| dragutza9 a întrebat:

Este adevarat ca Iisus Hristos nu a inviat?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ce salut minunat plin de adevar care se afla pe buzele tuturor crestinilor de pretutindeni! Dar, oare toti cei care se saluta cu aceasta formula cred ei cu adevarat ca Hristos a murit si a inviat dintre cei morti? Au ei aceasta certitudine si in inima? Isus al nostru este viu in vecii vecilor. 1 Corinteni 6:14:,, Şi Dumnezeu, care a înviat pe Domnul, ne va învia şi pe noi cu puterea Sa.,,
Sa privim la marea transformare pe care a facut-o intalnirea cu Domnul Isus, Regele Regilor, Domnul Domnilor si Mantuitorul tuturor celor ce cred in El. Ucenicii au trecut de la frica si ascunzis de oameni, locuiau intr-o incapere departe de lume, la a fi plini de curaj in raspandirea Evangheliei. Sa privim la apostolul Pavel care, dintr-un prigonitor a ajuns un prigonit, un apostol al bisericii. Cine are o intalnire reala cu Domnul Isus, acel om nu va mai ramane acelasi. 2 Corinteni5:17:,,Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi.,, Se schimba cuvintele, atitudinea, ordinea prioritatilor. Daca inainte cautam sa imi satisfac propriile mele placeri, acum caut sa fac voia lui Dumnezeu, sa traiesc pentru placerea Lui. O alta dovada convingatoare este mormantul gol. Daca Hristos nu ar fi inviat, atunci unde este trupul Sau? Atat ucenicii cat si o mare multime de oameni au vazut pe Domnul cand a fost ingropat. Dar, cand s-au intors la mormant, trupul nu mai era acolo. Ingerii au marturisit ca Isus a fost inviat dintre cei morti asa cum a promis. Matei 28:5-7, Dar îngerul a luat cuvântul şi a zis femeilor: „Nu vă temeţi; căci ştiu că voi căutaţi pe Isus care a fost răstignit. Nu este aici; a înviat, după cum zisese. Veniţi de vedeţi locul unde zăcea Domnul şi duceţi-vă repede de spuneţi ucenicilor Lui că a înviat dintre cei morţi. Iată că El merge înaintea voastră în Galileea; acolo Îl veţi vedea. Iată că v-am spus lucrul acesta."Apostolul Pavel explica de ce este crucial sa credem in invierea lui Hristos. Ea este importanta din urmatoarele motive:1. Daca Hristos nu ar fi inviat din morti, nici crestinii nu vor fi inviati. 1Corinteni15:12-15,, Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este o înviere a morţilor? Dacă nu este o înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat. Şi, dacă n-a înviat Hristos, atunci propovăduirea noastră este zadarnică, şi zadarnică este şi credinţa voastră. Ba încă noi suntem descoperiţi şi ca martori mincinoşi ai lui Dumnezeu; fiindcă am mărturisit despre Dumnezeu că El a înviat pe Hristos, când nu L-a înviat, dacă este adevărat că morţii nu învie.,, 2. Daca Isus Hristos nu ar fi inviat, sacrificiul Sau pentru pacatele noastre nu ar fi fost suficient. Invierea lui Isus inseamna ca moartea Sa a fost acceptata de Dumnezeu ca rascumparare pentru pacatele noastre.3. Toti cei ce cred in El vor fi inviati la viata dupa cum si El a fost inviat. Isus a venit sa faca ispasire. El a venit sa moara. Isus stia ce i se va intampla cand va veni pe pamant. Acesta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de creerea lumii. Golgota nu putea fi evitata. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,, Religia care nu are in centrul ei ceea ce a avut loc la Golgota care nu pune accent pe sangele lui Hristos, aceea nu este dupa Biblie. Evrei 9:22,, Şi, după Lege, aproape totul este curăţat cu sânge; şi fără vărsare de sânge nu este iertare.,, Ce simti cand spui : Hristos a inviat? Este El viu si locuieste cu adevarat in inima?

