| AvalohAlyn a întrebat:

Eu cred ca e ilogic,lipsit de sens, de orice gandire rationala sa crezi ca nu exista Dumnezeu sau un Creator.Cum poti crede asta? Bine bineinteles fiecare crede in ce vrea si cum vrea dar sa nu uitam ca orice efect are o cauza si in sirul asta lung de evenimente trebuie sa existe ceva necauzat,dintotdeauna ca sa dea viata si pornire la sirul lung de evenimente,materie, viata etc.Sa fim seriosi, cum poti sa crezi ca nu avem Creator cand toate au creator pe lumea asta.Cum poti sa crezi ca viata pe care o avem e lipsita de sens si am aparut la intamplare si disparem dupa in neant tot la intamplare? Nu are logica,sens, nu e rational acest lucru.Eu asa cred.Mai este cineva care crede ca mine? Am citit un articol prin care se dovedea de catre oameni care se bazau pe logica si pe rationament,ca teoria cum ca nu a existat niciodata nimic si ca noi am aparut dintr-o explozie sau din niste legi ale fizicii,fenomene e total falsa,imposibila din punct de vedere rational, logic.Sa nu uitam ceva IMPORTANT:acela ca viata si corpul omenesc, natura si tot ce ne inconjoara este foarte minunat si complex.Foarte complex.Si cum poti crede ca tot ce exista in viata si in Cosmos este rezultatul unei intamplari,greseli,fenomene fizice,chimice sau altfel,etc? Nu e ilogic,rational?
Toti mai multi oameni de stiinta merg pe mana Designului Inteligent,adica acela de a crede ca totul este creat de o forta INTELIGENTA,SUPERIOARA,o mana Creatoare.Ei nu cred in Dumnezeul biblic, crestin sau islamist sau altfel ci doar intr-o mana Creatoare inteligenta.
Totusi eu cred in Dumnezeul crestin dar admit si ipoteza Designului Inteligent.Amandoua arata ca Dumnezeu exista, crezand in amandoua ajungi la concluzia ca Dumnezeu exista.Am postat si materiale in trecut cu complexitate,despre existenta acelui nimic care e imposibil,despre explozii etc.
Deci voi ce parere aveti? Nu avem Creator?
E o eroare si greseala si gandire total eronata chiar si acceptata aceasta eroare ca fiind existenta si de oamenii de stiinta, nu toti dar numerosi.
Voi ce credeti? Avem sau nu Creator?

47 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Creator exista. Ca-i zicem Dumnezeu, Allah sau Buda nu conteaza. Nici la caine nu-i zicem toti la fel. Eu zic caine, rusul zice sabaka si englezul dog. Existenta noastra nu poate fi din neant.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing
+1 - 1 = 0, nimic, in acel nimic (vid cuantic), se produc fluctuatii cuantice. Asta n-o credeti, voi, crestinii, dar vad ca dati des articolul ala cu existentei sufletului demonstrata de "oamenii de stiinta", care tot ceva cu cuantic e. laughing
O fi corpul "minunat" si "complex", dar nu e perfet, are lipsuri si adaosuri inutile.

Ti-am mai zis, aia care admit existenta zeilor, nu sunt oameni de stiinta, mai ales daca e ceva de tine de orice domeniu care vine in contradictie cu religia. "Intelligent design" rolling on the floor, da, bacteriile si virusurile sunt misto, iti trebuie inteligenta sa le creezi, se si adapteaza foarte bine.
Daca, asa prin absurd, ar exista un creator, acela nu e nici un zeu nascocit de mintea limitata a unor primitivi frustrati.

"Deci voi ce parere aveti? Nu avem Creator?"
"Voi ce credeti? Avem sau nu Creator?"

"Bine bineinteles fiecare crede in ce vrea si cum vrea dar sa nu uitam ca..." Crezi in mos craciun? Bineinteles, fiecare crede in ce vrea si cum vrea, dar sa nu uitam ca pana la o varsta erau cadouri sub brad. E ilogic, cineva trebuie sa le puna acolo, daca nu mos craciun, atunci cine? thinking Eu cred ca e ilogic, lipsit de sens, de orice gandire rationala sa nu crezi in el.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Pai tu compari Mos Craciun cu Dumnezeu? Dumnezeu si Iisus sunt confirmati si arheologic, sunt cateva dovezi(ca restul au fost distruse in urma razboaielor, cucerilor romane in Ierusalim si a altor popoare)care atesta ca Iisus a existat cu adevarat, la fel si Sfintii si Apostolii.Ba chiar unii Sfinti si Apostoli au chiar si moaste, li s-au descoperit.Si sunt multe altele.Dar e nevoie si de credinta fiindca a fost acum 2000 de ani nu acum 100 de ani sa gasim usor si sa avem si poza exacta lui Iisus.In fine.Sa nu mai zic de minunile care le fac Sfintii si Dumnezeu.A fost gasit si mormantul Mantuitorului, temple si locurile si reperele, muntii in care a trait Iisus, a umblat, a predicat.Sunt multe alte dovezi dar unii inchid ochii pur si simplu.

