| anonim_4396 a întrebat:

De ce daca as spune ca sunt ateu si as spune ca, cred in reincarnare, multi imi spun ca nu sunt ateu?

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.

Deci prin urmare persoanele atee neaga existenta lui Dumnezeu, dar pot alege sa creada ca exista reincarnare.
Nu prea stiu cum sa explic, ca, eu cred in reincarnare, dar totusi nu cred in conceptul de "suflet".
Reincarnarea sta pe baza faptului ca dupa ce mori, sufletul se duce in alt corp si memoriile din viata anterioara se sterg, sau dispar temporar, iar dupa ce mori, ti le recapeti, dar le ai si pe cele din viata pe care o aveai inainte de a muri iar, si tot asa.
Nu prea stiu cum sa explic faptul ca eu cred in reincarnare, dar nu cred in existenta sufletului.

Suna ciudat daca as spune ca sunt ateu si cred in reincarnare?

34 răspunsuri:
| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Serios? Bine, dar tine minte ca daca dupa ce mori tu, fereasca Dumnezeu daca patesti asa ceva, ai sa vezi cu ochii tai ce se intampla in jurul tau! Atunci o sa-ti dai seama ca am avut dreptate!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Si de ce esti asa sigur ca ai dreptate? Ai murit cumva si stii ce se intampla dupa ce mori, si ai venit sa ne spui?

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Foarte sigur si sunt convins ca sunt multe marturii si dovezi ale martorilor care au trecut prin asa ceva, intreaba pe Gabriel Cotabita, ce s-a intamplat cu sufletul lui dupa ce a intrat in coma mai multe luni?

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Hai sa zicem ca te cred laughing ca sa nu ne mai contrazicem, ca o facem degeaba.