| Inferno a întrebat:

Stimati utilizatori ai acestei comunitati, in dictionarul limbii romane scrie clar ca un ateu neaga existenta oricarei divinitati, insa nu este mentionata si convingerea pe care ei o au despre modul in care a aparut lumea. Practic ateii sunt liberi sa creada ce voi. Ei pot crede (sa stie,mai corect) in teoria Big Bang,sau o pot nega cu vehementa. Pot crede ca Universul este de cand lumea,si sigur ca este o credinta gresita, insa nu ii impiedica nimeni sa creada acest lucru. Pot crede o gramada de lucruri. Intrebarea: Cum a aparut lumea? are doar doua raspunsuri numai pentru cei lipsiti de imaginatie, dar in mod normal exista 100 de variante ce-l exclud pe Dumnezeu sau Big Bangul,mai mult sau mai putin corecte.

Tinand cont de acest lucru,de ce ar trebui ateii sa explice teoria Big Bang? Am citit multe intrebari in care ateii erau rugati sa o explici sau chiar sa o dovedeasca.

Pai poate ateul respectiv neaga virulent teoria Big Bang, nu e absurd sa-i cerem noi sa o demonstreze,daca el spune ca nu se poate demonstra?
Poate ateul respectiv crede in ipoteza gaurilor albe, sau alte lucruri.
Unde scrie ca ateii cred in teoria Big Bang si unde scrie ca ateii sunt obligati sa demonstreze o teorie pe care e posibil sa o conteste.
Nu credeti ca sunteti putin ilogici? Adica, chestia asta cu ateii nu pot demonstra Big Bangul suna ca dracu. Crestinii nu pot demonstra existenta unicornului roz. Pai crestinii nu cred in unicornul roz. A, pai nu conteaza, tot nu-i pot demonstra existenta, deci sunt incapabili. Rationamente de toata rusinea.

Cititi: http://www.tpu.ro/......-aparitia/

In fine, deci intrebarea este : De ce ar trebui ateii sa demonstreze lucruri in care nu sunt obligati sa creada?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tinand cont de acest lucru, de ce ar trebui ateii sa explice teoria Big Bang?"
Nu.
"Pai poate ateul respectiv neaga virulent teoria Big Bang, nu e absurd sa-i cerem noi sa o demonstreze, daca el spune ca nu se poate demonstra?"
Ba da!
"De ce ar trebui ateii sa demonstreze lucruri in care nu sunt obligati sa creada?"
Nu trebuie.
Ar mai trebui sa adaug ca crestini uita ca teoria a fost fondata de un crestin.:3

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ar trebui (dar nu toţi o înţeleg).

| sublime89 a răspuns:

Crestinii asociaza ateismul cu stiinta pentru ca foarte multi oameni de stiinta sunt atei. Ei uita ca nu e neaparat ca un om sa se bazeze pe stiinta ca sa fie ateu. Poate sa nu cunoasca o boaba de stiinta, dar sa fie ateu din alte motive personale. Bineinteles, indicat e sa iti bazezi ateismul pe ceva dovezi stiintifice care vin impotriva existentei unor zei. Nimic nu e mai sigur decat dovezile.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Este o tactica defensiva a crestinulul, a religiosului de fapt. adica ei sunt pusi sa demonstreze existenta la ceva si iti raspund cu aceeasi moneda.
problema este, cum ai spus si tu, ca ateismul nu inseamna automat big bang...nu stiu cum au dedus unii asta (nu vreau sa jignesc pe nimeni).