| Inferno a întrebat:

Exista oameni care considera Teoria Big Bang o teorie corecta,altii care o considera gresita, dar indiferent de parerea fiecaruia exista niste lucruri de baza ce trebuie acceptate.
1.) Teoria Big Bang este o teorie stiintifica ceea ce inseamna ca a fost supusa la teste si le-a trecut cu brio pe toate.
2.) Teoria Big Bang sta la baza modelului L.C.M.D. (Lambda Cold Dark Matter) unul dintre cele mai bune modele cosmologice din prezent.
3.) Teoria Big Bang ofera un model teoretic dar si unul bazat pe rationamente matematice, ambele fiind complexe.
4.) Teoria Big Bang este compatibila din toate punctele de vedere cu Universul existent in prezent. Ex: Compozitia chimica a Universului (elementele) se potriveste cu cea prevazuta de Big Bang.
RFG sau radiatia cosmica de fond exista, asa cum prevede teoria BIg Bang.
Varsta celor mai batrane corpuri ceresti se potriveste iar cu cea prevazuta de BIg Bang.
5.) majoritatea astronomilor si cercetatorilor accepta Teoria Big Bang ca fiind una dintre cele mai complexe teorii din lume.
6.) indiferent daca tu crezi sau nu in teoria Big Bang trebuie sa accepti urmatoarele 2 lucruri ce sunt prevazute de Big Bang:
I. La inceput Universul era mul mai mic.
II. Toata materia existenta din Univers era la inceput intr-o regiune mul mai mica a spatiului

Răspuns Câştigător
| Pralină a răspuns:

In sfarsit un om care nu vine cu crucea in mana si ne cere sa i-o pupam.[crucea xD]
Oameni si crestini, teoriile stiintifice, fie ca va plac sau nu, exista si le vedem peste tot. Pana si calculatorul pe care voi va tastati IQ'ul cu minus inainte a fost facut respactand anumite teorii matematice/stiintifice.Ca doar nu s-a rugat careva si in 10 minute, hopa, un calculator sau orice altceva.Iar despre religie e doar varianta draguta la"de ce existam? cum ne-am creat?" Eu am convingerile mele, si prefer sa ma duc la stiinta, pentru ca acolo fiecare cuvant scos in plus f\poate fi o varianta noua de descoperiri, in schimb la religie fiecare cuvant in plus e "BLASFEMIEE, ERETICULE, CE, NU CREZI IN PRIETENUL MEU IMAGINAR?!"

33 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru RAY):

Pe langa faptul ca am vazut pamantul din spatiu, avem cunostiinta de faptul ca pamantul este rotund din cea mai veche carte din Biblie asa ca faza cu platu si centru universului tine de "lumea ta imaginara". In rest numai bine si la mai multa minte deoarece teoria stintifica asa cu este postulata definitia putem extrage din ea urmatoarele:"..Omul de ştiinţă nu inferă pornind de la fapte, ci INVENTEAZA sau construieşte plecând de la sugestia faptelor."(de la gugle zicere). INVENTIE, ce-ti spune tie acest cuvant, certitudine sau imaginatie? Astea sunt teoriile stintifice care nu se bazazea pe REPETABILITATE, doar IMAGINATIE sau mai bine spus SF. Ajunge cu asta ca se vede "greutatea" intelegerii la unii. Numai bine si la mai putina inversunare din si pentru nimic CONCRET.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Tie ti se pare ca a omori pe cineva este ceva stintific? Unde ai ajuns cu mintea pentru a demonstra NIMIC. In ce hal au ajuns oameni astazi.

| danut a răspuns (pentru Alphawolf):

Tu spui: Pentru tine doar fantasmagoriile biblice sunt adevaruri. Tu sfidezi ratiunea, iti bati joc de ea. "
Care ratiune, a ta, dar cine esti tu ca sa contrazici peste 3000 de ani de credinta si istorie, esti vreun guru sau Isaac Newton?
Nici Isaac Newton (unul din cei mai destepti exponenti ai omenirii) nu a contrazis cele sustinute de credinta SI O FACI TU, bravos natie romana, avem inca un newton pe terra si inca e si roman. laughing Tu realizezi ce spui? Sigur nu intelegi nimic din cele ce citesti sau scrii, asa CREZI.