38 răspunsuri:
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Cum ti-ai dat seama?

| dragutza9 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Am vrut sa caut filmul Iisus din Nazaret si cand am scris decat Iisus mi-a aparut Iisus nu a inviat.Stiam ca nu este adevarat dar am dat,sa vad cat de prosti pot sa fie sa creada ca Iisus nu a inviat(ca doar, na, este Fiul Domnului).Am dat si au aparut poze cu mormantul Domnului si, daca oamenii nu puteau sa intre in el, au "bagat"(ca nu stiu cum l-au bagat)un robot.Acolo era "dovada" ca Iisus nu a inviat.Tot nu credeam ca Iisus nu a inviat, si m-am gandit sa pun intrebarea aici, pe www.tpu.ro ca sa vad parerea voastra.;):(

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru dragutza9):

Pe net poti gasi foarte multe sminteli, puse in forma de deradere la adresa crestinismului, de catre niste satanisti, ca in fond, crestinismul pe Invierea lui Hristos se bazeaza!

Adica timp de 2000 de ani oamenii au crezut cu tarie, din spusele Sfintilor Apostoli, ca Hristos Dumnezeu s-a nascut, a trait, a patimit, a inviat, si apoi s-a ridicat la cer, implinind proorociile dinaintea lui, despre El, si acum, se trezesc unii sa se gandeasca ca de fapt nu a inviat, unii care s-au nascut ieri.

Eu in aceasta ultima saptamana din Post, Saptamana Patimilor, o sa incerc sa ma indepartez cat mai mult de internet, deoarece putem gasi foarte multe lucruri care sa ne tulbure, daca nu avem o credinta tare.

In concluzie, dupa cum arata cele 4 Sfinte Evanghelii, Iisus Hristos, a Inviat din morti, dupa 3 zile, in care a fost cu sufletul la portile iadului, sa ii scoata pe cei drepti care erau in el, nefiind botezati, si pentru noi, ca sa putem fii mantuiti.

| dragutza9 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

sadAi dreptate! FUNDA DIN PARTEA MEA!sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Daca gandesti logic iti dai seama ca un tip mort nu poate invia.

| dragutza9 explică (pentru anonim_4396):

Si daca gandesti logic esti prost. Iisus Hristos nu este un "tip".El este Fiul Lui Dumnezeu, la care ne inchinam de fiecare data cand ai ocazia si chiar toata ziua.Sa il iubesti pe Dumnezeu inseamna sa iubesti crestinismul si tot ceea ce este legat de el, adica si pe Iisus Hristos.Tu macar esti crestin? Sau macar te inchini si crezi in Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragutza9):

Eu am fost crestin dar acum numai sunt.

| dragutza9 explică (pentru anonim_4396):

Poi acum ce esti? musulman, turc, evreu? ce esti? si dc?

| Lizzu a răspuns:

Nu ma pot pronunta cu precizie din pacate cu toate ca as dori sa o pot face.

Dar, din perspectiva mea, e imposibil ca cineva sa fie inviat cu tot cu trup fizic si sa se mai si ridice la cer...
Asta cred eu.

Cred ca totul este infatisat in biblie ca o metafora, neavand loc cu adevarat.
Sunt lucruri interpretabile, fiecare interpretand in felul sau personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragutza9):

Momentan ateu. De ce? Tii separe ca Biblia se comformeaza cu realitatea? A fost Isus filozov, dar nici pe departe Dumnezeu.Iar ca s-a mai spus ca Dumnezeu e dorinta omului de-a avea ceia ce el nu este in stare sa faca. Cu ce e mai diferit crestinismul ca orice religie? Cu nimic doar faptul ca Biblia afirma ca e cuvantul lui Dumnezeu nu inseamna ca si e.

| dragutza9 explică (pentru anonim_4396):

