultând muzică fără discernământ și intenție duhovnicească, demonstrează o inimă dispusă să cocheteze cu lumea."
Noi stim ca Satan incearca sa ne faca sa preluam conceptia despre lume si viata a lumii al carui domn este el inca. El cauta sa ne faca sa ne aliniem valorile la valorile lumii acesteia.Deci muzica pe care alegi sa o asculti este muzica care te defineste, iar daca muzica cultiva in tine sentimente negative neonorandu-L pe Dumnezeu (netinand cont de Cuvantul Sau) rodul acelor melodii va fi confuzia, teama, catalepsia, deznadejdea, pierderea si de ce nu? Sinuciderea. Muzica iti poate ucide sufletul.

| AlexeHellsing a răspuns:

Poate, tu ce crezi?

| RisenLight a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

NU ma prea pricep la stea dar mi se parea putin funny ideea laughing... fara ofensa happy e doar o parere

| Liviu a răspuns:

Da e pacat, o sa arzi in iadsad
Lasand gluma deoparte, CE poti pati? inveti sa injuri si atat, te obisnuiesti cu cuvintele vulgare.