| unul1 a întrebat:

„Fără gândirea magică, am fi doborâţi de o angoasă existenţială atunci când am realiza că suntem doar o colecţie nepermanentă de molecule fără scop. Aşadar, a crede în magie la un anumit nivel – lucru pe care-l facem noi toţi – nu ne face proşti, ignoranţi sau nebuni, ci ne face oameni"

Aici autorul s-a referit la gandirea magica (religie, a crede in noroc, astre, etc.). Sunteti de acord cu ce spune Matthew Hutson?

12 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Intr-adevar ne fac oameni aceste lucruri, credinta in magie, in paranormal, in necunoscut, insa poti trai, fara a intra intr-o depresie existentiala, si fara acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| FucktheWorId a răspuns (pentru M25M):

Invata sa scrii corect romaneste analfabetule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer e destul de interesant atata pot sa zic. Insa nu ma pronunt ca nu are rost.

| RAY a răspuns:

Deci amagirea ajuta si ne face oamenii? poate ca ajuta pe uni dar poti trai si fara sperante false

| unul1 explică (pentru RAY):

Noi traim in secolul 21, avem tehnologie, studii stiintifice. Crestinismul a aparut acum 2000 de ani. Crestinismul a fost facut si pentru oamenii simpli si pentru cei care nu aveau atata informatie ca noi. Pe vremea cand o rana iti putea fi fatala din cauza infectiilor iti era folositoare si amagiuitoare o speranta.

Uite tu acum ai computer, internet si nu cred ca mori de foame. Daca ai avea o viata mizerabila nu cred ca ai gandi la fel. Pune-te si in psihologia oamenilor simpli. Nu cred ca daca ai stii ca poti muri de la o simpla infectie ca ai fii la fel de optimist!

| RAY a răspuns (pentru unul1):

De acord, dar nu poti trai cu o speranta pana la urma trebuie sa faci ceva, nu isi cade din cer nimic inteleg ca religia te ambitioneaza isi da speranta dar daca nu faci nimic nu vei avea nici un rezultat

| M25M a răspuns (pentru FucktheWorId):

Poti te rog sa-mi ilustrezi greselile gramaticale. O fi ora tarzie dar eu unul nu le vad.

| unul1 explică (pentru RAY):

Religia te ambitioneaza pana la ceva. Iti da speranta ca Dumnezeu te ajuta. Dar cand esti muritor de foame, lipsit de tehnologie nu cred ca ai da cu piciorul "sansei" ca macar Dumnezeu te poate ajuta.

| RAY a răspuns (pentru unul1):

Corect

| RAY a răspuns (pentru unul1):

Hai sa nu catalogam cei care cred in dumnezeu ca fiind oamanii simpli am cunoscut pers cu facultate cu o gandire buna cu o credinta in dumnezeu

| unul1 explică (pentru RAY):

Ca sa nu facem esee pe TPU am generalizat. Intotdeauna exista o exceptie sau un Giga-contra cand ne referim la oameni.