| Octavian199 a întrebat:

Evolutie sau creationism? Au descoperit o fosila de balena cu picioare https://www.youtube.com/watch?time_continue=50&v=VFRFP6n UxN0, mai sunt si altele https://www.youtube.com/watch?v=tVjceNY9rJU

49 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cteatie! Daca evoluționismul ar fi adevărat atunci tot ceea ce exista ar fi apărut prin aceasta metoda si nu altfel.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca evoluționismul ar fi adevărat atunci tot ceea ce exista ar fi apărut prin aceasta metoda si nu altfel.

ce tampenie scrii acolo, habar nu ai ce inseamna evolutie

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

De la niste celule

| RAY a răspuns:

Degeaba dai asemenea video aceste persoane sunt orbite de credinta lor ele vor crede doar cea cu ce sunt indoctrinati atat, mintile lor sunt inchise spre explicati rationale, logica, bazate pe dovezi

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

De unde sa stie ce sunt alea, daca stie ajunge in iadul vesnic

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Draga Ana, teoria evolutiei prin selectie naturala trateaza numai problema speciatiei, a aparitiei si transformarii speciilor; celelalte probleme sunt tratate de alte stiinte, si explicate de alte teorii. TOATE speciile actuale au aparut prin aceasta metoda, selectia naturala, asa cum ceri tu.

| danut a răspuns:

Daca te uiti bine pe aici pe site vei gasi multe persoane cu evolutii ciudate. Pe langa picioare le-au iesit o serie de coarne (legalizate) prin care se scurge "intelepciunea" de pe Youtube. Daca vei cauta bine vei gasi si contrariu acelor argumente tembele care fac pamantul sa existe dinaintea Bingu-bingului. In ceea ce priveste dasteptii nostri de la sectia religie, ray si octavian fiind port drapelul avem numai cuvinte de "lauda" pentru stiinta de a-si manipula unicii neuroni. Voi dasteptii nostri ati aflat macar cine a (sa-i spunem) inventat sistemul de datare cu CARBON si ce spun despree acest sistem (aia de-l descoperira)?

| Octavian199 explică (pentru danut):

In ce zi a facut Dumnezeu canii si fluturii?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Sayōnara.

| Octavian199 explică (pentru danut):

?

| TristanTzara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Greșit. Cel puțin o ființă vie (sau mai multe, ce-i drept nu știm sigur) a apărut prin procesul de biogeneză.

| TristanTzara a răspuns:

Cele două nu se contrazic neapărat una pe cealaltă. Un teist poate foarte bine să creadă în un creaționism și în teoria evoluției.

Creaționismul e o ipoteză cu privire la biogeneză. Pentru care momentan nu există nicio dovadă acceptată de comunitatea științifică.

Iar evoluția e o teorie cu privire la apariția biodiversității. O teorie, confirmată de sute sau mi de ori de experiment și obsevație.

| Octavian199 explică:

Prostii? Cum a facut Dumnezeu cainii aceia de companie, sau fluturii rolling on the floor

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Nici cel care a inventat aceasta teorie nu a crezut in ea.Am citit ca pe patul de moarte a cerut sa i se aducă cartea lui cea mai draga.I s-a dat cartea in care trata evoluționismul.A refuzat-o si a specificat să i se aducă Biblia.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

De unde a aparut cainii de companie si fluturii? Hai ca stim ca fluturele e omida evoluata.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ai fost tu langa darwin pe patul de moarte, misto, omul sa declarat agnostic, sigur urmeaza sa ne spui si ca a vrut sa se faca ortodox, dar tu chiar crezi ca cu minciuni de astea merge cu mine

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Iti pierzi timpul aiurea, nu ai ce discuta cu ignoranti orbiti de religia lor

| RAY a răspuns:

Danut de ce iti judeci aproapele? nu stiai ca este pacat asa ceva, nici macar civilizat, judeci un om pentru ca nu e adventist ca tine

| Nilsson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Intr-adevar evolutionismul e o minciuna si de-a lungul istoriei s-a dovedit de multe ori ca se bazeaza pe falsuri.

In 1922 se descria omul de Nebraska ca fiind veriga lipsa dintre om si primate doar pe baza unui dinte ce s-a dovedit mai tarziu a fi de mistret.

Mai tarziu un alt fals o fost deconspirat, omul de Piltdown ale carui fosile erau de fapt un craniu de om combinat cu o mandibula de urangutan.

Si faimoasa fosila Lucy s-a dovedit recent ca printre oasele de om contine o vertebra de babuin:

https://www.google.com/......leton/amp/

Chiar si in acest videoclip daca urmaresti la minutul 2.38 vei vedea ca nu s-a descoperit niciun schelet complet ci doar cateva vertebre si o parte din picior, nici macar craniul nu e complet.

