| dragos38 a întrebat:

Hello,are vreo legatura nastera lui I.H. cu solstitiul de iarna? sau este o simpla coincidenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca se pune bradul care este element pagan..Recunosti ca s-a pus data asta ca sa se faca trecerea mai usor de la crestinism la paganism? Asta spun si istorici cum ar fi Edward Gibbon. Si eu sunt de parere ca conteaza evenimentul serbat dar macar sa aveti puterea sa recunoasteti. Nu a avut nevoie sa imprumute dar a facut-o...

33 răspunsuri:
| dragos38 explică (pentru milan9):

Sunt cazuri particulare, dumnezeule, pe ce lume traiesti ba baite, cauzate de libertati! esti dus rau, ba chiar din potriva toate crimele incuzand aici si cele ale inchizitiei care a durat 600 de ani nu au fost cauzate de libertati ci de concepti moral -crestine,aerianule,le numeri pe degete,doamne,doamne, auzi acolo teofil este un caz izolat, rad si curcile de tine, mai aerianule esti dus rau mai, hai pa.te-a indobitocit astia bine, habar nu ai pe ce lume traiesti.Constantin cel sfant a fost un criminal mai Milan9.Asculta aici mai copilas parca ai avea 10 ani asa te exprimi, deci exact ca un copilas inocent care nu are de unde sa stie ce s-a intamplat in sanul biserici crestine.du-te vorba unui profesor ''du-te invartindute sau treci la loc esti un mare, dar lassssss.craciun fericit habarnistule auzi acolo le numeri pe degete.habar nu ai pe ce lume traiesti.

| dragos38 explică (pentru milan9):

Ce ti-am enumerat eu acolo au fost doar cateva exemple, doar nu o sa-ti insir toate atrocitatile comise de biserica crstina ca mar prinde anul nou.vai de capul tau, ai pupat degeaba moaste caci vad ca tot nu te-a luminat la minte,

| dragos38 explică (pentru milan9):

Vb de morala crestina ceea care incurajeaza ura impotriva homosexualitatii(probleme psihice)indoctrinarea copiilor in scoli, scoaterea din manualele de biologie a evolutionismului, interzicerea de catre catolici a folosiri prezervativelor care a dus la agravarea epidemiei s.id.a. uciderea cu pietre pentru comiterea adulterului sau moartea pentru apostazie,cu siguranta nu mai este nevoie de religii pentru a fi buni, asta tine de gene, de educatia de acasa, toate aceste chesti pot imbunatatite printr-o gandire inteleapta si nu cu docme religioase, cap sec.