| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca yudaismul a fost inventat de un Nambudhiri?

4 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

"yudaismul " a fost inventat de un analfabet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, n-au nici o legatura. Iudaismul a fost creat de evrei. Practic la inceput etnia a fost religia. Ulterior religia s-a raspandit in afara etniei respective.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iudaismul se bazeaza pe invataturile date de Yahve Profetului Moise, de aceea iudaismul se mai numeste si mozaism.

mozaism sns [At: DLR / E: fr mozaïsme, it mosaismo] Religie monoteistă practicată de evrei, ale cărei principii sunt cuprinse în Vechiul Testament și care are ca punct de plecare învățătura lui Moise

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si te-am gasit si pe tine, ai schimbat numele din yhwh.
Y exista si in alfabetul romanesc, dar se scrie numai in porecle si numai de catre cine doreste, nu-i regula cum sa fie folosit, insemnand un "i" sunet pronuntat mai lung decat cel normal.
Atat de rasisti sunteti cu strainii, habar n-aveti unde va aflati cum s-a format tot ce exista aici acum.