Dar oamenii care nu vor sa creada in Dumnezeu se agata de orice minciuna.

| Octavian199 explică (pentru Nilsson):

Evolutia e la ordinea zilei.Ia de exemplu omida.

| RAY a răspuns:

Nilsson scrii aiureli acele fosile contraziceau evolutia, potrivit evolutiei am plecat din africa cand cica fosile descoperite in uk vechi de milioane de ani,nimeni din comunitatea stiintifica nu a dat crezare,astfel oameni de stiinta au stabilit stiintific ca erau falsuri pentru ca se descoperea in africa afirma ceea ce a spus darwin,omule tu ai vrea ce anume un om jumatate maimuta,jumatate om,nu a existat asa ceva,evolutia este ceva gradual,evolutia este un fapt stiintific, inca ceva evolutia nu cere credinta,evolutia nu te trimite in iadul vesnic daca nu crezi,evolutia este cunoastere nu credinta,nu gasit nici o mandibula de babuin asa ceva ar fi imposibil,dar na minciuna iti salveaza credinta bazata pe absolut nimic, ipocrit este modul ca vreti dovezi despre evolutie dar pentru credinta voastra nu oferiti nici o dovada, in lipsa evolutiei, big bang dumnezeu tau ar fi valid? voi vreti dovezi dar voi nu oferiti nimic, pai e corect omule, repet si in lipsa evolutiei, big bang credinta ta nu este validata

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Pe viitor numai asocia si tu religia cu stiinta ca nu au legatura nici cu ateismul, eu as fi ateu si in lipsa lor, evolutia, big bang este cunoastere nu ateism, religie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apropo argumentul inteligent desigen este un argument deist, daca exista un creator deist nu-i pasa de noi, fix cum este in prezent, unde e acel creator teist? pe mine asta ma intereseaza unde este bunul dumnezeu care i pasa de omenire? suferinta? raul? in toata istoria cei slabi au fost calcati in picioare de cei puternici a venit vreun dumnezeu, nu, au murit 6 milioane de evrei a venit vreun dumnezeu nu, dumnezeu asta ori este indiferent, nepasator ori este raul insati, cum sa lasi ma copii cu handicap, retardati sau care sa moara, exista boli speciale pentru nou nascuti ce dumnezeu bun ar fi creat asa ceva, de asta sa vorbim, de dumnezeul cel bun si iubitor

| Sindbad a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Este posibil ca Darwin sa fi facut asta, dar chiar si asa nu este chiar un argument impotriva "evolutionismului". In realitate ipoteza evolutionista a fost ridicata la rangul de dogma (religioasa), fara a fi fost vreodata demonstrata. Nici n-avea cum, pentru ca dincolo de falsitatea ei, nici macar aparent nu are cum sa fie functionala. Dar nu conteaza, in lipsa de altceva mai bun pentru epoca actuala aspirituala. O gramada de naivi (mai mult sau mai putin fanatici) cred in ea, asa ca este perfecta pentru poporul de rand. Citez dintr-un savant englez:
"The chance that higher life forms might have emerged in this way is comparable with the chance that 'a tornado sweeping through a junk yard might assemble a Boeing 747 from the materials therein'."

Sir Fred Hoyle (English astronomer, Professor of Astronomy at Cambridge University).

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Am zis 'creationism sau evolutie'

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Man e timp pierdut, e ca si cum ai vorbi cu pereti,oameni astia vor credinte nu stiinta,nu dovezi,nu cunoastere, ofera evolutia viata vesnica? nu le interesezaza, intelegi, timp pierdut, mai bine ai vb cu deisti, panteisti aia sunt mai deschisi la minte

| RAY a răspuns:

"The chance that higher life forms might have emerged in this way is comparable with the chance that 'a tornado sweeping through a junk yard might assemble a Boeing 747 from the materials therein'."

sansa ca un creator sa apara din absolut nimic si sa creeze totul din absolut nimic care e? care este probabilitatea la asa ceva? dumnezeu magicianul universului facand totul din nimic, chiar el aparand din nimic, faza cu a existat dintodeauna nu dovedeste nimic acest argument prostesc nu este o dovada, asa putem spune la orice lucru, spiridusi, unicorni, zana maseluta a existat dintodeauna sau celor 6500 de zeii

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Amuzant asta. Auzi 'Cu firea omeneasca, nu firea dumnezeiasca a postit Iisus https://doxologia.ro/......-omeneasca

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Culmea e ca satana ia aratat lui iisus =dumnezeu imparatia lui dumnezeu i-a promis imparatia lui dumnezeu ca i da lui iisus=dumnezeu, foarte logic, e ca si cum eu ti-as arata telefonul tau ti-as spune uite iti dau telefonul tau daca faci ce spun eu, dar eu sunt un nimic

| Octavian199 explică:

Uitati inca o dovada de evolutie.Embrionul.De la un spermatozoid care face friky, friky cu ovulul si iasa un embrion apoi se dezvolta.