| Cristinell90 a întrebat:

Hei TPU de ce se trece pe sub masă în joia mare am întrebat-o pe mama și mi-a zis că nu știe și la ce oră se face denia din joia mare.Dau fundă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Depinde de biserica, poate incepe la 17, la 18 si tine ceva mai mult, vreo doua ore. Este denia pentru patima de pe cruce si se citesc 12 fragmente din Noul Testament. Se scoate crucea pentru inchinare, ca o apropiere de momentul Jertfei de pe Golgota.

7 răspunsuri:
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Denia incepe intre 6-7 de obicei, Joi, Denia celor 12 Evanghelii.

Trecerea pe sub masa, pe care se afla Sfanta Evanghelie pe Sfantul Epitaf (care simbolifica Trupul lui Hristos in mormant), se face vineri dimineata.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Buna! :)
Noi, crestinii, trecem pe sub masa, datorita Sfantului Epitaf ce se afla pe aceasta. Acest obicei se practica spre iertarea pacatelor. :D
http://www.crestinortodox.ro/......35534.html

Deniile, in joia mare, incep de obicei la ora 18:00, dar depinde de biserica!;)
O seara buna!

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ca sa intri in mormantul lui Hristos si sa I Te inchini, se trece vineri pe sub masa, Crucea se scoate joi seara in mijlocul bisericii; depinde de biserica la ce ora incepe denia oricum dupa 17.00

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Care obicei pagan, iti place sa te bagi in seama, cu siguranta nu vei face multi purici pe aici, n-am vazut raspunsuri constructive la tine si nici ceva inteligent

| Cristinell90 explică:

Mulțumesc frumos tuturor pentru răspunsuri am avut impresia că se trece pe sub masă în joia mare

| martzian a răspuns:

Cred ca trecerea pe sub masa se face vinerea, de Prohod, daca imi aduc bine aminte. Sensul este unul simbolic (similar cu cel al botezului) si cred ca se refera la identificarea cu moartea / invierea lui Hristos.