1.Am intrebat.
2.Nu am zis ca Iisus este Dumnezeu, am zis ca este FIUL Lui Dumnezeu.
3.Nu am spus nici ca, crestinismul este diferit sau mai special decat o alta religie, cu totii suntem oameni pana la urma.
4.Bibilie este o carte scrisa despre viata lui
Iisus si tot ceea ce s-a intamplat atunci, despre crestinism, Patimile Lui, tot ceea ce a indurat El etc.
5.Cum adica "momentan" ateu?

| dragutza9 explică (pentru Lizzu):

Ca sa pot sa comentez la raspunsul tau, sa nu comentez aiurea, as vrea sa te intreb ceva:
Tu crezi in Dumnezeu?winking

| Lizzu a răspuns (pentru dragutza9):

Tind sa mai cred ca exista ceva superior undeva in Univers, dar nu d-zeu asa cum este el infatisat in crestinism.

Reneg biblia si tot ce scrie in ea. Consider ca aceasta carte este doar un cod de "legi" al populatiilor de pe vremurile acelea, ca nu a fost scris sub nici o inspiratie, ci a fost doar o expunere a credintelor oamenilor din acele vremuri si atat.

Tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragutza9):

Adica daca se dovedeste ca am gresit ma voi conduce dupa adevar. Deci da, recunosc ca crestinismul a fost o gresela care nu-mi reprezinta in primul rand propiul caracter.

| dragutza9 explică (pentru Lizzu):

Eu cred ca Biblia este un fel de carte "sacra" pentru crestini,ca si mine,iar tot ce este scris in ea, este adevarat.Tin sa cred ca poate nici noi nu am inteles de fapt expresiile rostite de Iisus sau Apostoli sau mai stiu eu ce. Poate ca s-a crezut gresit. Poate ca s-a inteles gresit, s-a descoperit gresit.

Un lucru stiu sigur:
-Dumnezeu, Iisus si tot ceea ce este legat de crestinism exista! Altfel, NU EXISTA CRESTINISM FARA DUMNEZEU SI IISUS!

sad

| dragutza9 explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa spui ca tie chiar nu iti place crestinismul?cryingsadsadsadsadsadsadcrying(((crying(crying(crying(crying((sadsadsadcryingsad:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragutza9):

"Altfel, NU EXISTA CRESTINISM FARA DUMNEZEU SI IISUS!"
Asta e cam o eroare de logica. Acest lucru putem spune si despre religia celtica, daca Thot nu exista nu exista si religia celtica si exemplele pot continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragutza9):

Sa zic ca argumentele in favoare crestinismul sunt cam bolnave, si sunt nemutumit de ele.

| dragutza9 explică (pentru anonim_4396):

Tine-ti parerea pentru tine! Omule, imi arzi inima atunci cand spui astfel de cuvinte! Spune-i asta cuiva care nu cree in crestinism!cryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragutza9):

Eh,reactionezi la fel ca tatalaughing adica tata nu stie ca-s ateu, dar cand am fost satanist (asta a fost prin luna iunie a anului trecut pana in februarie a acestui an, dupa care am trecut la crestinism, iar zilele astea cu multe lupte interioare am trecut la ateism cu o mica oaza de liniste) laughing

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru anonim_4396):

Hristos este Dumnezeu-Fiul Incarnat.

| dragutza9 explică (pentru EmaS):

DA! Sa sti ca mi s-au uscat si ochii cand citeau, ca sa fiu atenta dupa care, cand am clipit cand am term. de citit, am inceput sa si plang un pic. FUNDA! NU VA SUPARATI! SA SCHIMBAT! MERITI FUNDA!

| sitărescu a răspuns:

Dacă Hristos nu a înviat, crezi tu că apostolii își dădeau viața ca să mărturisească o minciună?

