| RoxanaY a întrebat:

Care este pilda care va pace cel mai mult din Biblie? A mea este Pilda neghinei.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Una din ele este pilda despre bunul samaritean.Din ea învățăm sa iubim oamenii fără sa avem prejudecăți.

8 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Mie mi-a placut pilda fiului risipitor.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Ori pilda talantilor ori pilda fiului risipitor.

| Aslam a răspuns:

Cel mai mult imi place bunul samaritean. happy

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai spus,, o pildă? Da ex:,, FIul meu, fii înțelept si bucura_MI inima ca sa' pot răspunde celui ce ma batjocorește ". Proverbele 27:11.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

DA,este foarte importanta pildă neghinei de fapt, pildă aceasta ii identifica pe adevărații crestini.Nu.Caci,cine vrea sa senumeasca crestin trebuie sa-si iubească semenii. " ISus, a mai consemnat urmatoarea porunca: -,, Tot ce vreti sa va facă vouă oamenii, faceti-le si voi la fel MATEI7:12,

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Si mie mi-a placut tot bunul samaritean.

| Mașka98 a răspuns:

Mie imi place despre fiul risipitor (Luca 15:11-32).