| anonim_4396 a întrebat:

El S-a ridicat şi le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei

de ce aruncati cu pietre in aproapele voastru? sunteti fara de pacat? sfinti?

8 răspunsuri:
| Ralena a răspuns:

Sau "nu judecati ca sa nu fiti judecati". La fel cum se fac si alte pacate (vezi imbuibare, barfa, manie etc), din nefericire si acesta se practica.

| mentholinks a răspuns:

Chiar dacă aruncam cu pietre, Isus ne-a iertat deja toate păcatele pe care le-am făcut sau le vom face, deci da, suntem sfinți, puri, desăvârșiți, putem face tot ce vrem fiindcă toate lucrurile ne sunt îngăduite cum a spus neprihănitul persecutat Pavel.

| Helper07 a răspuns (pentru mentholinks):

Ai inteles gresit ce a spus Pavel. Daca toate pacatele ni s-ar ierta fara sa ne cerem iertare, cum de numai o ramasita va mostenii Imparatia Cerurilor?

| mentholinks a răspuns (pentru Helper07):

Confunzi lucrurile fiindcă nu înțelegi scriptura. O rămașita din Israel și foarte putini dintre oameni vor fi mântuiți și vor trai pe Pământ având acces la tot ce oferă viata aici. În împărăția cerurilor se duc restul oamenilor fiindcă acolo sunt doar sufletele și nu-și pot face rău unul altuia și de asemenea nu mai ai acces la nimic material și toată memoria îți va fi ștearsă și acolo toți doar se vor odihni în timp ce cei rămași pe Pământ se vor distra.

| Helper07 a răspuns (pentru mentholinks):

Mi se pare una dintre cele mai eronate rastalmaciri ale Scripturii. Ce suport Biblic ai pentru ceea ce spui?

| mentholinks a răspuns (pentru Helper07):

Sabia lui Petru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pietrele sunt durerose. Pai. atunci hai sa aruncam cu trandafiri. happy miros frumos, nu? Dar, cam inteapa si ei. laughing

| Helper07 a răspuns (pentru mentholinks):

Adica?