Pe net găsești multe speculații și mizerii ba s-a găsit mormântul lui Hristos, când de fapt erau mii de oameni cu numele Isus în acea perioadă, ba era căsătorit, ba că a fost crucificat pe un stâlp.

Toate astea sunt creațiile unor oameni care sapă creștinismul în încercarea de a-l distruge.

| sitărescu a răspuns (pentru dragutza9):

"Daca gandesti logic"

Și diavolul e un bun logician, el are vocația de a întoarce adevărul pe toate fețele spunând adevărului rău și minciunii bine.

"Nu o să muriți, o să ajungeți ca Dumnezeu" le spunea Protopărinților Adam și Eva ca să-i convingă să ia fructul oprit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia ghiceste? ai dreptul la trei incercari. daca o mai apuci pe a treia.fiindca in orice moment ti se poate cere sufletul inapoi, si ramai fara raspuns pe lumea asta dar cu convingerea ferma, in alt univers.fiecaruia cum ii este scris.

| mitika12 a răspuns:

Pai uitate saptamna asta e pe tv si o sa vezi!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru dragutza9):

Dumnezeu este intreit in persoane. Tatal fiul si Sfantul Duh alcatuiesc dumnezeirea.

| BlackSulphur a răspuns (pentru sitărescu):

Nu si-au dat ei viata voluntar pentru a zice o minciuna, au fost ucisi. La ce ma refer? Ca nu s-au dus si s-au sinucis zicand "Uite, ma omor pentru mnyezio!". Au fost omorati, deci argumentul nu este bun. Astfel au murit multi marturisitori a MULTOR religii, secte, culturi etc.
Si despre diavol... Iar povestea cu Adam si Eva? Nu pare fumata de mult? Si chiar daca ar fi asa, daca crezi in crestinism, ar trebui sa crezi si in magie, care a fost facuta pentru a evolua sufletul pana aproape de "zeu". Problema e ca lumii ii este frica sa afle de ea, dar apoi sa o foloseasca. Think about it.

| sitărescu a răspuns (pentru BlackSulphur):

Înainte de a fi uciși au suferit temniță, batjocură, umilință, linsaj public, toate asumate.

Le era mult mai comod să rămână în mozaism sau în păgânism și să se bucure de beneficiile funcției, Pavel chiar era un om important al societății iudaice.

Unii au propovăduit Evanghelia unor popoare canibale, care mușcau la propriu din ei.

Moartea a survenit ulterior fiind o încununare a tot ceea ce au făcut.

Mesajul creștinismului se putea foarte bine opri la ei, doar că el a fost continuat cu riscul de a pierde viața.

A fost un risc asumat pentru că ei știau ce-i așteaptă.

si in magie

Magia e una Harul e altceva, dacă magia condiționează zeitatea în funcție de meritul personal al individului, Harul se primește în dar, de multe ori indiferent de eforturile individulu care-și hrănește slava deșartă cu asceza pe care pretinde că o facei.

| Lizzu a răspuns (pentru dragutza9):

DA. Se prea poate sa fie totul inteles gresit,am spus cateodata si eu ca daca cineva exista cu adevarat,atunci intentiile sale au fost total intelese gresit,pe langa adevar,daca exista vreun adevar.

Asta din cauza ca oamenii s-au grabit cu interpretarile,pentru ca doar asta ne mai ramane de facut in lipsa dovezilor reale.

Sa interpretam si atat!

"Dumnezeu, Iisus si tot ceea ce este legat de crestinism exista!"
-- Imi poti raspunde si mie, dar sincer, de unde stii? happy de ce esti asa de sigura? nu te-ai gandit vreodata ca totul poate fi o minciuna? si ca nu exista nimic acolo undeva asa cum cred toti?

Eu vreau sa te fac doar sa pui un pic in balanta lucrurile si sa iti pui intrebari, sa gandesti un pic, nu sa iei de bun tot ce ai invatat de la parinti, care la randul lor asa stiu si ei de la ai lor samd.