| anonim_4396 a întrebat:

Există vreo diferență între suflet și duh?

Omul este alcătuit din trup, suflet și duh sau doar din trup și suflet?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

E alcatuit doar din trup, asa zis sufletul adica viata din el este data de reactiile chimice din creier, atata tot, odata ce creierul moare, moare si viata ca na, mor si rezultatele reactiilor chimice care nu mai exista.

Alea-s notiuni imaginare date de cei ce nu cunosc cum functioneaza omul ca si aparat biologic ce este.
Au denumit si ei cumva ce nu au inteles ce e.

37 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ești sigur?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ca o completare la rãspunsul lui Mo, sufletul, conform cu Proverbe 20:27, este nu altceva decat biofotonii din trup, nu reactii si chestii.
Oricum, omul Mo e f inteligent ca merita ascultat cu admiratie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sifletu e o denumire la ceva ce aia care l-au definit suflet pentru ca nu stiu cum functioneaza omul ca si masina biologica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, corect.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca cine stie, stie ca sufletu nu e nimic altceva decat viata din om, constienta de sine care sunt date de chimia din creier, eu am mai zis pe aici imi aduc aminte, suntem niste roboti cu mult avansati fata de ragaliile pe care le putem face noi acum.

Si suntem capabili sa avem sentimente si tot.
De ex daca iti blochez oxitocina nu te mai atasezi! Deci daca te joci cu chimia, te joci si cu trairile, sentimentele.

Daca iti blochez prolactina, e posibil sa poti face sex unul dupa altul fara pauza.

Daca iti blochez dopamina sau serotonina, te pot face sa ai trairi urate, negre, frica, pesimism, frica fara sa vrei.
Vezi? F simplu.

Daca ti-o urc prea mult, esti super fericit de nu se poate.

Daca era sufletu ala de zic ei, nu te mai puteai juca cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Te poti juca cu simturile dar simturile nu sunt viata(sufletul).
Suntem mai mult decat atomii si moleculele din care suntem compusi, mai suntem si fiinte de lumina.
De exemplu, se considera ca biofotonii sunt strans legati de ADN, cartea vietii noastre, si ca ei facilitează o formă de comunicare celulară.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suntem mai mult deloc, nu am zis ca simturile sunt viata, eu ti-am dat exemplu ce inseamna ele.
Viata inseamna constienta de sine adica ce te face sa functionezi si nu sa fi mort inert, faptul ca poti invata, gandi propriu.
Si asta e tot de creier data, de aia cand creieru moare, crapa tot sistemul si devi practic un obiect rece.