Dar ceva e clar:Nu poti sa zici ca nu avem Creator si sa nu crezi in ceva mai superior si o forta inteligenta, nu in Dumnezeu crestin ci doar intr-un Creator poate nu biblic dar poate cel din Intelligent Design.
In fine.Dar daca ai ajuns sa compari niste povesti scornite de oameni gen Mos Craciun pentru a incanta si bucura copii, sa compari asta cu Dumnezeu pentru care nu sunt argumente deloc, 0 ca sa dovedeasca ca nu exista.Stiu,ai sa zici, nu trebuie demonstrat ceva ce credem ca nu exista.Eu zic ca da.Trebuie sa ai un motiv pentru a zice,nu exista ala,de ce domle'?
In fine,tu,Mada,e ciudat ca spui din start: Nu exista nimic superior,nimic, nimic, niciun Creator, nicio forta superioara, nimic.E ciudat asta...In fine.laughing Spor sa ai

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Dar e nevoie si de credinta fiindca a fost acum 2000 de ani nu acum 100 de ani sa gasim usor si sa avem si poza exacta lui Iisus." - oamenii de stiinta se tot contrazic, stiinta e falsa, bla bla, nu mai e vorba de ani, mii sau milioane, sau de distante, eh, astea nu se pun.
Ce minuni fac sfintii si dumnezeu?

Pai stai asa, "cel din Intelligent design" nu e dumnezeu? :O Iar daca exista alt crestor, toate povestile voastre cu pacatul stramosesc, iad, rai, pedepse dibine, ajutor divin, sfinti, invieri, fecioare gravide cu porumbei, sunt "treaba de taur" (bulls.t).

"Dar daca ai ajuns sa compari niste povesti scornite de oameni gen Mos Craciun pentru a incanta si bucura copii, sa compari asta cu Dumnezeu pentru care nu sunt argumente deloc, 0 ca sa dovedeasca ca nu exista" :)) asta era unul din argumente, dar bineinteles ca nu l-ai inteles. Am toate argumentele din lume, nu trebui sa stiu genetica la perfectie, trebuie sa cunosti oamenii, ce poate creierul uman, si intelegi tot.

Pai din moment ce credinta e in plus, tu trebuie s-o explici, eu sa explic explicatiile tale, daca vreau.

Nu e nimic ciudat, e doar logic, e realitatea: http://i.imgur.com/CCPfHmr.jpg (bonus, ca stiu ca ma iubesti mai mult cand pun link-uri :>)

| CristiB93 a răspuns:

Si eu gandesc aseamanator, dar nu are rost sa te mai obosesti cu cei care nu vor sa creada doar asa de plictiseala sa aiba motiv de contradictii, trebuie sa fii prost ca sa nu crezi ca nimic nu e la intamplare.

| Alphawolf a răspuns:

Eu nu cred ca exista un creator absolut. Ceea ce spui tu acolo eu le am in calcul de foarte mult timp. Nu ai spus nimic nou, interesant. Vad ca tot sustii pe Dumnezeu, sau un creator, spui ca este logic sa existe, atunci spune-ne si noua cum iti explici existenta lui.

| Alphawolf a răspuns (pentru CristiB93):

Daca tot faci afirmatii... am sa te rog sa-ti sustii afirmatiile, sa-mi argumentezi ca existenta unui creator este logica. Deci, cum iti explici tu existenta unui creator?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Iubesc iubirea crestina cea iubitoare de iubire love struck

| Lizzu a răspuns:

"Voi ce credeti? Avem sau nu Creator?"

NU STIU.

| stanly7 a răspuns:

Orice religie din lume are la baza adevaruri fabricate, aceasta este insasi definitia credintei: acceptarea unor
lucruri despre care ne imaginam ca sunt adevarate.
Fiecare religie il descrie pe Dumnezeu prin intermediul metaforelor, al alegoriilor si al hiperbolelor.
Metafora fiind o modalitate de a ajuta mintea umana sa inteleaga neintelesul.
Problemele apar atunci cand incepem sa credem efectiv in propriile noastre metafore.
Crestinii evlaviosi cred ca Isus a mers literal pe apa, ca a transformat literal apa in vin si ca a venit pe lume,
printr-o nastere literal miraculoasa.
Alegoria a devenit parte integranta a realitatii si prin faptul ca traiesc in aceasta realitate, milioane de oameni
reusesc sa faca fata mai bine vietii de zi cu zi si sa fie putin mai buni.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

happy frumos spus, pentru asta de la mine ai fi avut fundita love struck

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pentru ca nu ai inteles ce am vrut sa spun laughing
Nu judeca sa nu fii judecat. Daca judeci nu mai ai timp sa iubesti.
"sa te mai obosesti cu ratatii", "trebuie sa fi prost ca sa nu crezi ca nimic nu e la intamplare."

| CristiB93 a răspuns (pentru Alphawolf):

Calculatorul de pe care intrii pe TPU si vezi ce iti scriu acum s-a creat singur? a evoluat cumva pana ce a ajuns asa cum este?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ok ai dreptate, dar care ar trebui sa fie atitudinea mea fata de ei, sa ma intrec cu ei in comentarii si argumente pana ce umplem trei pagini si sa nu ajungem la nici o solutie, ei nu se lasa, eu nu ma las, am ajuns sa cred ca degeaba mai le raspunzi si incerci sa le explici adevarul, ei pur si simplu nu vor sa creada si le face placere sa ne contrazica?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

"Ateii nu au o problemă cu religia. Religia are o problemă cu necredincioșii, iar aceștia se apără.

Pentru a-și vinde marfa, comerciantul religios trebuie întâi să creeze o nevoie. Să îl facă pe om să simtă că îi lipsește ceva.

Cum creezi nevoia pentru religie? Prezentând o imagine denaturată a oamenilor și a vieții trăite fără serviciul oferit de ei. Adică repeți la nesfârșit: ateii sunt monștri, incapabili de iubire și de comportament moral, nimic bun nu poate veni din partea lor, viața fără religie nu merită trăită etc.

Preoții sunt cei care promovează ura și teama în rândul populației, pentru că se tem ca oamenii să nu realizeze că se poate trăi foarte bine, sau chiar mai bine, și fără serviciile lor.

Și apoi se miră că, foarte des, nereligioșii sunt critici față de religie?"

| casablanca40 a răspuns:

"Cum poti sa crezi ca viata pe care o avem e lipsita de sens si am aparut la intamplare si disparem dupa in neant tot la intamplare? Nu are logica, sens, nu e rational acest lucru. "
De ce nu este rational acest lucru? De ce nu are logica si sens?
Cred ca viata in crestinism lipsita de sens este. Dumnezeu in atotstiinta lui stie in ce loc vei merge dinainte sa te nasti. Atunci de ce nu te trimite direct in iad/rai? Ce scop mai are viata?
Faci afirmatii dar nu spui si "de ce"?

| HueyFreeman a răspuns (pentru CristiB93):

Parampam. Total deplasat. Din cate stiu eu PC-ul meu nu este un organism viu.

| CristiB93 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca Pc ul tau are nevoie de om ca sa il creeze atunci si omul avea nevoie de Dumnezeu ca sa apara, cum Pc ul nu poate aparea singur, nici omul nu poate aparea singur.

| HueyFreeman a răspuns (pentru CristiB93):

Din nou, analogia ta este eronata. PC-ul nu este un organism viu.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Te auzi ce spui? Preotii provoaca teama, prostie mai mare nu am auzit in viata mea, tu nu intelegi ce inseamna preot, dar cum am spus nu are rost sa imi bat capul cu tine, credeam ca nu esti ateu dupa raspunsul acela, m-am inselat, soryy, bye bye.

| CristiB93 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Si ia explica-mi tu mie cum a aparut omul, asa din senin pe pamant fara nici un rost sau scop din nu stiu ce bacterie de marimea varfului de ac a evoluat, terminati naibi cu prostiile astea pe care nici voi nu le credeti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling on the floor cum sa accepti ca e adevarat? Daca un crestin e pacatos, e crestin cu numele, e satanist, e ateu, dar daca un ateu e mai de treaba decat un crestin, nu-l vede nimeni.

| HueyFreeman a răspuns (pentru CristiB93):

Nu a aparut din senin. Nu este nevoie de credinta, este nevoie de cunoastere si intelegere. Zeul tau cum a aparut din senin?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Crezi ca tu esti ateul acela de treaba?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu la asta ma refeream, ziceam ca asa crede lumea, si popa vine de multe ori cu ideea. Dar totusi, sunt mult mai de treaba decat multi crestini, desi eu nu am un interes ca ei, mantuirea/evitarea iadului. smug

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Esti femeie sau barbat?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Not a girl, not yet a woman. Daca n-as fi atee, m-ai placea, ca am vazut la o intrebare ce gen de fata iti place.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu imi spune ce tu esti genul acela de fata?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Exact! Dar sunt atee, buhuhuhee hee

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Esti sigura ca esti atee? laughing